Jaka kołdra dla niemowlaka i starszaka będzie najlepsza?

Przygotowując się na narodziny dziecka, należy zadbać o każdy szczegół i przygotować wyprawkę dla noworodka. Dzieci są bardzo wrażliwe, dlatego trzeba zrobić to bardzo dokładnie i mieć na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo malucha. Wybierając łóżeczko, decydujemy się też na kołderkę. Pościel zmieniamy wraz z wiekiem dziecka. Jaka kołdra dla niemowlaka i rocznego dziecka? Jaka kołdra dla dzieci starszych będzie najlepsza? Jakie pościele dla dzieci a jakie dla noworodka? Przeczytaj kilka wskazówek, jakie kołdry wybrać dla dziecka.

Kołderki dla dzieci do A do Z!

Przy wyborze kołdry dla dziecka, najważniejsze jest, aby dobrać odpowiedni rozmiar, materiał oraz wypełnienie. Na końcu można pomyśleć dopiero o względach estetycznych. Istotne jest, aby zastanowić się od kiedy przydatna będzie kołderka dla niemowlaka, tak aby jak najlepiej zadbać o jego bezpieczeństwo.

Jaki rozmiar kołdry dla dziecka będzie odpowiedni?

Podczas snu w domu, niemowlę nie powinno być przykryte. Zwłaszcza jeżeli nie jesteśmy w stanie cały czas obserwować dziecka, czy śpi bezpiecznie. Natomiast kołderka może się przydać na spacery, szczególnie w chłodniejsze dni. Przy kompletowaniu wyprawki, należy się zastanowić jaka kołdra dla dziecka do wózka będzie wystarczająca. W nosidełku lub w wózku można spokojnie przykryć dziecko lekkim kocykiem lub zawinąć go w specjalny rożek, który jest najbardziej odpowiedni dla dzieci od 0-6 miesięcy. Dostępne są także mała pościel bawełniana dla dzieci do wózków i kołysek. Jaka pościel dla noworodka? Odpowiednie wymiary do pierwszego roku życia to 56×75 cm.

Od kiedy i jaka kołdra dla niemowlaka?

Ze względu na bezpieczeństwo nie zaleca się kładzenia dziecka na poduszki ani stosowania kołderek. Od kiedy i jaka kołdra dla niemowlaka będzie zatem bezpieczna? Dopiero od około 12-18 miesiąca życia można pomyśleć o tego typu akcesoriach.

Stosowanie kołdry dla dzieci zależy także od warunków, w jakich śpi dziecko. Noworodek śpi kilka razy dziennie. Sen powinien być spokojny i odbywać się najlepiej w temperaturze pokojowej. Dziecko nie powinno zmarznąć ani się przegrzać. Jeżeli decydujemy się już na przykrycie dziecka, powinniśmy wybrać coś bardzo lekkiego. Ciężkie kołdry mogą dziecku przeszkadzać lub maluch może się zaplątać blokując sobie dopływ do powietrza. Więcej na temat kompleksowej wyprawki do snu znajdziesz na https://dzieciswiat.pl/wyprawka-dla-dziecka-kiedy-zaczac-ja-kompletowac-oraz-co-powinno-sie-w-niej-znalezc!

A jaka pościel dla noworodka do łóżeczka?

W łóżeczku noworodka nie powinno być żadnych dużych, miękkich przedmiotów, tak aby dziecko nie mogło się przypadkowo udusić i tak, aby prawidłowo się rozwijało. Najbezpieczniejszy będzie rożek, jeżeli maluch jest w stanie spać w nim spokojnie. W przypadku, kiedy martwimy się, że dziecko zmarznie, może przykryć je kocykiem lub lekką kołderką, ale pamiętajmy, aby cały czas zwracać uwagę, czy noworodek ma odsłonięte usta i nos. Należy pamiętać także, aby wszystkie akcesoria były wykonane z bezpiecznych i antyalergicznych materiałów.

Przechodzimy do starszaków – jaka kołdra dla dzieci w nieco starszym wieku?

Wraz z wiekiem dziecka, zmieniają się jego potrzeby. Dziecko rośnie, potrzebuje większego łóżka (więcej na ten temat dowiesz się z artykułu https://dzieciswiat.pl/jak-wybrac-lozeczko-dla-dziecka), a także większej kołdry. Od kiedy kołdra dla dziecka? Jaka kołdra dla dwulatka i przedszkolaka?

Jaka kołdra dla dzieci i niemowlaka
Wraz z wiekiem dziecka rośnie potrzeba zakupu zarówno większej pościeli jak i kołdry

Kołdra dla dzieci – rozmiary

W zależności od wieku dziecka, należy dobrać odpowiedni rozmiar łóżka, jak i pościeli.

