Wyprawka dla dziecka – kiedy zacząć ją kompletować oraz co powinno się w niej znaleźć?

Powitanie na świecie dziecka to dla każdego rodzica jedno z najważniejszych wydarzeń w całym życiu. Aby wszystko przebiegło tak, jak należy, warto oczywiście odpowiednio się do tego przygotować. Niezbędne będzie chociażby skompletowanie wyprawki dla dziecka. Jakie elementy powinny się w niej jednak znaleźć? Kiedy w ogóle zacząć kupować wszelkie niezbędne przedmioty oraz tekstylia? Postaramy się bardzo szczegółowo odpowiedzieć na te dwa pytania! Sprawdź, jeśli w najbliższym czasie będziesz witał na świecie swojego potomka!

Kiedy rozpocząć kompletowanie wyprawki dla dziecka?

Spór o to, kiedy najlepiej rozpocząć kompletowanie wyprawki dla noworodka, toczy się od dawna. Niektórzy uważają bowiem, że warto zacząć przygotowania już od pierwszych tygodni ciąży. Inni sądzą natomiast, że należy poczekać z tym niemalże do dnia porodu. Większość przyszłych rodziców wybiera jednak wariant “środkowy” i zaczyna dziecięce zakupy ok. 4-5 miesiąca ciąży. Dlaczego akurat wtedy? Przede wszystkim dlatego, że u większości kobiet mijają wtedy najcięższe objawy towarzyszące na samym początku ciąży. Przyszłe mamy raczej nie mają już wtedy mdłości i są pełne sił oraz energii. Dodatkowo nie musimy wtedy robić zakupów “na wariackich papierach”. Wszystko można rozłożyć w czasie, sprawiając, że rodzinny budżet nie zostanie aż tak mocno obciążony. 

Co zyskujemy, przygotowując taką wyprawkę z wyprzedzeniem?

Rozpoczęcie kompletowania wyprawki dla dziecka z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem niesie za sobą oczywiście wiele zalet. Pierwszą z nich jest niewątpliwie możliwość dokładnego przemyślenia, co powinno wchodzić w jej skład. Możemy cały czas tworzyć listę niezbędnych elementów i szukać opinii na ich temat. Będziemy mieć wtedy pewność, że o niczym nie zapomnimy. Dodatkowo kompletowanie wyprawki z wyprzedzeniem pozwoli nam zaoszczędzić nieco pieniędzy. Możemy bowiem spokojnie poszukać odpowiedniego sklepu z asortymentem dla dzieci w korzystnych cenach. Z pewnością takie oferuje sklep internetowy Bajkowy Pokoik, w którym można łatwo skompletować całą wyprawkę dla swojego malucha.

Kupowanie najważniejszych przedmiotów dla dziecka tuż po porodzie czy na kilka dni przed rozwiązaniem, niestety nie sprzyja rodzinnemu budżetowi. Z braku czasu będziemy bowiem sięgać po wszelkie przedmioty bez patrzenia na ich cenę. Lepiej zatem rozpocząć przygotowania wcześniej, niż później żyć w stresie i wszystko załatwiać na ostatnią chwilę. Tak jak wspomnieliśmy, 4-5 miesiąc ciąży to najlepszy moment. Wiele kobiet zna już wtedy wstępnie płeć dziecka, dlatego też można kompletować wyprawkę dedykowaną dla chłopca lub dziewczynki.

Porada: kompletowanie wyprawki powinno zakończyć się około 36 tygodnia ciąży. Dlaczego? Poród najczęściej rozpoczyna się w 38-40 tygodniu. Nigdy jednak nie mamy pewności, że w naszym przypadku wszystko przebiegnie aż tak książkowo. Dodatkowo pamiętajmy, że na niektóre elementy, np. mebelki, będzie trzeba poczekać kilka tygodni.

Jakie elementy powinny obowiązkowo znaleźć się w wyprawce dla dziecka?

