Pokaz baniek mydlanych

Artystyczny pokaz baniek mydlanych jest formą, która cieszy oko zarówno małych, jak i dorosłych widzów. Jest to spektakl, który niejednokrotnie zaskakuje swoją różnorodnością i powstałymi formami. W tym artykule przyjrzymy się bliżej pokazom baniek mydlanych. Dowiesz się jak specjaliści tworzą różnorodne formy z baniek, jakie płyny i techniki wykorzystują na pokazach oraz od czego zależy wielkość, kształt i kolor baniek.

Pokaz baniek mydlanych w przedszkolu

W przedszkolu każdego roku organizowane są różne wydarzenia okolicznościowe. Są to m.in. mikołajki, dni dziecka i różne festyny.  Jest to świetna okazja do zorganizowania pokazu baniek mydlanych. Dzięki niemu można w aktywny sposób zaaranżować dzieciom czas i atrakcję, w której same będą brały udział. Animatorzy przygotowują przedstawienia połączone z kolorowymi strojami, muzyką i ciekawą historią. Dodatkowo aktywizują dzieci do brania w nich udziału. Nie możemy zapominać też o tym, że bańki dla dzieci są bardzo atrakcyjne same w sobie, gdy mogą je po prostu przebić.

Przedszkole nie jest jedynym miejscem, gdzie artyści mają możliwość przedstawienia swoich umiejętności. Rodzice coraz częściej postanawiają zaskoczyć swoje pociechy organizując pokazy na ich urodzinach. Jest to zdecydowanie forma rozrywki, która zaskoczy niejednego jubilata. 

Pokaz baniek mydlanych na weselu

Pary Młode często decydują się na występ animatorów na weselu. Jest to bardzo widowiskowa forma urozmaicenia przyjęcia wybierana przez nowożeńców. Stanowi atrakcję zarówno dla najmłodszych, ale również cieszy starszych gości. Takie pokazy nie bez powodu animatorzy nazywają show. W swojej ofercie proponują pokaz płonących baniek mydlanych oraz tworzenie różnych figur geometrycznych, bańkowych tuneli czy też bańkę dymową. Niejednokrotnie jest to połączenie techniki tworzenia wyjątkowych form ze sztuką iluzji.

Ile kosztuje pokaz baniek mydlanych? 

Jest to uzależnione od oferty, która proponuje dany animator. Często przedstawiane jest kilka wariantów, które zawierają różne atrakcje. Z tego względu cena zazwyczaj jest ustalana indywidualnie. Oferty zaczynają się od 100 zł. Jednak decydując się na profesjonalny pokaz, angażujące zabawy z bańkami lub naukę sztuczek musimy liczyć się z wyższym kosztem. W cenę pokazu są również wliczane użyte materiały, koszt dojazdu oraz czas trwania usługi. 

Różnorodne formy baniek, czyli jak animatorzy tworzą wielokształtne kompozycje

Dzięki użyciu profesjonalnych akcesoriów specjaliści tworzą wyjątkowe formy z baniek mydlanych. Powstałe kompozycje wydają się wręcz magiczne, gdyż przy użyciu klasycznej obręczy występują tylko kuliste bańki. Animatorzy starają się jednak w pewien sposób naciągnąć prawa fizyki. Na artystycznych pokazach wykorzystują przyrządy o różnych kształtach, które pozwalają im na stworzenie wyjątkowych form z baniek. Dzięki swoim technikom łączą bańki ze sobą formując rozmaite kształty. Przy zastosowaniu kijka ze sznurkiem potrafią również rozciągnąć bańki tworząc z nich podłużne kompozycje. Używają także przedmiotów o różnych kształtach co początkowo pozwala stworzyć wielokształtne formy. Takie bańki z czasem przekształcają się, dążąc do minimalizacji swojej powierzchni, ale o tym wspomnimy później. Koniecznie przeczytaj ciekawostki na końcu artykułu. Dowiesz się, dlaczego tradycyjne bańki mają kształt kulisty.

Animator tworzący dużą bańkę mydlaną

Dodatkowo na pokazach możesz spotkać się z bańkami, w których zostanie zamknięty dym. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnego przyrządu, który wpuszcza dym do środka. Animatorzy potrafią takie bańki zamykać w innych, łączyć i odbijać od siebie. To wszystko razem daje wspaniałe widowisko.  Artystyczne pokazy są często wzbogacone o robiące wrażenie efekty, do których niejednokrotnie jest potrzebny specjalny sprzęt. Na rynku są dostępne specjalne wytwornice baniek, które dodatkowo je podświetlają. Zaskakujące jest też to, że są również sztuczki tworzone za pomocą pustych dłoni. Co więcej, animatorzy prezentują wcześniej zaplanowane spektakle oraz dopasowują elementy – stroje, dekoracje i muzykę, które wzmacniają efekt występu.

Profesjonalne pokazy baniek mydlanych – jak stworzyć małe i duże bańki?

Animatorzy dzięki wyćwiczonym technikom tworzą różnorodne formy z baniek. Robią to z tych małych i większych kuli. Zastanówmy się zatem, co wpływa na ich wielkość. Pierwszą rzeczą, o której warto wspomnieć jest jakość płynu, którego składniki przekładają się na odpowiednie napięcie powierzchniowe, które pozwala zachować bańce żywotność. Duże znaczenie ma również twardość wody, która jest użyta do przygotowania płynu. Nie możemy zapominać również o narzędziach, które pomagają w tworzeniu mniejszych i większych form.