Jaka kołdra dla 2-latka? Kołdra dla dziecka od 0-2 lat powinna być w rozmiarze 80×100 cm.

Jaka kołdra dla 4-latka i 5-latka? Kołdra dla dzieci 100 x 135 cm będzie najlepsza dla przedszkolaków w wieku 2-5 lat.

Kołdra dla dziecka – pozostałe standardowe rozmiary:

  • Kołdra dla dzieci 140 x 200 cm to wymiary dla wieku 5-10 lat.
  • Kołdra dla dzieci 160 x 200 cm jest odpowiednia dla starszych nastolatków powyżej 10 lat.

Kołdra dla dziecka – jaka najlepsza?

Przy wyborze kołdry dla dziecka należy zastanowić się nie tylko na tym od kiedy pościel dla dziecka będzie konieczna, jaki rozmiar wybrać, ale także z jakiego materiału powinna być ona wykonana. Najlepsza będzie bawełna. Pościel bawełniana jest przewiewna, oddychająca, nie elektryzuje się, jest również przyjemna w dotyku i nie uczula. Jaka pościel dla dziecka z alergią? Oprócz zwykłej bawełny, można zdecydować się na specjalne pościele dla małych alergików. Do wyboru jest m.in. pościel kukurydziana, bambusowa, jedwabna i silikonowa.

Kołdra dla dziecka – wzory i kolory


Jaka kołdra dla przedszkolaka? Kiedy ma się już wybrany rozmiar i materiał, można skupić się na doborze kolorystycznym. Projektując pokój dziecka, często dobiera się wszystkie akcesoria kolorystycznie lub wybiera motyw przewodni. Kiedy dziecko idzie do przedszkola, zastanowić można się jaka kołdra dla 3-latka będzie odpowiednia. Dzieci w wieku przedszkolnym uwielbiają bajki. Z pewnością będzie im się lepiej spało pod kołderką z bohaterami ze swojej ulubionej kreskówki.

Jaka kołdra dla niemowlaka i dla starszych dzieci?
Wiedząc jaki rozmiar kołdry dla dziecka będzie odpowiedni, możemy przejść do wyboru dodatków w postaci np. poduszek

Jaka kołdra dla dziecka na okres letni i zimowy?

Jaka kołdra dla dziecka na zimę? Na okres zimowy, ze względu na niższe temperatury, należy wybrać kołdrę grubszą i cieplejszą. Jeżeli dziecko nie jest uczulone na wełnę, najlepsza będzie kołdra wełniana. Natomiast jaka kołdra dla dziecka na lato będzie najbardziej odpowiednia? W okresie letnim dziecko nie może się przegrzać ani za mocno spocić, dlatego grube zimowe kołdry należy odłożyć do szafy. Pościel na lato powinna być lekka i jak najbardziej przewiewna i oddychająca. Czasem zamiast kołderki, może wystarczyć sam kocyk. 

Jeżeli nie chce się skompletować pościeli osobno na zimę i na lato, można zdecydować się na modele całoroczne.

Jaka kołdra dla przedszkolaka – czyli co zabrać na leżakowanie

Dziecko w wieku przedszkolnym, także potrzebuje snu w ciągu dnia. Wraz z zapisem do przedszkola, rodzice otrzymują informację, co przygotować w ramach wyprawki dla dziecka. Zazwyczaj przedszkole przekazuje szczegółowe wytyczne. Jaką kołdrę wybrać na leżakowanie? W zależności od wieku dziecka, dobieramy standardowy rozmiar. Zazwyczaj najbardziej odpowiednia będzie kołdra w rozmiarze 80×100 cm lub 100×135 cm. Czasami trzeba od siebie przygotować tylko poszewki, natomiast kołdry są przygotowywane przez przedszkole. Zazwyczaj pomieszczenia, w których śpią dzieci są dobrze ogrzewane. Dlatego najlepszym wyborem będzie kołdra letnia. Należy pamiętać także, że naturalne materiały sprawdzą się najlepiej. Nie będą one uczulać i nie podrażniać skóry malucha.
Wybór pościeli dla dziecka jest o wiele łatwiejszy, kiedy wiadomo jakimi aspektami kierować się w pierwszej kolejności. Jaką kołdrę wybrać dla dziecka i od kiedy kołdra dla dziecka będzie odpowiednia? Są to pytania, na które szuka odpowiedzi każdy rodzic. Z odpowiednią wiedzą na pewno uda się wybrać najlepszy komplet pościeli, tak aby dziecko było bezpieczne i zadowolone.