Malowanie buziek dzieci – wzory, inspiracje, pomysły

Chociaż nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, niektórzy z nas wciąż lubią wybrane zabawy z dzieciństwa. Może przyjmują trochę inną formę ekspresji, ale polegają na tym samym. Zamiast zjeżdżalni idziemy na rollercoastery, a malowanie buziek przybiera formę makijażu. Skoro nawet jako dorośli w pewnym sensie wracamy do tych „zabaw”, może powinniśmy zagwarantować tę możliwość również naszym maluchom? Zobaczmy, kiedy farbki do malowania twarzy pójdą w ruch!

Malowanie buziek dzieci – kiedy warto się na nie zdecydować?

Malowanie twarzy na Halloween dla dzieci i dorosłych może być świetną zabawą. W końcu teraz możemy znaleźć na rynku ciekawe rozwiązania ułatwiające nam namalowanie pięknych wzorów. Bezpieczne farbki do malowania twarzy są coraz bardziej popularne. W dodatku znajdziemy je często w sklepach z kostiumami, drogeriach i sklepach zajmujących się makijażem. Przebieranie się, malowanie buziek i inne formy ekspresji są świetną zabawą, którą można wykorzystać na różne okazje, zobaczmy gdzie i kiedy!

Malowanie buziek halloween, karnawał i bale przebierańców

Pierwszym miejscem, gdzie dzieci spotkają się z malowaniem buziek, będą różne imprezy w przedszkolu, szkole lub innych specjalnych okazjach takich jak dni dzielnicy czy pierwszy dzień wiosny. Właśnie tutaj jedną z częstszych atrakcji jest malowanie buziek. Farbki do malowania twarzy w różnych kolorach i utalentowany animator wystarczą, by stworzyć piękny efekt końcowy, z którego cieszyć będą się i rodzice, i dzieci. Oprócz tego sprytne użycie kolorów można wykorzystać na balach przebierańców i różnych przedstawieniach. Dzięki temu nie trzeba będzie kupować często nowego kostiumu, ponieważ jedyne co będzie nam potrzebne to zestaw farbek. Oczywiście takie „szybsze” wyjście też ma swoje minusy. Po pierwsze zmywanie takich farbek może długo trwać, a po zmyciu farby z twarzy dziecka trzeba będzie również dokładnie umyć wannę z pozostałości farby. W dodatku trzeba mieć na uwadze, że przed użyciem farbek powinniśmy wykonać próbę alergiczną, czyli i to trzeba chwilę przemyśleć!

malowanie twarzy na halloween dla dzieci

Malowanie buziek na urodziny

Oprócz tworzenia kostiumów, malowanie buziek może być zwykłą dobrą zabawą. W trakcie urodzin można również wykorzystać farbki do twarzy dla dzieci, aby solenizant przemienił się w swoje ulubioną postać lub zwierzę. Wynajęcia animatora, który będzie potrafił namalować piękne wzory, jest tylko jednym z wyjść, ponieważ także rodzice mogą wykazać się swoim artyzmem – o czym zaraz napiszemy nieco więcej. Warto zapytać dziecko, jakie zabawy je najbardziej interesują, i jeśli malowanie buziek będzie jedną z nich, warto to przemyśleć. Przeczytaj w naszym kolejnym artykule o czym jeszcze warto pomyśleć przy organizacji przyjęcia urodzinowego dla dziecka: https://dzieciswiat.pl/urodziny-dla-dzieci.

Malowanie buziek krok po kroku

Robienie różnych wzorów na twarzy wcale nie musi być bardzo trudne. Oczywiście są osoby bardziej i mniej utalentowane, ale do wszystkiego trzeba wprawy, która sprawi, że efekty będą zaskakująco zjawiskowe. Można przecież wybrać tylko kilka wzorów, które będziemy mogli odtworzyć lub poszaleć i malować się na obraz marsjan i innych kosmitów. Najważniejsze, aby dzieci były szczęśliwe.

