Jak spakować plecak – w góry, do szkoły i samolotu? Porady i triki
Wybierając się na wycieczkę, najczęściej największą trudność napotkamy zanim jeszcze wyjdziemy z domu. Pakowanie plecaka CoolPack lub innego producenta, zarówno na krótki jak i dłuższy wyjazd może stanowić nie lada wyzwanie i znacznie różni się od przygotowywania bagażu zabieranego np. do szkoły. Inne rzeczy będą nam potrzebne w górach, nad morzem czy na wycieczce miejskiej. Pakowanie plecaka turystycznego na kilka dni różni się od pakowania bagażu na np. tygodniowy wyjazd. Zarówno latem jak i zimą mnóstwo osób wybiera się na wycieczkę w góry. Takie miejsce oferuje mnóstwo atrakcji o każdej porze roku. Jak spakować plecak turystyczny? Co powinno się w nim znaleźć? Dowiesz się tego z dalszej części tekstu.
Jak spakować plecak, czyli najważniejsze zasady pakowania plecaka
Wiele osób dokładnie planuje pakowanie bagaży. Tworzą listę najpotrzebniejszych rzeczy i jest to właściwie najlepszy sposób na to, by nie zapomnieć o niczym, co mogłoby być ważne oraz potrzebne podczas wycieczki. Najlepiej więc przygotować taką listę w formie tabelki. Warto podzielić zabierane rzeczy na pewne kategorie. Wśród nich powinny znaleźć się takie rubryki jak: odzież, higiena, zdrowie, elektronika, dokumenty, prowiant. Jeśli wyjeżdżamy dość często, możemy przygotować uniwersalną listę rzeczy do spakowania, z której będziemy korzystać przed każdą podróżą. Oczywiście możemy dodawać do niej różne przedmioty, które okażą się niezbędne w zależności od warunków panujących w danym miejscu o określonej porze roku. Posiadając taką listę, nie będziemy długo zastanawiać się nad tym, co spakować do plecaka w góry.
Zanim jednak zaczniemy umieszczać różne przedmioty w naszym bagażu, powinniśmy poznać pewne zasady pakowania plecaka. Najważniejszą z nich jest to, że rzeczy, które nie będą przez nas używane w środku dnia, powinniśmy umieścić na dnie plecaka. W środkowej jego części najlepiej umieścić dokumenty i apteczkę, natomiast na wierzchu schować prowiant.
Kolejną ważną zasadą pakowania plecaka jest sposób, w jaki to robimy. Wiele osób składa starannie wszystkie ubrania w kostkę, kosmetyki pakuje do kosmetyczek, a prowiant do woreczków. Jednak czy takie pakowanie bagażu jest prawidłowe? Niekoniecznie. Pakowanie plecaka w góry w taki sposób, sprawi że do bagażu nie zmieści się wiele potrzebnych nam rzeczy. Najlepiej więc zamiast składać odzież i ręczniki w kostkę, zwyczajnie je zrolować. Kosmetyki natomiast lepiej powkładać w wolne szczeliny, podobnie jak prowiant. Dzięki temu do nawet niewielkiego bagażu zmieścimy całkiem sporo potrzebnych przedmiotów.
Jak spakować plecak w góry?
Jak spakować plecak trekkingowy? Wiele osób, które planują wycieczkę w góry, zadaje sobie to pytanie. Najczęściej nie chcąc marnować czasu na zakwaterowanie się w pensjonacie, miłośnicy pieszych wędrówek górskich od razu po przyjeździe w góry udają się na szlak. Wówczas bardzo ważne dla nich jest odpowiednie spakowanie plecaka. Jak spakować plecak na pieszą wycieczkę górską?
Na dnie bagażu najlepiej umieścić przedmioty, które nie będą używane w ciągu dnia. Należą do nich np. elementy garderoby, takie jak piżama i kapcie, czy środki higieny osobistej, które będą nam potrzebne dopiero wieczorem.
W środkowej części bagażu powinny znaleźć się przedmioty, których możemy potrzebować podczas wycieczki, czyli dokumenty, pieniądze, apteczka. Dlaczego te rzeczy należy umieścić w środku plecaka a nie na wierzchu? Dzięki temu zabezpieczymy je przed potencjalnymi złodziejami, którzy z łatwością mogą otworzyć nasz plecak, tak że nawet tego nie poczujemy i zabrać rzeczy umieszczone na wierzchu. Jeśli jednak będą chcieli dostać się do portfela znajdującego się głębiej, z pewnością nie będzie to dla nich zbyt łatwe zadanie, a i my dzięki temu możemy zorientować się, że coś dzieje się z naszym bagażem.
