Usztywnienie pleców w plecaku – czy jest potrzebne?
Nowoczesne tornistry szkolne dla chłopców oraz dziewczynek posiadają wiele funkcji, które ułatwiają życie najmłodszym pociechom. Odblaski, dodatkowe przegrody na laptopa, dziurki na słuchawki – to wszystko znajdziemy w standardowym wyposażeniu plecaków. W trosce o kręgosłupy najmłodszych producenci stawiają na wzmocnione usztywnienia. Jakie spełniają one funkcje, jak wybrać odpowiedni plecak oraz dlaczego warto dbać o plecy dziecka? Podpowiadamy!
Waga jest istotna
Dzieci, które rozpoczynają naukę w klasach początkowych, wciąż się rozwijają. Ich układ kostno-stawowy nie jest w pełni wykształcony, dlatego zbyt duże obciążenia mogą go zniekształcić i doprowadzić do znaczących wad postawy. Te z kolei będą powodować dolegliwości bólowe, których konsekwencje dziecko może odczuwać przez całe życie. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby waga plecaka wraz z całą zawartością nie przekraczała 10% masy dziecka, a powyżej 13. roku życia – 15%.
Producenci szukają lekkich rozwiązań
Niestety ciężar plecaków znacznie przekracza zalecane obciążenie. Podręczniki, zeszyty, kredki, pisaki, farbki, bloki rysunkowe i techniczne, buty na zmianę czy strój na zajęcia sportowe lub taneczne… Suma tego wszystkiego jest przerażająca także dla dorosłego. Producenci próbują maksymalnie obniżyć wagę samego plecaka po to, żeby dziecko mogło włożyć do niego sporo rzeczy. Często odbija się to niestety na tym, że plecak ma mało przegródek, a przybory leżą w nim niestabilnie i zmieniają pozycję z jednej na drugą stronę. To sprawia, że ponownie ciężar nie jest równomiernie rozłożony na plecach dziecka.
Plecaki młodzieżowe z usztywnianymi plecami – oto recepta
Dzięki usztywnieniu pleców, ciężar dobrze się rozkłada. Dodatkowo, podczas noszenia ostre przedmioty lub nawet rogi książek nie przebijają się i nie kłują w plecy, co może sprawiać ogromny dyskomfort. Dzięki usztywnieniu nasze dziecko będzie mogło także lepiej ułożyć książki i zeszyty, a pozostałe przegródki wykorzysta na resztę przedmiotów.
Plecaki szkolne. Młodzieżowe, usztywniane – czy to już tornister?
W klasach początkowych dzieci nie mają problemów z noszeniem lepszych dla kręgosłupa tornistrów. Jednak w miarę upływu czasu są one postrzegane za niemodne i wzorem kolegów – pociechy wolą ich już nie nosić. Czy usztywnienie plecaka będzie aż tak bardzo widoczne? Na szczęście nie! Większość modeli to fantastyczne młodzieżowe stylizacje, które przypadną do gustu większości użytkowników. Jeśli więc kupujemy plecak dla pierwszoklasisty z nadzieją, że będzie go używał przez kilka lat – zdecydujmy się wówczas na taki z usztywnieniem. Dzięki temu mamy zabezpieczenie i pewność, że dobrze chronimy kręgosłup naszego dziecka.
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Plecaki młodzieżowe z usztywnieniem są bardzo dobrym wyborem, który zapobiegać będzie dodatkowym przeciążeniom. Warto również zwrócić uwagę, czy mają one pasy biodrowe lub takie na wysokości klatki piersiowej, które pomogą maluchowi utrzymać prawidłową postawę.