Rower dla dziecka – jak wybrać najlepszy

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią sezon na rodzinne wycieki rowerowe. Jednak, po zimie okazuje się, że rowerek naszej pociechy jest już za mały. Jaki jednoślad dla najmłodszych będzie najlepszy? Jakie atrybuty powinien posiadać dziecięcy rowerek?

Rozmiar dostosowany do wielkości dziecka 

Nie ulega wątpliwości, że jednoślad dla najmłodszych powinien być dostosowany przede wszystkim do wzrostu dziecka, rozpiętości ramion oraz jego zdolności motorycznych. Z tego względu przede wszystkim w pierwszej kolejności należy wznosić uwagę na rozmiar kół i wysokość ramy. Jednak warto również zwrócić uwagę na dodatkowe wyposażenie, odpowiednie dla poszczególnych wiekowych.

Rowerek dla najmłodszych 

Pierwszy rowerek dla dziecka to najczęściej lekki, trójkołowy pojazd. Jego rozmiar jest zazwyczaj uniwersalny, a koła, rama oraz siodełko plastikowe. Dla większego komfortu dziecka można wybrać rowerek z miękkim siedziskiem i wysokim poparciem oraz ogumowanymi kołami. Ciekawym i rozwiązaniem są modele 3 w 1. Wmontowana rączka umożliwia bowiem prowadzenie jednośladu przez rodzica. Dodatkowe akcesoria to daszek chroniący przed słońcem, koszyczek z tyłu, podnóżek dla dziecka oraz padały. Rowerek rośnie zatem wraz z dzieckiem. Gdy już pociecha będzie gotowa do samodzielnej jazdy, zbędne akcesoria można zdemontować. 
Wiele osób na tym etapie rozwoju dziecka decyduje się na rowerki biegowe. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ młody człowiek uczy się od samego początku utrzymywać równowagę. Dzięki temu przesiadka na rower bez bocznych kółek będzie o wiele łatwiejsza.

rower dla malucha

Rowerek dla przedszkolaka

Kupując rowerek dla dziecka w wieku przedszkolnym, warto zabrać pociechę do sklepu, by miała możliwość przymierzenia się do niego. Podczas jazdy próbnej należy zaobserwować czy podczas hamowania dziecko swobodnie stawia nogi na podłożu, rower nie jest zbyt ciężki a podczas jazdy siedzi swobodnie i wygodnie trzyma kierownicę. Warto również sprawdzić, czy dziecko bez problemu wsiada i zsiada z rowerku. Kupowanie na zapas nie jest w tej sytuacji dobrym pomysłem. Najczęściej przedszkolaki korzystają z rowerów z kołami 16 cali. Jednak na pierwszy rowerek na dwóch kółkach może lepiej sprawdzić się pojazd z „dwunastkami”. Poza tym wzrost dziecka w tym wieku może być mocno zróżnicowany. W przypadku konieczności korzystania z dodatkowych kółek bocznych warto wybrać model bez przerzutek.

rowerek dla przedszkolaka

Rower dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym

We wczesnej podstawówce dzieci są już sprawniejsze fizycznie, mają za sobą lata praktyki na rowerze, dlatego dobór odpowiedniego roweru pozostawia więcej swobody. Jednak kupowanie pojazdu na zbyt duży zapas może nie zdać egzaminu. Na za dużym rowerze młody użytkownik może mieć utrudnione manewry. Najczęściej wybierane dla dzieci we wczesnej podstawówce są tzw. dwudziestki. Ciekawym rozwiązaniem są rowery z tylnymi przerzutkami. Dzięki nim młody człowiek nauczy się je obsługiwać, ale też nie rozprasza w trakcie jazdy. Warto również wybrać rower z pełną obudową łańcucha. Takie rozwiązanie zabezpieczy dziecko przed zabrudzeniem, a nawet zranieniem.

rower dla dziecka w wieku wczesnoszkolnym

Wybór odpowiedniego rowerku dla dziecka powinien być przemyślany, a decyzja podjęta bez pośpiechu. Najważniejszą kwestią jest dobór pojazdu do wzrostu dziecka i jego umiejętności. Znając wielkość kół oraz wysokość ramy można zdecydować się na zakupy online. Internet daje możliwość dostępu do szerszej oferty. W razie wątpliwości czy problemów można skorzystać z pomocy personelu sklepu.