Na samej górze plecaka, warto umieścić prowiant. Podczas pieszych wędrówek często stajemy się głodni, tak więc lepiej mieć pod ręką kilka przekąsek oraz wodę do picia.
Jak spakować plecak w góry latem?
Wybierając się na weekendową lub nieco dłuższą wycieczkę w góry latem, bardzo ważne jest, to by dokładnie przemyśleć, jakie rzeczy zabierzemy ze sobą. Niezwykle często zastanawiamy się, jak spakować się do plecaka, by zmieścić wszystkie najpotrzebniejsze przedmioty i nie uginać się pod jego nadmiernym ciężarem. Wbrew pozorom, pakowanie bagażu w góry podczas letnich wypraw nie należy do najtrudniejszych zadań. Ważne jest jedynie to, by dokładnie przemyśleć sposób pakowania oraz zastanowić się kilka razy, czy przedmioty, które przygotowaliśmy, faktycznie będą nam niezbędne. Latem nie potrzebujemy aż tylu rzeczy, co zimą. Dodatkowo letnie ubrania zajmują znacznie mniej miejsca oraz są dużo lżejsze niż zimowe swetry czy bluzy. Bez względu na to, czy jedziemy na weekend czy na dłuższy czas, należy pamiętać, że pogoda w górach może zmienić się w każdej chwili. Warto więc zabrać ze sobą przynajmniej jedną cieplejszą bluzę oraz kurtkę przeciwdeszczową. Możemy także spakować więcej T-shirtów, ponieważ nie zajmują one zbyt wiele miejsca, a w razie przemoknięcia, będziemy mogli przebrać się w suchą koszulkę. Także dodatkowa para butów i skarpet może się przydać. Nie obejdzie się także bez peleryny przeciwdeszczowej oraz niewielkiej latarki. Dobrze jest także mieć pod ręką pokrowiec na plecak, którym ochronimy zawartość plecaka przed przemoknięciem. Oczywiście niezbędna w górach jest także apteczka wypełniona opatrunkami. Ważne, by przedmioty pierwszej potrzeby, takie jak peleryna czy apteczka umieścić w górnej części plecaka, a nie na samym jego dnie.
Jak spakować plecak w góry zimą?
Zimą w górach jest znacznie niebezpieczniej niż każdej innej porze roku. Jeśli więc chcemy wybrać się na wycieczkę w tym okresie, powinniśmy jeszcze większa uwagę przywiązać do tego, co zabieramy ze sobą. Jak spakować plecak na wyprawę w góry zimą? Warunki w górach zimą są bardzo trudne. Duże ilości śniegu i lodu utrudniają wędrowanie nawet po szlakach prowadzących przez doliny. Znacznie łatwiej wówczas o skręcenie kostki czy poobijanie się. Dlatego też warto mieć pod ręką czekan, raki i kijki trekkingowe. Sprzęt ten nie należy do najtańszych, jednak jeśli nie chcemy go kupować, możemy go wypożyczyć. W miejscowościach górskich znajdziemy wiele miejsc, które udostępniają tego typu sprzęt za uiszczeniem niewielkiej opłaty. Zastanawiacie się, jak chodzić mając założone na butach kolce? To wbrew pozorom bardzo proste i wygodne. Problem może pojawić się podczas wiązania raków na butach trekkingowych, zwłaszcza jeśli nie robiliśmy tego nigdy wcześniej. Niektóre modele raków są zapinane na zaczepy, a inne wiązane. Należy bardzo mocno zawiązać je na obuwiu, aby nie zsuwały się z butów i zapewniły nam bezpieczną wędrówkę. Wróćmy jednak do wyposażenia plecaka.
W bagażu zabieranym zimą w góry nie może zabraknąć pustej przestrzeni. Dlaczego? Udając się na pieszą wędrówkę górską o tej porze roku, musimy ubrać się na cebulkę. Im dłużej będziemy szli, a droga będzie coraz bardziej wymagająca, tym będziemy odczuwali coraz to większe ciepło. Warto więc wówczas zdjąć kilka ubrań i schować je do plecaka. Należy pamiętać także, że zimą dni są znacznie krótsze niż latem, więc niezbędnym sprzętem okaże się latarka, tzw. czołówka. Dzięki niej nawet schodząc ze szlaku po zmroku, droga przed nami będzie mocno oświetlona, a my będziemy mogli trzymać w rękach kijki, które ułatwią nam spacer. Dobrze jest mieć także w bagażu termos z ciepłą herbatą, ponieważ w górach często wieje silny wiatr, który gdy zwolnimy tempo wędrówki sprawi, że odczujemy okropny chłód. Konieczne jest także zaopatrzenie się w ciepłą czapkę, szalik i rękawiczki, dzięki którym nie nabawimy się odmrożeń.
Jak spakować plecak do samolotu?
