Jak wybrać łóżeczko dla dziecka?

Bezpieczeństwo, funkcjonalność, a do tego estetyczny wygląd – to na te cechy przy wyborze dziecięcego łóżeczka zwraca się zwykle największą uwagę. Warto dobrze rozejrzeć się wśród dostępnych na rynku modeli jeszcze zanim zaczniemy wybierać baldachim dziecięcy czy inne dodatkowe gadżety, takie jak pościele dla dzieci. W końcu zapewnienie dziecku spokojnego i bezpiecznego snu to jedno z najważniejszych zadań rodziców malucha.

Wielkość łóżeczka

Łóżeczka dla małych dzieci są dostępne na rynku w dwóch podstawowych rozmiarach. Pierwszy, nieco mniejszy, to 60×120 centymetrów, drugi – 70×140 centymetrów. To standardowe modele, dla których łatwo znaleźć potrzebne akcesoria, na przykład materace. Mniejsze łóżeczko sprawdzi się przez pierwsze dwa, trzy lata życia dziecka. Większe może z powodzeniem służyć nawet czterolatkowi. Uniwersalne łóżeczko powinno posiadać możliwość regulacji wysokości dna – tak, by można było je ustawić przynajmniej na dwóch lub trzech poziomach.

Szukasz modnej odzieży okazjonalnej dla swojego dziecka? Zobacz wyjątkowe sukienki na wesele dla dziewczynki w sklepie internetowym ewaplatek.pl – Kids Fashion!

Materiał i jakość

Łóżeczko, w którym ułożymy dziecko do snu, musi zapewnić mu bezpieczeństwo. Z tego powodu ważny będzie materiał, z którego zostało wykonane. Powinno posiadać atest, który będzie potwierdzał, że do jego produkcji użyto farb i elementów bezpiecznych dla maluchów. Nie może być w nim żadnych elementów, które dziecko mogłoby połknąć.

Istotny jest również kształt i układ szczebelków, którymi otoczone jest łóżeczko. Nie powinny posiadać ostrych krawędzi – bezpieczne są modele z zaokrąglonymi szczebelkami. Nawet w takich przypadkach rodzice często stosują jednak ochraniacze na szczebelki do łóżeczka lub osłonki do łóżeczka. Dzięki temu ograniczają ryzyko, że dziecko zrobi sobie krzywdę, wkładając ręce lub głowę w przerwy między szczebelkami.

Funkcjonalne rozwiązania

Łóżeczko dla dziecka powinno nie tylko zapewniać mu bezpieczeństwo, ale też pozwalać na swobodne i sprawne korzystanie z tego mebla przez rodziców. Współczesne modele są wyposażone w różnego rodzaju funkcjonalne rozwiązania, które ułatwiają opiekę nad maluchem.

Łóżeczka wielofunkcyjne

Coraz popularniejsze stają się łóżeczka wielofunkcyjne. Jednym z rodzajów takiego rozwiązania jest połączenie łóżeczka z innymi potrzebnymi przy opiece nad maluchem meblami – przewijakiem i szafką. Dzięki temu wszystko znajduje się blisko, w zasięgu ręki rodzica. Nawet jeśli nie zdecydujemy się na tak kompleksowe rozwiązanie, warto rozważyć prostszą opcję – łóżeczko z szufladą.

Inną przydatną funkcjonalnością są modele z możliwością opuszczenia jednego z boków łóżeczka. To zdecydowanie usprawnia wyciąganie dziecka. Przy wyborze tego rozwiązania trzeba jednak zwrócić uwagę, by mechanizm opuszczania boku był zabezpieczony przed możliwością uruchomienia go przez dziecko.

By nocą mieć malucha przy sobie, można z kolei zdecydować się na modele dostawiane do łóżka dorosłych. Niektóre łóżeczka są również wyposażone w płozy lub kółka. Część rodziców doceni takie rozwiązanie, będące połączeniem łóżeczka z kołyską. Dzięki temu łatwiejsze stanie się usypianie nieco starszych pociech.