W skład dziecięcej wyprawki wchodzi wiele różnych elementów. Nie da się ukryć, że najważniejsze będą oczywiście ubranka, pieluszki, kosmetyki, łóżeczko czy przewijak. O takich przedmiotach pamięta jednak każdy rodzic. Wielokrotnie zapominamy niestety o rzeczach mniej oczywistych. Później okazuje się, że bardzo nam ich brakuje. Chcemy zatem przedstawić wyprawkę dla noworodka w nieco innym wydaniu. Wspomnimy bowiem o tych najważniejszych produktach, jednak największy nacisk położymy na przydatne dodatki, które zdecydowanie ułatwią nam wykonywanie wszelkich czynności i sprawią, że naszemu dziecku niczego nie zabraknie. 

kompletowanie wyprawki dla noworodka - kiedy zacząć
Kompletując wyprawkę dla noworodka, warto zachować rozwagę. Niestety wiele mam o tym zapomina i wpada w tzw. zakupowy szał

Wyprawka dla dziecka – lista niezbędnych elementów z podziałem na ich zastosowanie

Tak jak już wspominaliśmy, nasz artykuł będzie skupiał się głównie na tych mniej oczywistych elementach wyprawki. Oczywiście takich produktów jest mnóstwo, jednak my przedstawimy te najważniejsze i najbardziej przydatne. Specjalnie dla was postaraliśmy się podzielić je na kategorie. Dzięki temu każdy powinien dość łatwo odnaleźć się w naszym poradniku. Kwestie organizacyjno-techniczne omówione, zatem przejdźmy do rzeczy. Kompletowanie wyprawki – czas start!

Do snu

W pierwszej kolejności pod lupę weźmiemy wyprawkę do snu. Z naszego punktu widzenia jest ona bowiem najważniejsza. W końcu noworodek przesypia w ciągu dnia nawet 16-20 godzin! Musimy zatem zadbać o to, by zapewnić mu idealne warunki do snu. Co okaże się więc niezbędne?

Łóżeczko

Aby zapewnić dziecku komfortowy sen, należy oczywiście zadbać o łóżeczko. O tym elemencie pamięta jednak każdy przyszły rodzic (a przynajmniej taką mamy nadzieję). Omówimy go zatem skrótowo. Zanim oczywiście kupimy łóżeczko, warto zastanowić się nad jego rodzajem. Obecnie możemy bowiem wybrać wersję klasyczną, kołyskę czy chociażby dość popularny ostatnio kosz Mojżesza. Co sprawdzi się najlepiej? Jeśli zależy nam na funkcjonalności i tym, by mebelek pozostał z nami na długi czas, najlepiej oczywiście wybrać klasyczne łóżeczko ze szczebelkami oraz wygodnym materacem. Kołyski oraz kosze są wspaniałe, jednak jest to rozwiązanie na jedynie kilka pierwszych miesięcy życia naszej pociechy. 

Wyprawka dla dziecka - łóżeczko

Kołdra i poduszka

Łóżeczko i materac są, a więc nadszedł czas na kołdrę oraz… poduszkę? W pierwszej kolejności postawmy na pierwszy z tych elementów. Podkładanie poduszki pod główkę niemowlaka nie jest bowiem wskazane. Nie musimy zatem od razu jej kupować. O wiele ważniejsza będzie kołdra. Jaką jednak wybrać? Przede wszystkim warto postawić na wariant antyalergiczny. W takiej pościeli znajdziemy bowiem wypełnienie ze specjalnego włókna, które nie powoduje uczuleń oraz podrażnień. Dodatkowo duże znaczenie ma poszycie kołderki. Najlepiej sprawdzi się to wykonane z bawełny, bambusa lub mikrofibry. Tkaniny te idealnie odprowadzają bowiem wilgoć i są niezwykle przewiewne. Na koniec pozostaje jeszcze rozmiar. W tym przypadku warto postawić na wymiary 90×120 lub 100×135. A co z poduszką? Oczywiście możemy kupić ją wraz z kołdrą, jednak pamiętajmy, że rekomenduje się, aby maluszek spał na niej dopiero po ukończeniu 2 roku życia! 

Pościel, prześcieradła, podkłady

Skoro mamy łóżeczko i kołderkę, to oczywiście musimy zadbać również o dodatkowe tekstylia, takie jak pościel oraz prześcieradło. Od razu sugerujemy, by kupić więcej niż jeden komplet. Taką bieliznę pościelową będziemy bowiem zmuszeni wymieniać częściej niż się nam wydaje. Trzy, a nawet cztery zestawy są zatem jak najbardziej wskazane. Po raz kolejny pamiętajmy oczywiście o naturalnych materiałach. Bawełna okazuje się najczęściej najlepsza. Nie podrażnia bowiem delikatnej skóry dziecka, szybko schnie i na długo zachowuje swoją jakość. Czy na coś jeszcze zwrócić uwagę? Oczywiście. Takim elementem będzie zapięcie. Postawmy na model ze specjalną listwą ochronną w okolicach zamków czy guzików. Dopasujmy także odpowiedni rozmiar. Jeśli wybraliśmy kołderkę 90×120, pościel naszego maluszka również musi cechować się takimi wymiarami. A co z prześcieradłem? Sugerujmy się tymi samymi aspektami. To, czy wybierzemy wariant na gumce, czy też bez niej, zależy już od nas samych.