Bańki mydlane małe są tworzone zazwyczaj dzięki użyciu niewielkich, okrągłych obręczy. Ich miniaturowe wersje są wykorzystywane również w zestawach dla dzieci. Średnie bańki powstają przy użyciu obręczy lub jej poszerzonej wersji. W pokazach niejednokrotnie są używane obręcze wielkości hula hop, które w środku są podzielone. Wśród nich możemy wyróżnić np. motylek. 

Tradycyjny pokaz baniek mydlanych najczęściej jednak kojarzymy ze sznurkami przywiązanymi do patyków. Takie narzędzie można bez problemu kupić, bądź wykonać samodzielnie w domu. Dzięki niemu możemy formować bańki mydlane duże. Jest to technika, której podstaw można nauczyć się samemu. Nie są one trudne do zrobienia, wymagają tylko odrobiny cierpliwości. Bardziej skomplikowane formy, tworzone z baniek, wymagają więcej praktyki oraz specjalnej techniki.

Bańki mydlane –  jaki płyn używają specjaliści?

Zawartość płynu, który jest używany w pokazach, jest kluczowym elementem do stworzenia wytrzymałej bańki. W jego podstawowy skład wchodzi woda, płyn do mycia naczyń lub mydło i gliceryna. Jak widzisz taki płyn możesz bez problemu uzyskać w domu. Wystarczy zachować odpowiednie proporcje. W większości przepisów wodę i płyn do naczyń mieszamy w stosunku 10:1. Gliceryny wystarczy dodać kilka kropel. Profesjonalni animatorzy używają jednak płynów, które zapewnią im maksymalną żywotność baniek mydlanych. W ich skład wchodzą dodatkowo soda i guma guar. Są jednak osoby, które używają płynów, których składu nie chcą zdradzać. Gwarantuje im to oryginalną recepturę, która jest wykorzystywana do tworzenia coraz trwalszych baniek, a w związku z tym bardziej efektownych pokazów. Na rynku są również dostępne specjalne płyny, których producenci obiecują uzyskanie trwałych i dużych baniek. 

Bańki mydlane – ciekawostki

Pokazy baniek mydlanych to spektakl pełen magicznych trików, który angażuje całą widownię. Jest to zdecydowanie atrakcja warta przemyślenia w przypadku organizowania imprezy. Na sam koniec, chcielibyśmy przedstawić dwa pytania, które często trapią widownię. 

Dlaczego bańki mydlane są kolorowe?

Bańki mydlane swój tęczowy kolor zawdzięczają interferencji, której efektem jest iryzacja, czyli tęczowanie. Jest to zjawisko optyczne, które w uproszczeniu powstaje w momencie docierania światła białego do powierzchni przezroczystej warstwy utworzonej z płynu, która jest przenikliwa dla fali świetlnej. Światło dociera w różnym stopniu do niewidzialnych dla oka warstw bańki, co daje efekt mniej lub bardziej intensywnych kolorów tęczy. To zjawisko wzbogaca każdy pokaz. Kolory dodają efekt wow każdemu pokazowi, a animatorzy z powodzeniem wykorzystują te czynniki w swoich pokazach. Używają do tego różnorodnego oświetlenia, które podbija bądź tłumi tęczowe kolory baniek. Dzięki temu mamy możliwość zauważenia migoczących na różne kolory refleksów. Zauważ, że takie pokazy są często organizowane w lato. Nie dzieje się to bez przyczyny. Poza sprzyjającą temperaturą na zewnątrz, gości wtedy przepiękne słońce. Jego promienie zdecydowanie bardziej podbijają kolor światła. Takiego efektu animatorzy nie uzyskają w pochmurny dzień. 

Efekt tęczy na bańce mydlanej

Dlaczego bańki mydlane mają kształt kulisty?

Kształt baniek bezpośrednio wiąże się z napięciem powierzchniowym, o którym wspominaliśmy wcześniej. Wewnątrz bańki działa prawo, które sprawia, że ciecz dąży do zmniejszenia swojej powierzchni – w skrócie, kula przy danej objętości ma najmniejszą powierzchnię. W związku z tym bańka przybiera kształt kulisty, ponieważ jest to najmniejsza możliwa powierzchnia jaką może uzyskać dla danej objętości. Podobne zjawisko możemy zauważyć np. w kształcie kropli deszczu. To właśnie dlatego wspominaliśmy wcześniej, że animatorzy, dzięki użyciu odpowiednich narzędzi, próbują na krótki moment nagiąć prawa fizyki i stworzyć różnorodne kombinacje. 

Pokaz baniek mydlanych

Bańki mydlane duże robią ogromne wrażenie zarówno na dzieciach, jak i dorosłych. Artystyczne pokazy baniek mydlanych robią furorę na festynach i w przedszkolu. Często można spotkać taką formę atrakcji również na weselach. Animatorzy przygotowują bardzo zaawansowane pokazy, które zadziwiają widownię. Z tego powodu od lat ich pokazy są chętnie oglądane i zamawiane na różne wydarzenia. Bańki przyjmują ciekawą formę, a ich kolory przyciągają oko, dlatego warto wiedzieć co przyczynia się do ich powstania.