Animatorzy – czym się zajmują?

Animatorzy czasu wolnego to ludzie uwielbiający dzieci! Żadna większa impreza z maluchami nie może się obyć bez przedstawicieli tego zawodu – dobry animator zagwarantuje, że nasze pociechy ani przez chwilę nie będą się nudzić. W artykule przybliżamy obowiązki i cechy charakteru osób zajmujących się urozmaicaniem przyjęć.

Animator – czym się zajmuje?

Animator czasu wolnego ma za zadanie rozruszanie każdej imprezy z udziałem dzieci. Animatorzy mogą przyjmować różne role – bywają klaunami, wielkimi maskotkami, ale i po prostu zwykłymi, uśmiechniętymi osobami od których bije pozytywna energia. Przed nimi stoi odpowiedzialna oraz trudna misja – każdy mający kontakt z maluchami wie, że są bardzo wymagające i szybko się nudzą! Na jakie przyjęcia warto zaprosić klauna? Przeczytaj nasz kolejny artykuł i przekonaj się, że animatorzy to świetny pomysł nie tylko na przyjęcia dla dzieci: https://dzieciswiat.pl/klaun-nie-tylko-smieszy.

Ustalony we współpracy z animatorem plan imprezy może obejmować różne atrakcje – pokazy baniek mydlanych, malowanie buziek, robienie brokatowych tatuaży czy kącik małego naukowca, gdzie maluchy obejrzą pokaz fascynujących eksperymentów. 

Co bardzo ważne – animator czasu wolnego nie jest nianią! Nie należy do niego pilnowanie dzieci przy zabawie, tylko zorganizowanie i koordynowanie rozrywek – oczywiście w bezpiecznej formie. Kwestia opieki nad dzieciakami podczas posiłków czy wychodzenia do toalety należy do rodziców lub osobno zaangażowanych opiekunów.

Cechy animatora

Podjęcie się zabawiania obcych dzieci samo w sobie wymaga odwagi – na to co spodoba się maluchom chyba nie ma uniwersalnej reguły. Dobry animator znajdzie jednak sposób na rozbawienie każdego małego gościa! 

Nieodłączną cechą takiej osoby jest kreatywność i łatwość odnajdywania się w nieprzewidzianych sytuacjach. Wymyślanie zabaw wymaga nie lada fantazji, a w dodatku z dzieciakami nigdy nic nie wiadomo – animatorzy czasu wolnego na przyjęcia muszą być gotowi na niespodziewane zwroty akcji.

Animator do wynajęcia musi mieć poczucie humoru i dystans do siebie. Dzieciaki są szczere i niekoniecznie delikatne, ale okazywanie wobec nich  jakichkolwiek negatywnych emocji jest niedopuszczalne. Na każdym etapie pracy animator na imprezy musi być cierpliwy, a nieraz nawet zrobić dobrą minę do złej gry.Na kinderbalach trafiają się różne dzieci – nie wszystkie są grzeczne. W przypadku maluchów, które z jakichś przyczyn postanowiły zakłócić zabawę, animator musi być stanowczy, a równocześnie miły. Najważniejsza jest dobra zabawa całej grupy dzieci i to właśnie grupa jest stawiana na pierwszym miejscu.

Animatorzy czasu wolnego – czy warto?

Decydując się na wynajem animatora czasu wolnego najlepiej nawiązać współpracę z profesjonalną agencją eventową. Agencja eventowa dba o to, by ich pracownicy byli przeszkoleni oraz bierze za nich odpowiedzialność. Jeśli zależy nam na zorganizowaniu niesamowitej imprezy dla dzieci, powinniśmy zawsze stawiać na specjalistów.

Również przedsiębiorcy działający w branży usługowej powinni poważnie przemyśleć nawiązania długotrwałej współpracy z mistrzami animacji. Podczas sezonu wakacyjnego, wyjście naprzeciw potrzebom rodzin bardzo mocno przyczynia się do zwiększenia popularności ośrodka wypoczynkowego. Gdy prowadzony przez nas hotel wypełni gromadka rozbrykanych dzieciaków, animator czasu wolnego będzie miał pełne ręce roboty, a dzięki jego pracy maluchy nie będą zakłócały spokoju innych gości. Każdy rodzic wie, że już jedna znudzona pociecha potrafi zszokować dorosłych swoją kreatywnością!

Organizując urodziny dla dziecka, szczególnie gdy planujemy zaprosić więcej małych gości, warto zdecydować się na wynajęcie animatora. Już sama opieka nad dziećmi nie jest łatwa, a zapewnienie im rozmaitych zabaw i utrzymanie zainteresowania to prawdziwie karkołomne zajęcie!