Kompletując wyprawkę do snu, pamiętajmy dodatkowo o podkładach czy ochraniaczach na materac. Takie akcesoria chronią łóżeczko przed wilgocią i ułatwiają nam czyszczenie całej bielizny pościelowej. Na ile sztuk postawić? 1-2 zdecydowanie wystarczą!

Baldachim i ochraniacze

Kupując łóżeczko dla noworodka oraz kompletując do niego wszelkie niezbędne dodatki i akcesoria, warto pamiętać również o baldachimie oraz ochraniaczach na szczebelki. Pierwszy z tych elementów niekiedy uważany jest za ciekawą ozdobę całego wnętrza. Warto jednak pamiętać, że pełni on również kilka innych funkcji. Zadaniem baldachimu jest bowiem głównie uchronienie maluszka przed owadami, które mogą krążyć po jego pokoiku. Dodatkowo taki element chroni przed przeciągami oraz zbyt intensywnym oświetleniem. Poniekąd zamyka także przestrzeń, sprawiając, że dziecko czuje się zdecydowanie bezpieczniej. Warto zatem pamiętać o baldachimie i kupić go dla swojej pociechy. Niezwykle ważnym elementem do dziecięcego łóżeczka są również ochraniacze na szczebelki. Ich głównym zadaniem jest oczywiście zapobieganie bolesnym uderzeniom o ramę łóżeczka oraz stworzenie niezwykle komfortowej i przytulnej strefy dla maluszka. 

Do higieny i pielęgnacji

Przygotowując się do narodzin pociechy, należy oczywiście zadbać również o akcesoria ułatwiające codzienną pielęgnację ciała oraz higienę. Elementem obowiązkowym, o którym nie możemy zapomnieć, jest oczywiście mała wanienka. Do tego należy zadbać o miękkie ręczniki bawełniane lub te wykonane z miłej w dotyku i niezwykle chłonnej mikrofibry, a także kosmetyki idealne dla delikatnej skóry maluszka. Są jednak jeszcze akcesoria, o których zdarza się zapomnieć większości czekających na swoją pociechę rodziców. Ich zakup może jednak okazać się strzałem w dziesiątkę. Co to za elementy?

Okrycie kąpielowe

Po kąpieli należy zadbać o to, by maluszkowi nie było za zimno. Klasyczny ręcznik może w tym przypadku nie wystarczyć. Z tego powodu warto zainwestować w specjalne okrycie kąpielowe. Takie tekstylia wykonuje się najczęściej z tkaniny bambusowej, która jest niezwykle delikatna dla skóry, a co najważniejsze – hipoalergiczna. Okrycie staje się dzięki temu bardzo komfortowe, miękkie i puszyste. Specjalny kapturek oraz ergonomiczny kształt sprawiają, że maluszka można dokładnie przykryć i zawinąć. Zdecydowanie warto więc zdecydować się na taki dodatek do wyprawki dla niemowlaka. 

Termometr i myjka, czyli dodatkowe akcesoria

Kompletując wyprawkę do higieny oraz pielęgnacji, warto pomyśleć również o kilku dodatkach. Pierwszym z nich z pewnością będzie termometr, którym sprawdzimy temperaturę wody nalanej do wanienki. Dzięki temu zapewnimy swojemu dziecku idealne warunki do kąpieli. Do tego ciekawym rozwiązaniem jest myjka kąpielowa. Taki element najczęściej produkuje się z bambusa. Staje się dzięki temu puszysty i idealny dla dzieci już od 1 dnia życia. Z pomocą myjki dokładnie oczyścimy skórę maluszka bez jej podrażniania. 

Do karmienia

Na samym początku maluszek zapewne będzie karmiony piersią lub mlekiem modyfikowanym. Mimo to, kompletując wyprawkę, warto od razu pomyśleć o akcesoriach do karmienia. Musicie bowiem uwierzyć, że przydadzą się one szybciej, niż myślicie. Oprócz krzesełka czy fotelika należy pamiętać o kilku małych, ale jakże pomocnych i praktycznych akcesoriach. Jakich?