Oczywiście jeśli możemy sobie na to pozwolić, możemy wynająć osobę, która będzie malowała buźki. A może z czasem, po przyjrzeniu się kilku rysunkom sami zobaczymy, że to wcale nie takie trudne i na następną okazję już my będziemy mogli wykazać się naszymi umiejętnościami.

pędzle i farbki do twarzy dla dzieci

Malowanie buziek wzory

Tak jak już wcześniej mówiłam, wcale nie musimy od razu malować każdego istniejącego zwierzaka lub postaci. Jeśli będziemy mieć kilka kolorów lub będziemy mogli je swobodnie mieszać, znając nawet dwa lub trzy wzory, z powodzeniem stworzymy różnorodne malunki. Jak możemy nauczyć się odtwarzania poszczególnych zwierzaków? Jednym sposobem jest wykorzystanie popularnych serwisów internetowych, gdzie inni dzielą się swoimi umiejętnościami. W dodatku możecie opierać się na instrukcjach, które znajdziecie poniżej.

Malowanie buziek – piesek

Najprostszy, a zarazem najbardziej popularny gatunek psiaków to dalmatyńczyk. Na tym przykładzie wytłumaczymy, jak namalować czworonoga, a jeśli potrzeba będzie namalować innego zwierzaka, wystarczy pozmieniać nieco proporcje i kolory. Pierwszym krokiem będzie namalowanie czarnych kropek w różnych miejscach, jedna z nich powinna otaczać oko. Drugą kwestią jest narysowanie pyszczka i noska. Czubek nosa zamalowujemy na czarno, tak aby przypominał nos pieska. Resztę twarzy zamalowujemy delikatnie białą farbką do twarzy, pozostawiając usta i kawałek brody. Między nosem a ustami rysujemy prostą czarną linię, gdzie po obu stronach dorabiamy kropki. Górną wargę malujemy na czarno. W pozostałym miejscu na brodzie rysujemy kontur wystającego języka, który w środku malujemy na czerwono. Na jego środku malujemy delikatną czerwoną linię, aby dodać mu głębi. Kontury możemy dodatkowo obrysować czarnym pędzelkiem, aby wzmocnić efekt. Barwy i umieszczenie kropek możemy dowolnie zmieniać, tak aby efekt podobał się dziecku najbardziej.

Malowanie buziek – tygrys

Malując tygrysa, będziemy potrzebować pomarańczowego, bieli, czerni i ewentualnie żółtego. Na samym początku zamalowujemy na biało środek czoła, nos i część nad wargą, możemy zrobić tę część odrobinę większą, aby uzyskać efekt ombre w następnym etapie. Kolejną barwą będzie pomarańczowy, który stosujemy do zamalowania reszty twarzy. W miejscu łączenia białego i pomarańczu starajmy się zachować stopniowe przejście. Jeśli nie możemy otrzymać takiego efektu, jako kolor przejściowy wybierzmy żółty. Gdy całość już wyschnie cienkim pędzelkiem będziemy rysować paski, nos i usta. Niech paski rozchodzą się równomiernie na każdej większej części twarzy – czole i policzkach. Na czubku nosa odrysowujemy jego kształt i łączymy go prostą linia z wargą, którą też malujemy na czarno. Nad ustami rysujemy delikatne czarne kropki. Gdy wszystko wyschnie dodajemy delikatne, białe wąsy i robimy ewentualne poprawki.

W trakcie malowanie tego wzoru warto dokładniej popracować nad oczami, aby rzeczywiście przypominały kocie oczy, więc paski na policzkach powinny iść delikatnie do góry.

A gdy już opanujemy tygrysa, namalowanie pantery lub geparda nie będzie trudne! Jedyne co wystarczy zmienić to kolorystyka – beże i brązy, a zamiast pasków namalować plamki.

