Dlaczego warto kupować dzieciom zabawki sensoryczne?
Zabawki dla dzieci powinny nie tylko bawić, ale i uczyć, pozwalając nabywać nowe umiejętności oraz stymulować prawidłowy rozwój. Wielu pediatrów, jak i specjalistów zajmujących się rozwojem dzieci, poleca zabawki sensoryczne.
Czym są zabawki sensoryczne?
Współczesny rynek oferuje zarówno rodzicom jak i ich pociechom niezwykle szeroki wybór zabawek. Część z nich służy wyłącznie rozrywce, na szczęście nie brakuje też takich, które dodatkowo posiadają walory edukacyjne, sprzyjające rozwojowi malucha. Dobrym przykładem są tu zabawki sensoryczne. Są to różnego rodzaju przedmioty przeznaczone dla dzieci, których użytkowanie pozwala stymulować ich zmysły (wzrok, słuch, dotyk, smak, coraz częściej też węch). Cechą charakterystyczną zabawek sensorycznych są nietypowe faktury, ciekawe detale, intensywna kolorystyka czy dodatkowe elementy wydające dźwięki.
Zabawki sensoryczne – dlaczego warto?
Zabawki sensoryczne będą doskonałym rozwiązaniem zarówno dla niemowlaka, jak i znacznie starszego dziecka przede wszystkim dlatego, że doskonale łączą w sobie naukę, zabawę i wyostrzanie najważniejszych zmysłów. Dzięki sensorycznym zabawkom dziecko nie tylko poznaje kolory i staje się wrażliwsze na dźwięki, ale również poprawiają swoją koncentrację, kształtuje spostrzegawczość oraz zdolności manualne. Dodatkowo takie zabawki są atrakcyjne wizualnie, przez co w wielu przypadkach maluchy bardzo chętnie po nie sięgają, bawiąc się i jednocześnie ucząc.
Zabawki sensoryczne coraz częściej stanowią jedną z form terapii stosowanych w przypadku dzieci wykazujących problemy z koncentracją. Tego typu przedmioty wymagają skupienia uwagi, dodatkowo niwelując przy tym stres. Nie ma się co zatem dziwić, że coraz częściej stosowane są w terapii dzieci z ADHD czy chorujących na autyzm.
Rodzaje zabawek sensorycznych
Obecnie tynkowa oferta zabawek sensorycznych jest bardzo szeroka. Niektóre z nich oddziałują wyłącznie na jeden ze zmysłów, inne natomiast pobudzają do działania kilka jednocześnie. Zabawki sensoryczne najprościej można podzielić na:
- zabawki rozwijające zmysł wzroku – w przypadku niemowląt będą to różnego rodzaju książeczki kontrastowe, które wspomagają narząd wzroku w szybszym zdobyciu pełnej sprawności. W przypadku dzieci nieco starszych, zamiast książeczek wzrok rozwijają kontrastowe maskotki czy kolorowe układanki;
- zabawki rozwijające zmysł słuchu – im mniejsze dziecko, tym mniejszą ilość dźwięków powinna wydawać z siebie zabawka. W tej kategorii najpopularniejszymi zabawkami sensorycznymi są maskotki lub szmaciane zabawki wypełnione szeleszczącymi materiałami bądź wydające inne dźwięki np. w czasie potrząsania. Dla starszych dzieci polecane są zabawki wydające złożone melodie (np. pozytywki) bądź proste instrumenty muzyczne;
- zabawki rozwijające zmysł dotyku – dziecko lubi poznawać nowe konsystencje i faktury, co jest bardzo istotnym krokiem w jego rozwoju. Dlatego też ułatwiając mu to zadanie, warto posuwać mu zabawki nie tylko miękkie, ale i twarde, puchate, kleiste, gładkie, z wypustkami itp.
Czym się kierować wybierając zabawki sensoryczne?
Wybierając zabawki sensoryczne, podobnie jak w przypadku wszystkich pozostałych, należy przede wszystkim kierować się wiekiem dziecka oraz jego możliwościami. Warto także zastanowić się nad ich funkcjonalnością oraz nad tym, nad jakimi obszarami obdarowane takimi zabawkami dziecko powinno popracować najintensywniej.
Choć sensoryczne zabawki wspomagają rozwój dzieci, należy pamiętać o tym, by w przypadku niemowląt nie stymulowały one zbyt wielu zmysłów jednocześnie. W przypadku tak małych dzieci nadmiar bodźców ma negatywny wpływ na ich samopoczucie.