Wata cukrowa – jak powstaje, ile ma kalorii i czy można przygotować ją w domu?
Wata cukrowa to słodycz, który chyba każdy z nas pamięta z dzieciństwa. Olbrzymia, kolorowa chmurka zrobiona z cukru kojarzy się nam z pięknymi chwilami. Najczęściej mieliśmy szansę jej spróbować w trakcie festynów, jarmarków, odpustów i innych większych imprez. Wyjątkowy smak połączony ze słodkimi wspomnieniami potrafi sprawić, że przenosimy się do pięknych czasów, gdzie wszystko wydawało się łatwe, przyjemne, a zarazem zaskakujące. W takim razie może warto dowiedzieć się, czy będziemy w stanie odtworzyć ten deser w domu?
Jak powstaje wata cukrowa?
Wata cukrowa, jak sama nazwa wskazuje, powstaje z cukru. Proces jej tworzenia polega na podgrzaniu cukru do odpowiedniej temperatury, czyli ponad 130 stopni Celsjusza. Po skrystalizowaniu pojedyncze nitki będą wychodzić do góry przez otworki w maszynie. W tym momencie trzeba je nawinąć na okrągły patyczek, ponieważ płynny cukier będzie szybko zastygał. Bez odpowiedniego kręcenia patyczkiem z waty zrobi się nam cukrowa kulka.
Cały ten proces nie jest zbyt skomplikowany, ale trzeba wybrać odpowiednią temperaturę. Gdy będzie ona za niska karmel nie będzie się unosić z pojemnika, a gdy będzie zbyt gorąca nie zdąży się wychłodzić przez co spadnie z powrotem do misy. Kolejną kwestią jest fakt, że do robienia waty cukrowej, a dokładniej do zawijania potrzebna jest wprawa. Jeśli kilka pierwszych porcji nie będzie wyglądało puszyście i zjawiskowo, nie powinniśmy się poddawać!
Jak zrobić watę cukrową – potrzebne składniki
Do zrobienia waty cukrowej potrzebny jest nam tak naprawdę tylko jeden składniki – cukier. Oczywiście, jeśli chcemy zaszaleć możemy postarać się i otrzymać różne kolory oraz smaki waty. Podstawowym kolorem waty jest biały, ale dobrze wiemy, że wata może przybierać również inne barwy. Niebieska, zielona, różowa, fioletowa, pomarańczowa, brązowa i szara wata jest otrzymywana poprzez wykorzystanie odpowiednich barwników spożywczych. Do barwienia cukru nie poleca się korzystać z płynnych barwników, ponieważ mogą one zmienić strukturę kryształków cukru, co utrudni nam robienie waty. Oprócz własnoręcznie skomponowanych mieszanek możemy znaleźć także gotowe rozwiązania. To szybki i pewny sposób, ale w tym przypadku nie mamy wpływu na skład waty.
Jeśli chodzi o smaki, czytając listę oferowanych opcji każdy znajdzie coś dla siebie! Cola, cytryna, piernik, kawa, agrest, banan, nektarynka, toffi, mięta, adwokat, jogurt, kiwi, poziomka, wanilia i wiele innych opcji możemy spokojnie znaleźć w ofertach różnych producentów. Smakowa i kolorowa wata cukrowa w pudełku kosztuje około kilkunastu złotych za kilogram, więc nie jest to duży wydatek, a efekt będzie bardzo ciekawy.
Czy zdrowe zamienniki są możliwe? Wata cukrowa z erytrytolu i wata cukrowa z ksylitolu
Zbyt duża ilość cukru w diecie jest bardzo szkodliwa i prowadzi do wielu chorób. Szukając zdrowszych alternatyw dla waty cukrowej od razu możemy pomyśleć o zamiennikach cukru. Erytrytol i ksylitol to popularne substancje słodzące, które mogą nam przyjść na myśl, gdy chcemy przygotować słodki deser, ale poszukujemy zamiennika cukru. Czy i w tej sytuacji będzie tak samo?
Niestety nie można podać jednej odpowiedzi, ponieważ wiele zależy od maszyny, na jaką się zdecydujemy. Z jednej strony, możemy znaleźć producentów, którzy w opisie produktu zaznaczają, że do zrobienia waty cukrowej można wykorzystać obie substancje słodzące. Z drugiej, przeglądając oferty firm zajmujących się organizacją imprez, znajdziemy oferty, gdzie można wypożyczyć maszyny do robienia waty. Tam czytamy, że jedynym składnikiem do zrobienia waty może być cukier, ale czasami pojawia się też cukier trzcinowy i kokosowy. Natomiast jeśli chodzi o erytrytol, zaznaczają, że nie da się go wykorzystać do zrobienia słodkiego deseru.
Na sam koniec, żeby sprawę jeszcze bardziej utrudnić, mamy też możliwość mieszania cukru z innymi substancjami. W przypadku badania przeprowadzonego na SGGW mowa dokładniej o kompozycji składającej się z ksylitolu (cukru brzozowego) i tradycyjnego cukru. Wynikiem prób była idealna kombinacja, która zapewniała doskonałą konsystencję przy mniejszej kaloryczności, gdzie cukier brzozowy stanowił maksymalnie 15% mieszanki.
Ile kalorii ma wata cukrowa?
Jeśli już mówimy o kaloriach i zamiennikach waty cukrowej, warto się tej kwestii przyjrzeć trochę bliżej. Na samym początku zastanówmy się, ile waty cukrowej z 1 kg cukru otrzymamy? I tutaj możemy się bardzo zdziwić! Czemu? Wata cukrowa potrafi osiągać duże rozmiary. A w rzeczywistości interesuje nas jej bardzo mała waga. Jak się okazuje, do zrobienia jednej małej waty cukrowej potrzebujemy około 10-15 gramów cukru. Co oznacza, że z jednego kilograma otrzymamy kilkadziesiąt porcji.