Malowanie buziek – kotek 

I w tym przypadku malowanie nie powinno sprawić problemu, wystarczy postępować tak jak w przypadku tygrysa czy innego kota, ale nie dodawać pasków, prążków lub kropek. Zamiast tego można zdecydować się na bardziej wyraźne wąsy i oprócz białych wąsów namalować też czarne włoski. Świetnym dodatkiem będą kocie uszy, które można zrobić przy pomocy opaski lub spinek do włosów i filcu.

Malowanie buziek – motyl

Wzór motyla pozwala nam na dużo możliwości, dlatego dobrze jest mieć go w swoim repertuarze. Co prawda, niestety nie jest to najłatwiejszy wzór i trzeba się chwilę postarać, aby wyglądał reprezentacyjne. Zaczynając od najprostszej części – nos będzie tułowiem naszego motyla. Możemy ten fragment zamalować lub będzie on nam służył jedynie jako miejsce odniesienia. Na czole, pomiędzy brwiami rysujemy czułki. Zaczynając od brwi lub czoła – w zależności od tego, jak symetrycznie potrafimy rysować malujemy dwa lustrzane skrzydła. Drugą część skrzydeł malujemy na policzkach. Gdy kontur jest gotowy możemy przejść do malowania wybranym kolorem. Jeśli chcemy korzystać z różnych barw, lepiej jest namalować kontury na początku, zamalować wybrane części, a później, aby efekt był wyraźny, poprawić kontury.

malowanie buziek motyl

Malowanie buziek – Spiderman

W tym przypadku będziemy potrzebować bieli, czerni i czerwieni. Wokół oczu rysujemy coś na kształt wydłużonej do boków łezki. Tę przestrzeń malujemy na biało. Kolejnym krokiem będzie zamalowanie pozostałej części twarzy na czerwono. Gdy całość wyschnie, weźmy pędzelek i narysujmy na czole i policzkach wzór pajęczyny. Aby nadać jej głębi możemy niektóre nici lekko przejechać białym kolorem.

Farby do buziek – jak wybierać?

Skoro już wiemy, że taka zabawa wcale nie musi być trudna jedyne co nam zostało to wybór farby do malowania buziek. Przy zakupie farb należy zwrócić uwagę na:

  • posiadane atesty, np. ASTM lub PZH,
  • lekką konsystencja na bazie wody i kremu,
  • hipoalergiczność,
  • datę ważności,
  • skład.
farbki do malowania twarzy zmywalne mydłem

Nie powinniśmy kupować farb tylko dlatego, że są najtańsze, ponieważ często cena może być wyznacznikiem jakości. W tym przypadku nie chcemy, aby farby były tłuste i gorzej kryły. W dodatku, niektóre farbki przez swoją konsystencję mogą być trudniejsze w zmyciu. Należy dokładnie zapoznać się z produktem przed jego zakupem – cena ma tu drugorzędne znaczenie. Kupując farbki do twarzy dla dzieci zadbajmy również o to, aby były one zmywalne wodą, wodą z mydłem lub innym delikatnym kosmetykiem. A jeśli Twoje dziecko prosi Cię o zgodę na pomalowanie swojej buzi na festynie lub jarmarku, należy przyjrzeć się kilku rzeczom:

  • Czy osoba malująca przeprowadza krótki wywiad w celu wyeliminowania ewentualnych podrażnień itp.?
  • Czy pędzle są myte i woda do rozrzedzania farby jest zmieniana po każdym dziecku?
  • Czy farby są hipoalergiczne, z atestami i mają odpowiednią datę ważności?
  • Czy farbki można łatwo zmyć?

Takie kwestie są ważne, bo nie chcemy aby dziecko musiało leczyć się u dermatologa lub po prostu miało złe wspomnienia. Gdy zasady higieny nie są wystarczająco zachowane, należy odmówić dziecku dla jego własnego dobra. Przecież na takich wydarzeniach jest pewnie więcej ciekawych atrakcji, a my możemy spróbować zrobić dany malunek samodzielnie w domu.