Jak prać plecaki dla dzieci? Praktyczny poradnik

Plecak to jeden z najważniejszych elementów szkolnej wyprawki naszych pociech. Każdy rodzic wie, że utrzymanie w czystości takiego pakunku bywa bardzo trudne. Wystarczy bowiem, że dziecko położy tornister na ziemi i zabrudzenie jest wręcz gwarantowane. Do tego często plamy pojawiają się także w jego wnętrzu. Warto więc chociaż raz na miesiąc dokładnie wyczyścić pakunek. Jednak jak prać plecak dla dziecka, aby ten nie uległ zniszczeniu? Sprawdź!

Po pierwsze: usuwanie pojedynczych plam

Na samym początku warto pamiętać, że czyszcząc plecaki dla dzieci, najlepiej zacząć od usunięcia tych największych plam. Aby to zrobić, przygotujmy roztwór wody z dodatkiem mydła lub płynu do naczyń. Następnie nasączmy w nim miękką ściereczkę, najlepiej taką wykonaną z mikrofibry, i przystąpmy do dokładnego czyszczenia. Delikatnie pocierajmy zabrudzenie aż to całkowicie zniknie. Jeśli widzimy, że mamy do czynienia z niezwykle ciężką plamą, możemy nałożyć na nią wcześniej pastę wykonaną z sody oczyszczonej oraz bardzo małej ilości wody. Taki preparat pozostawmy na plamie na ok. 15 min, a następnie usuńmy go z powierzchni plecaka za pomocą zwilżonej ściereczki. 

Porada: czyszcząc plecaki dla dzieci, nigdy nie używajmy do tego szorstkiej gąbki czy innych ostrych czyścików. Niestety łatwo w ten sposób zepsuć materiał i sprawić, że ten zacznie się przecierać. 

Po drugie: jak prać plecak ręcznie?

Te cięższe plamy zostały już usunięte, jednak to jeszcze nie koniec naszej pracy. Teraz powinniśmy dokładnie wymyć cały tornister ręcznie. Jak prać plecak ręcznie? W tym celu najlepiej nalać do odpowiednio dużej miski sporą ilość wody. Pamiętajmy, aby ta nie była zbyt gorąca. Pod wpływem ciepła plecak naszego dziecka może bowiem stracić kolor. 40 stopni Celsjusza będzie optymalną temperaturą. Do wody dodajemy oczywiście niewielką ilość proszku do prania. Dlaczego nie możemy dać go zbyt dużo? Niestety wtedy istnieje ryzyko pojawienia się białego osadu na materiale. Do tak przygotowanej miski wkładamy plecak i postępujemy dokładnie tak samo, jak z innymi przedmiotami pranymi ręcznie. Na koniec możemy wylać wodę z proszkiem i wlać do miski świeżą wraz z odrobiną płynu do płukania. Wtedy tornister będzie pięknie pachniał, a przy okazji tkanina nie będzie się elektryzować. 

Porada: po praniu ręcznym plecak należy dokładnie wycisnąć, tak aby znajdowała się w nim jak najmniejsza ilość wody. 

Po trzecie: ewentualne pranie w pralce

Jeśli zauważymy, że nasz wysiłek niestety nie sprawił, że tornister wygląda idealnie, możemy pokusić się o wypranie pakunku w pralce. Musimy jednak wtedy wziąć na siebie pełną odpowiedzialność za tornister dziecka. Większość producentów nie poleca bowiem takiej formy czyszczenia. Wiadomo jednak, że niekiedy to ostatnia deska ratunku. Jeśli zatem musimy wybrać taką formę czyszczenia, powinniśmy wiedzieć jak prać plecak w pralce. Plecaki kupione na https://plecaki.com.pl/pl/c/Plecaki-szkolne/50 posiadają metkę, na której producent zamieścił wskazówki związane z praniem bagaży. Jeśli jednak informacje z metki zbladły lub sprały się i są niemożliwe do odczytania ustawmy pralkę na najkrótszy możliwy program. Czasem nawet ten 10-15-minutowy cykl w zupełności wystarczy. Temperatura również nie powinna być zbyt wysoka. Zrezygnujmy w tym przypadku dodatkowo z wirowania, które nie jest polecane przy plecakach. 

Na koniec: suszenie

Plecak wyprany, ale co teraz? W końcu tornister dziecka jest cały mokry. Należy zatem odpowiednio go wysuszyć. Jak? Najlepiej umieścić pakunek na wieszaku lub powiesić go za uchwyt znajdujący się u samej góry. Następnie czekamy, aż plecak całkowicie wyschnie. Nie możemy bowiem użytkować wilgotnego tornistra. Może bowiem rozwinąć się w nim pleśń. Radzimy także unikać suszenia pakunku na słońcu czy w pobliżu źródeł ciepła. Może to bowiem skutkować utratą kolorów.