Śliniaczki

Prawdziwym must have dla każdego rodzica są śliniaczki. Te małe i niepozorne tekstylia są bowiem niezwykle pomocne oraz przydatne. Oczywiście możemy zdecydować się na wersję klasyczną, wykonaną z miękkiego materiału podszytego tkaniną plamoodporną. Im starsze jednak będzie dziecko, tym taki śliniaczek może okazać się dla niego mało atrakcyjny. Wtedy polecamy specjalne śliniaczki nawiązujące swoim wyglądem do apaszki. Akcesoria te są oczywiście nieprzemakalne, a dodatkowo zapinane na praktyczne zatrzaski. Nie będziemy zatem musieli martwić się o to, że szyja malucha zostanie poraniona przez mało praktyczny rzep. 

Dziecko ze śliniakiem - wyprawka dla malucha

Miseczki i butelki

Nie da się ukryć, że każdy maluszek będzie potrzebował odpowiedniej buteleczki, kubka niekapka, a w nieco późniejszym okresie, również miseczki oraz kompletu bezpiecznych sztućców. Wybierając takie akcesoria, zawsze zwróćmy uwagę na to, by nie zawierały bisfenolu A. Szukajmy więc oznaczeń np. 0% BPA. Dlaczego? Jest to bowiem związek chemiczny o potencjalnie niebezpiecznym działaniu. Badania pokazują, że może on powodować wiele chorób oraz problemów np. na tle hormonalnym. Jego budowa przypomina bowiem budowę żeńskiego hormonu płciowego estrogenu. Lepiej zatem unikać go jak ognia.

Czym jednak jeszcze, oprócz braku BPA, powinny cechować się takie elementy? W przypadku miseczki z pewnością będzie to praktyczna pokrywka oraz miejsce na sztućce, dzięki którym jedzenie będzie można zabrać ze sobą niemalże wszędzie. Kupując butelkę oraz kubek niekapek, zwróćmy natomiast uwagę na poręczny kształt oraz niewielki rozmiar. Dzięki temu kilkumiesięczny maluszek będzie w stanie samodzielnie je trzymać. 

Do samochodu

Fotelik samochodowy - element wyprawki dla dziecka

Fotelik samochodowy to element dziecięcej wyprawki, na który powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Wybierając go, zdecydowanie nie warto oszczędzać. W końcu to właśnie od tego siedziska będzie zależało bezpieczeństwo naszego dziecka w trakcie podróży. Wiemy, że fotelik samochodowy to spory wydatek, jednak warto w rodzinnym budżecie znaleźć jeszcze kilkadziesiąt złotych na dodatki do siedziska, dzięki którym zwiększymy komfort naszej pociechy, a także uchronimy przed zniszczeniem np. tapicerkę znajdującą się wewnątrz auta. Jakie elementy powinny znaleźć się w dziecięcej wyprawce do samochodu?

Mata pod fotelik samochodowy i ochraniacze

Pierwszym z elementów niezbędnych w każdym samochodzie z pewnością jest specjalna mata do fotelika. Wykonana jest ona z przewiewnych i idealnie odprowadzających wilgoć materiałów. Dzięki temu naszemu maluszkowi nie powinno być za gorąco. Dodatkowo zminimalizujemy z jej pomocą ryzyko pojawienia się u noworodka ciężkich do wyleczenia odparzeń. Warto więc zafundować takie rozwiązanie swojej pociesze. To jednak nie koniec. Specjalną matę możemy podłożyć również pod fotelik. Zabezpieczymy w ten sposób siedzisko samochodowe przed zniszczeniem. Warto wiedzieć, że w sklepach dostaniemy również folie ochronne na fotele czy nawet i specjalne pokrowce na foteliki dla dzieci. Jeśli wiemy, że coś takiego może okazać się u nas pomocne, nie wahajmy się ani chwili.

Do samochodowego fotelika możemy także dokupić specjalne ochraniacze na pasy. Są one w specjalny sposób profilowane i wykonuje się je z miękkich oddychających materiałów. Dzięki nim, w razie np. mocnego hamowania, pasy nie powinny zbyt mocno wbić się w ciało naszego maluszka. 

