Jaki piórnik dla pierwszoklasisty będzie najlepszy?
Rozpoczęcie nauki w szkole podstawowej to dla każdego dziecka duże wydarzenie, które niemal na równi z nim przeżywają jego rodzice. Zajęcia w przedszkolu mają zabawowy charakter, w pierwszej klasie podstawówki zaczyna się już regularna nauka. Zmiana placówki edukacyjnej wiąże się również z niemal kompletną zmianą wyposażenia małego ucznia. O ile do przedszkola maszerował z plecakiem w formie pluszaka, w którym główne miejsce zajmowała słodka przekąska i chusteczki, o tyle w pierwszej klasie będzie musiał codziennie dźwigać na plecach szkolne przybory. Co trzeba kupić dziecku do pierwszej klasy? Kredki, ołówki czy pióro to obowiązkowe przybory, które najwygodniej przenosić w piórniku. Nie wszystkie typy piórników szkolnych równie dobrze nadają się jednak dla pierwszoklasisty – w końcu charakter jego lekcji oraz szkolnych doświadczeń mocno odbiega od tego, co zdążył już poznać starszak z czwartej czy piątej klasy. Jaki piórnik do pierwszej klasy warto zatem kupić dziecku rozpoczynającemu naukę? Przyjrzeliśmy się bliżej dostępnym rozwiązaniom.
Z wyposażeniem czy bez? Jaki piórnik dla pierwszoklasisty będzie najlepszy
Piórniki dla dzieci w wieku szkolnym różnią się kilkoma cechami. Z punktu widzenia rodzica najważniejszym wyborem jest jednak decyzja o zakupie klasycznego piórnika lub coraz bardziej popularnych modeli z wyposażeniem. To właśnie ta druga opcja wydaje się zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem zarówno z perspektywy dziecka, jak i rodzica. Czy jednak będzie tak również w przypadku pierwszoklasistów?
Niewątpliwą zaletą piórnika z wyposażeniem jest szybkie odhaczenie kilku pozycji ze szkolnej wyprawki. Do kompletu znajdującego się w takim piórniku zwykle zaliczają się kredki, ołówki, flamastry i długopisy, czasem również linijka. Zamiast wybierać te elementy osobno, kupujemy gotowy zestaw. Tego typu piórniki bardzo często są też zdobione motywami związanymi z bohaterami filmów i bajek dla dzieci. Zazwyczaj są także dostępne w tematycznych zestawach razem z plecakiem oraz śniadaniówką. Taki układ z pewnością spodoba się pierwszakowi.
Posiadanie piórnika z wyposażeniem powinno być też dla początkującego ucznia nauką samodyscypliny i utrzymania porządku we własnym bagażu. Piórniki z wyposażeniem zwykle posiadają bowiem osobne gumki na każdy z przyborów. Odkładanie kredek czy długopisów na swoje miejsce będzie więc sprawdzianem dla dziecka. Jeśli którykolwiek z przyborów się zgubi, da się to od razu zauważyć. W piórniku z wyposażeniem trzeba utrzymywać porządek.
Piórniki do szkoły z wyposażeniem: jakie są ich wady?
Kilka z cech piórników z wyposażeniem sprawi jednak, że nie każdy rodzic pierwszoklasisty zdecyduje się na takie rozwiązanie. Po pierwsze, wyposażenie takiego modelu rzadko w stu procentach spełni wymogi pierwszej klasy. Zazwyczaj brakuje w nim choćby pióra, którego miejsce zajmują długopisy. A to właśnie piórem ze stalówką uczą się pisać najmłodsi.
Również pozostałe elementy wyposażenia mogą pozostawiać nieco do życzenia. Kredki czy ołówki nie zawsze są najwyższej jakości, zwłaszcza, jeśli zdecydujemy się na tańsze rozwiązanie. Gwarancją solidnego i dobrze skompletowanego zestawu przyborów są jednak produkty uznanych marek, takie jak piórniki Coolpack.