Pakowanie plecaka do samolotu to także niełatwe zadanie. Tutaj spotkamy się z ograniczeniami nie tylko wymiarowymi bagażu, ale także wagowymi. Należy pamiętać także, że niektóre przedmioty są niedozwolone w bagażu podręcznym, dlatego też lepiej umieścić je w bagażu rejestrowanym lub kupić po przylocie do danego miejsca. Jak spakować plecak na podróż samolotem? Przede wszystkim, należy sprawdzić jakie restrykcje wobec bagażu ma wybrana przez nas linia lotnicza. Następnie wybierzmy rzeczy, które będą nam niezbędne podczas lotu. Z pewnością warto mieć pod ręką książkę, gazetę lub inną formę rozrywki, dzięki której lot nie będzie się aż tak dłużył. Warto też zabrać ze sobą bluzę lub sweterek. Dobrze jest także mieć przy sobie prowiant, w tym cukierki lub gumy do żucia, których spożywanie zmniejszy nieprzyjemne skutki zmiany ciśnienia, które najczęściej objawiają się piszczeniem w uszach lub bólami głowy.
Wiele osób podróżuje wyłącznie z bagażem podręcznym. Wówczas do takiego pakunku konieczne jest włożenie większej ilości rzeczy niż w momencie, gdy zabieramy ze sobą dodatkowy bagaż rejestrowany. Jeśli posiadamy tylko plecaki na kółkach, które są bagażem podręcznym, to z pewnością chcemy umieścić w nich wszystkie niezbędne nam rzeczy – włącznie z odzieżą. Zawsze, kiedy wybieramy się w podróż, zabieramy ze sobą bieliznę na każdy dzień. Zwykle skarpety zwinięte w kłębki czy też inne elementy bielizny mogą wypełniać puste przestrzenie. Jednakże świetnie mieszczą się w nich także kosmetyki. Jak więc można to pogodzić? Jeśli zabieramy ze sobą dodatkową parę adidasów, świetnym pomysłem będzie wypełnienie ich wnętrza właśnie bielizną. Pozwoli to nam na wykorzystanie maksymalnej ilości wolnej przestrzeni. Warto także zmniejszyć ilość zabieranej bielizny o połowę. W ciepłych krajach ją wieczorem, o poranku będzie gotowa do założenia. Jeśli chcemy zabrać ze sobą kosmetyki, także możemy ograniczyć ich ilość lub kupować je w pojemnikach o mniejszej pojemności. Ważne, by pamiętać, że rozmiar opakowania płynnych kosmetyków nie może być większy niż 100 ml. Jednakże udając się na wycieczkę na zaledwie parę dni, taka pojemność płynu do kąpieli czy szamponu powinna nam w zupełności wystarczyć.
Jak spakować plecak do szkoły?
Wielu rodziców ma problem z tym, jak spakować plecak do szkoły. Mogłoby się wydawać, że to żadna sztuka, jednakże biorąc pod uwagę nadmiar książek, zeszytów oraz akcesoriów jakie dziecko ma ze sobą zabrać na lekcje, zwykłe pakowanie plecaka do szkoły stanowi nie lada wyzwanie. Warto sporządzić listę przedmiotów, które są dziecku niezbędne w szkole. Później dobrze jest wybrać zeszyty w miękkich okładkach, gdyż są one zwyczajnie lżejsze. Zamiast wyposażać plecak dziecka w duży i przepełniony nie potrzebnymi przyborami piórnik, podarujmy mu mniejszy model, do którego zmieszczą się najpotrzebniejsze akcesoria piśmiennicze. Wielu rodziców kupuje pociechom także specjalne pojemniki do przechowywania drugiego śniadania. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ generują one dodatkowe obciążenie pleców dziecka oraz zajmują znaczną przestrzeń w plecaku. Lepiej więc spakować kanapki do woreczka, który następnie zostanie zawiązany i umieszczony we właściwej kieszeni.
Co najpierw umieścić w plecaku ucznia? Najlepiej zacząć od umieszczania najwyższych książek tuż przy plecach. Dzięki temu dziecko nie będzie odczuwało nieprzyjemnego ucisku na kręgosłup, które mogłoby być spowodowane poprzez umieszczenie w tej części plecaka mniejszych podręczników. Najczęściej duży format mają książki językowe i to właśnie je warto umieścić w plecaku jako pierwsze. Następnie należy w środkowej części plecaka umieścić książki średniej wielkości, a w jego głębi mniejsze zeszyty. Piórnik i strój na w-f, lepiej umieścić po bokach, wypełniając tym samym pustą przestrzeń plecaka. Do małej kieszonki możemy włożyć legitymację szkolną oraz drugie śniadanie, aby mieć je w zasięgu ręki.