Kocyk

Kocyk to element, bez którego nie może obejść się żaden maluch. Taki element towarzyszy mu przecież zarówno podczas snu, jak i spaceru czy podróży samochodem. Warto pamiętać, że w sklepach dostaniemy specjalne kocyki dedykowane właśnie do fotelików dziecięcych. Po co nam jednak coś takiego? Czy nie jest to przypadkiem kolejny chwyt marketingowy i mało przydatny gadżet? Zdecydowanie nie. Kocyk do samochodu ma bowiem specjalne wycięcia na pasy, dzięki którym podróż staje się bezpieczna i komfortowa. Do tego możemy okryć nim całego maluszka, bez obaw o to, że np. otwierając bagażnik, nasza pociecha zmarznie. Jeśli więc zamierzamy często podróżować z pociechą, taki kocyk staje się prawdziwym must have!

Do wózka

Skoro mówimy o podróżach, warto poruszyć także temat elementów do wózka. W końcu to właśnie taki “pojazd” będzie towarzyszył naszej pociesze przynajmniej kilka kolejnych lat. Już od 1 dnia, warto jednak zadbać o pewne dodatkowe akcesoria, które zdecydowanie zwiększą komfort oraz bezpieczeństwo naszego maluszka. O jakich elementach wyprawki do wózka warto zatem pamiętać?

Kocyk i okrycie na nóżki

Wychodząc z dzieckiem na spacer, musimy zadbać przede wszystkim o to, by cały czas było mu ciepło. W końcu taki maluch bardzo mało się rusza, dlatego też może być mu nieco zimno. Warto więc zawsze zabrać ze sobą specjalny kocyk. Na szczęście nie musimy kupować kolejnego – wystarczy ten, który kupiliśmy do fotelika samochodowego. Zaprojektowany jest bowiem w taki sposób, by pasował zarówno do wózka, jak i siedziska do auta. Sam kocyk może jednak nie wystarczyć. W takiej sytuacji postawmy dodatkowo na specjalne okrycie na nóżki. Takie elementy produkuje się z tkaniny wodoodpornej i łatwej do czyszczenia. Wnętrze wyściełane jest natomiast miękką i ciepłą włókniną. Całość montuje się do wózka lub fotelika i gotowe! Od teraz każdy będzie miał pewność, że maluszkowi nic nie zaszkodzi!

Kocyk dla maluszka

Daszek i pelerynka

Podczas spacerów w wózku, nasze dziecko będzie narażone również na różne warunki atmosferyczne. Przed słońcem idealnie ochroni je specjalny daszek montowany do spacerówki. W razie deszczu warto natomiast mieć ze sobą specjalną pelerynkę na wózek. Te dwa elementy kupimy za dosłownie kilka złotych, dlatego nie ma się nad czym zastanawiać. Należy je niemalże obowiązkowo dodać do wyprawkowej listy zakupów. 

Ochraniacze na pasy i pałąk

Ochraniacze na pasy oraz pałąk wózka to kolejne akcesoria, o których funkcjonalności przekonamy się szybciej, niż myślimy. Z ich pomocą nasze dziecko nie będzie cierpiało z powodu bolących otarć czy nabitych sińców. Dodatkowo wybierając ciekawy wzór, np. w chmurki czy kwiaty, sprawimy, że nasza pociecha będzie jeździła w niezwykle stylowym i ciekawie wyglądającym “pojeździe”. 

Na co zwracać szczególną uwagę, kompletują wyprawkę dla malucha?

Kompletują wyprawkę dla malucha, zawsze zwracajmy uwagę na jakość elementów, które lądują w naszym koszyku zakupowym. Starajmy się dokładnie sprawdzać wszelkie materiały użyte do ich produkcji. Upewnijmy się także, czy spełniają wszelkie normy bezpieczeństwa. Atesty oraz certyfikaty jakości są wręcz obowiązkowe przy większości produktów dedykowanych dla dzieci. Nie kupujmy zatem najtańszych elementów. Ich niska cena będzie bowiem najczęściej równoznaczna z brakiem odpowiednich badań. Nie oszczędzajmy zatem na swojej pociesze, ale jednocześnie róbmy zakupy z głową. W końcu niejednokrotnie możemy trafić na naprawdę dobre okazje cenowe. Dodatkowo wybierajmy tylko te akcesoria, które wiemy, że mogą się nam przydać. Jeśli mamy jakieś wątpliwości, zapytajmy o opinię osoby z naszego otoczenia, które mają już dzieci lub używały danego produktu. Możemy także poczytać opinie internautów. Z ich pomocą z pewnością będzie nam o wiele łatwiej podjąć ostateczną decyzję!

Nie pozostaje nam już nic innego, jak tylko życzyć wszystkim przyszłym rodzicom miłego kompletowania wyprawki dla noworodka oraz pociechy ze swojego maluszka!