Piórnik do szkoły z wyposażeniem może być nieodpowiedni dla pierwszaka również dlatego, że zwykle jest produktem dość obszernym. Duży piórnik świetnie sprawdzi się w przypadku starszych dzieci, ale dla młodszych kluczowa jest maksymalna redukcja obciążenia, jakie będzie dźwigać na plecach. Stąd rozbudowane piórniki z wyposażeniem będą tylko niepotrzebnym balastem, zwłaszcza że flamastry czy kolorowe długopisy nie będą potrzebne w szkole na co dzień. Ostatni minus takiego rozwiązania to cena – nie da się ukryć, że piórniki z wyposażeniem nie są najbardziej budżetowym rozwiązaniem, co może mieć spore znaczenie dla niektórych rodziców.
Piórnik szkolny bez wyposażenia: czy sprawdzi się w plecaku pierwszoklasisty?
Przeciwstawne zalety i wady będzie mieć piórnik do szkoły dla dziewczynek i chłopców bez wyposażenia. Bez względu na to, na jaki typ tego przedmiotu się zdecydujemy, z pewnością będzie on tańszy niż model z wyposażeniem. W tym przypadku łatwiej jednak również wybrać niewielki piórnik, który nie będzie stanowić zbyt dużego obciążenia w plecaku małego ucznia.
Do piórnika bez wyposażenia będzie można w pełni samodzielnie dobrać szkolne przybory. To zadanie, które zabierze nieco więcej czasu, ale w ten sposób sami decydujemy, co kupić dziecku do pierwszej klasy. Unikniemy niepotrzebnych akcesoriów szkolnych, a w piórniku nie zabraknie miejsca na niezbędne artykuły, takie jak pióro. W piórnikach z wyposażeniem liczba gumek jest zwykle ściśle powiązana z liczbą znajdujących się w komplecie przyborów. W dodatku w takim układzie sami możemy wybrać artykuły szkolne wysokiej jakości, które będą długo służyć dziecku.
Decydując się na piórnik bez wyposażenia mamy też po prostu większy wybór. Na rynku wciąż przeważają właśnie takie modele. Kupując taki produkt również możemy korzystać z gotowych zestawów z plecakiem, ale jednocześnie można samodzielnie skompletować dziecku najważniejsze szkolne przedmioty. Dzięki temu piórnik do szkoły dla chłopca może zdobić jeden superbohater, a plecak i śniadaniówkę zupełnie inny. Model bez wyposażenia pozwala także na większy wybór w kwestii kształtu piórnika, co dla pierwszoklasisty będzie mieć prawdopodobnie największe znaczenie.
Jaki typ piórnika będzie najbardziej odpowiedni dla pierwszaka?
Podejmując decyzję o tym, jaki piórnik będzie najlepszy dla dziecka, trzeba ocenić możliwości i charakter pociechy. Poszczególne piórniki dla jednych pierwszaków będą bowiem okazją do łatwiejszego porządkowania szkolnych przyborów, podczas gdy u innych będą wywoływać tylko niepotrzebne nerwy i zniecierpliwienie.
Piórnik komorowy z przegródkami
Jeżeli chcemy nauczyć małego ucznia dbania o porządek, najlepszy będzie piórnik komorowy z przegródkami. To piórnik zasuwany zamkiem błyskawicznym, który po rozsunięciu szeroko się otwiera i pozwala zorientować się w ułożeniu szkolnych przyborów bez wyciągania ich na ławkę. Każda kredka, gumka czy ołówek będzie mieć w nim swoje miejsce na specjalnej gumce. Piórniki tego typu mogą mieć kilka przegródek, dla pierwszaka najbardziej poręczne będą jednak szerokie piórniki jednokomorowe. To w nich najłatwiej będzie znaleźć poszczególne akcesoria czy wybrać kredkę odpowiedniego koloru. Jednokomorowy piórnik będzie też dość lekki, choć oczywiście jego pojemność jest ograniczona. Powinien jednak pozwalać na przechowywanie wszystkich najważniejszych przyborów szkolnych, łącznie z tymi o mniej typowych kształtach, jak linijka, ekierka czy klej. Każdy z artykułów ma swoje miejsce, dzięki czemu nie ociera się o inne i dłużej zachowa trwałość – kredki i ołówki będą rzadziej się łamać. Uczeń łatwo będzie mógł także kontrolować, czy coś mu nie zginęło. Tego typu modele oferuje m.in. firma Coolpack – piórniki tej marki cieszą się sporą popularnością dzięki solidnemu wykonaniu. A to bardzo istotne, bo odrywające się gumki mogą sprawić, że funkcjonalność takiego produktu szybko się pogorszy.