Dla przykładu mała wata o średnicy dwudziestu paru centymetrów ma około 50 kcal, ponieważ do jej zrobienia wykorzystano około 2/3 łyżeczek cukru. Kaloryczność waty będzie rosła, im większa będzie jej wielkość, ale mniejsze porcje mogą mieć mniej kalorii niż puszka słodzonego napoju! Pokazuje to, że wcale nie trzeba wyszukiwać „wata cukrowa kcal”, bo można to sprawdzić w bardzo prosty sposób. Wystarczy wiedzieć, ile łyżeczek cukru wykorzystano do zrobienia porcji waty cukrowej.
Wata cukrowa w domu – jak zrobić?
Domowa wata cukrowa bez maszyny jest raczej niemożliwa do zrobienia. Dzieje się tak, ponieważ maszyny wykorzystują siłę odśrodkową w procesie robienia smakołyków, a my ręcznie nie będziemy w stanie jej wytworzyć. Jedyną opcją domową, która będzie nawiązywała w pewnym stopniu do puszystej waty jest zrobiony na patelni karmel, z którego później otrzymamy cienkie nitki np. za pomocą trzepaczki. Efekt nie będzie idealny, a w dodatku trzeba uważać na to, aby nie przypalić karmelu ani nie poparzyć się w trakcie robienia kuleczek. Na szczęście na rynku znajdziemy niedrogie maszyny, które w dużym stopniu pomogą nam w zrobieniu waty cukrowej. Wata cukrowa to świetny pomysł na przekąskę na różne przyjęcia i eventy. Tak samo dobrze sprawdzi się popcorn w różnych smakach. Przeczytaj o nim w naszym następnym artykule i poznaj ciekawe smakowe inspiracje: https://dzieciswiat.pl/popcorn.
Maszyna do waty cukrowej na gaz czy na palnik, duża czy mała – jak wybierać?
W sklepach internetowych, jak i stacjonarnych znajdziemy urządzenia, w których przygotowana może być pyszna wata cukrowa. Thermomix ani patelnia nie są najlepszymi rozwiązaniami, szczególnie, że selekcja maszyn na rynku jest wystarczająco duża, aby wybrać świetną maszynę, która spełni nasze oczekiwania. Przed jej zakupem należy przemyśleć kwestie związane z:
- zasilaniem,
- wielkością misy,
- częstotliwością korzystania z maszyny,
- wysokością mocy.
Wszystko to sprawia, że finalny efekt może się od siebie różnić w zależności od maszyny, którą wykorzystujemy.
Ile kosztuje wata cukrowa – maszyna i składniki
Najdroższą rzeczą będzie oczywiście sama maszyna. Domowe modele będą kosztować około stu złotych. Większe, wolnostojące albo wręcz przemysłowe modele mogą kosztować już kilka tysięcy. Taka maszyna nie będzie potrzebna do sporadycznego zrobienia waty cukrowej. Jeśli chodzi o sam cukier, to wydatek będzie wynosił kilka złotych, a zrobimy kilkadziesiąt serwowań. Gdy w grę wchodzą inne kolory i smaki trzeba już być przygotowanym na cenę kilkunastu złotych za kilogram. Co prawda, wata cukrowa w wiaderku też kosztuje kilkanaście złotych, więc zrobienie jej od podstaw będzie na pewno bardziej ekonomiczne, ciekawsze i smaczniejsze. W dodatku, wata cukrowa w kubku ma już z góry określony skład, a gdy robimy ją od podstaw możemy sami decydować, czy wykorzystujemy barwniki itp.
Ile kalorii ma wata cukrowa?
Pierwszą rzeczą, jaką warto podkreślić pomimo tego, że kwestia wydaje się być oczywista to substancja, z jakiej robi się opisywany przez nas smakołyk. Wata cukrowa powstaje z cukru. Ten składnik diety może prowadzić do otyłość, próchnicy i wielu innych chorób. W dodatku nie ma żadnych właściwości odżywczych. Czy to oznacza, że nie powinniśmy nigdy jeść waty cukrowej? Wszystko zależy od ilości cukru w diecie i stanu zdrowia danej osoby. Jeśli raz w roku, na urodziny wyjmiemy maszynę i zrobimy watę cukrową większość z nas nie powinna odczuwać negatywnych skutków takiego posiłku. Ważne jest, aby od waty cukrowej się nie uzależnić ani nie jeść jej za często. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za samych siebie i powinniśmy sobie zdawać sprawę z tego, że liczba osób z nadwagą i otyłością rośnie, więc należy z tym walczyć.
Wata cukrowa – pomysł na biznes
A jeśli zakochamy się w wacie cukrowej, możemy też pomyśleć o wykorzystaniu jej w celach zarobkowych! Firmy zajmujące się organizacją przyjęć, festiwali i innych zgromadzeń mogą uatrakcyjnić swoją ofertę właśnie o watę cukrową. Ten pomysł będzie odpowiadał zarówno osobom organizującym czas dzieci, jak tym zajmującym się atrakcjami weselnymi. W dodatku w ostatnich latach możemy zauważyć, że restauracje serwujące koktajle i różne desery wykorzystują watę cukrową ze względu na jej atrakcyjny wygląd, więc nawet restauratorzy i cukiernicy mogą pomyśleć nad wykorzystaniem waty cukrowej do ozdobienia swoich deserów. Oczywiście taką decyzję należy dokładniej przemyśleć, ale jest to kolejny pomysł na rozwój.