Minusem rozkładanego piórnika komorowego jest dłuższy czas pakowania szkolnych przyborów. Gdy zabrzmi dzwonek, trzeba będzie poukładać wszystkie kredki, ołówki czy gumki w odpowiednich przegródkach. Tego procesu nie da się przyspieszyć, takie piórniki nadają się więc przede wszystkim dla dość cierpliwych dzieci. Z drugiej strony, tym mniej cierpliwym mogą służyć jako pomoc w uczeniu się utrzymywania porządku i systematyczności.
Piórnik typu saszetka
Drugim głównym typem jest piórnik do szkoły tuba bądź saszetka, czasami nazywany także “jamnikiem”. Głównym wyróżnikiem takich modeli jest prosta konstrukcja. To podłużny pojemnik zasuwany zamkiem. Nie ma w nim żadnych przegródek ani gumek – przybory szkolne po prostu wrzuca się do jednego pojemnika, wszystkie razem. Tubą nazywa się piórniki o okrągłych zakończeniach, saszetką te przypominające kształtem właśnie saszetki na kosmetyki i inne drobiazgi.
Tego typu piórniki należą do najtańszych. Czasami poleca się je najmniejszym dzieciom, jeśli muszą przynosić kredki czy pisaki na przykład do przedszkola. Największym atutem takiego rozwiązania jest bowiem łatwe pakowanie i wypakowywanie szkolnych przyborów. Wystarczy odsunąć zamek i wysypać je na stolik czy ławkę. Również wrzucenie ich z powrotem do środka nie przysparza problemów.
Kiedy jednak pierwszoklasista nie ma na ławce miejsca lub nie chce wyrzucać z piórnika naraz wszystkich elementów, może mieć spore problemy ze znalezieniem odpowiedniego przyboru. Kredki, pisaki, długopisy – w piórnikach-saszetkach wszystkie takie przybory się ze sobą mieszają. A to oznacza również, że ocierają się o siebie, przez co szybciej się łamią i niszczą. Miękkie tuby lub saszetki będą natomiast bardzo lekkie, choć mało odporne na uderzenia. Alternatywą są pudełka o wzmocnionych ściankach.
Taki piórnik może się przydać dzieciom, które nie przepadają za zachowywaniem porządku. Pozostali pierwszoklasiści mogą się jednak denerwować bałaganem i chaosem w piórniku. Saszetki zwykle nie nadają się też do przenoszenia ekierek czy innych przyborów o niestandardowych kształtach.
A może dwa piórniki?
Najwygodniejszym rozwiązaniem może się również okazać noszenie do szkoły dwóch piórników. W rozkładanym pierwszoklasista będzie mieć wówczas najbardziej potrzebne i delikatne akcesoria, takie jak pióro, ołówek, linijka czy kredki. W tubie bądź saszetce mogą się natomiast znajdować pisaki, flamastry oraz kolorowe długopisy, a więc akcesoria bardziej odporne na uderzenia, które nie są potrzebne na co dzień, na każdej lekcji. Śmiało można je umieścić w miękkiej i lekkiej tubie, której nie trzeba będzie codziennie nosić do szkoły. Rozwiązanie z dwoma piórnikami zda jednak egzamin tylko wtedy, gdy plecak pierwszaka nie będzie zbyt obciążony zeszytami i podręcznikami – dwa piórniki będą jednak zawsze ważyć więcej niż jeden.