Plecaki dla maluchów z szelkami bezpieczeństwa – hit czy kit?

Wszyscy rodzice bardzo dobrze wiedzą, jak ciężko nieraz zapanować nad swoim dzieckiem. Przemieszczając się w pobliżu jezdni, należy zachować szczególną rozwagę. Wystarczy bowiem chwila nieuwagi, by nasz maluch wbiegł na drogę. Aby zapewnić swoim pociechom najwyższy poziom bezpieczeństwa, powstają coraz to nowsze wynalazki. Jednym z nich są specjalne plecaki szkolne z szelkami. Co to jednak jest i czy rzeczywiście taki pakunek może się sprawdzić? Spróbujmy się nad tym zastanowić!

Plecaki dla przedszkolaka z szelkami – co to takiego?

Plecaki z szelkami bezpieczeństwa, znane także jako plecaki ze smyczą, to dość nowy wynalazek, który ma pomóc rodzicom podczas spacerów z maluchem. Najprościej mówiąc, jest to pakunek, który wygląda jak klasyczny mały tornister dla dziecka. Posiada jednak dodatkowo specjalny uchwyt, do którego można zamocować szelki oraz zapięcie na klatce piersiowej, dzięki której nasze dziecko nie będzie w stanie zdjąć plecaka. Wynalazek ten sprawia, że nie musimy trzymać pociechy za rękę. Wystarczy bowiem chwycić za szelki i w taki sposób spacerować ze swoim maluchem czy też prowadzić go do przedszkola. Pod względem praktycznym, takie plecaki nie różnią się niczym od klasycznych modeli. Posiadają bowiem odpowiednią ilość komór, regulowane rączki i inne udogodnienia. 

plecak bezpieczny
Źródło: https://www.mamissima.pl/akcesoria_dla_dzieci/plecak_mini_ze_smycza_bezpieczenstwa_malpka_skip_hop.html

Kiedy sprawdzą się takie szelki zamontowane do plecaka?

Plecaki dla dzieci z szelkami bezpieczeństwa sprawdzą się szczególnie wtedy, gdy przemieszczamy się z dzieckiem w pobliżu ruchliwej ulicy. Nie musimy wtedy trzymać swojej pociechy za rękę. Rodzice używają takich rozwiązań również w zatłoczonych miejscach czy sklepach. Mają wtedy pełną kontrolę nad tym, czy ich maluch nie zaczyna się oddalać. Jak się jednak można domyśleć, ten wynalazek ma taką samą ilość zwolenników, jak i przeciwników. Niektórzy nie wyobrażają sobie życia bez plecaka z szelkami, inni uważają natomiast, że takie prowadzenie dziecka jest uwłaczające. Na myśl od razu przychodzi bowiem skojarzenie z wyprowadzaniem malucha jak psa na smyczy. 

Jakie wady i zalety posiada takie rozwiązanie?

Plecaki ze smyczą czy szelkami bezpieczeństwa mają zarówno wady, jak i zalety. Zacznijmy od plusów. Można zaliczyć do nich pewnego rodzaju swobodę, zarówno naszą, jak i malucha. Pociecha może bowiem lepiej odkrywać otaczający ją świat i mieć wrażenie, że jej nie ograniczamy. My natomiast nie musimy cały czas się martwić, czy dziecko nie będzie chciało się nam wyrwać. Dodatkowo takie rozwiązanie jest lepsze dla stawów pociechy. Prowadząc je za rękę, niestety łatwo o kontuzję powstałą przez “szarpanie” malucha. Przy okazji mamy także wynalazek dwa w jednym – taki plecaczek posłuży przecież również do klasycznego noszenia i nasz maluch może go zabrać ze sobą do przedszkola. Jeśli chodzi o wady, tutaj wszyscy dostrzegają ogólny odbiór takiego wynalazku. W końcu jest to dość kontrowersyjne rozwiązanie. Skojarzenia związane z wyprowadzaniem zwierząt są zatem nieuniknione. Każdy z nas powinien więc we własnym zakresie przemyśleć, czy plecaki z szelkami bezpieczeństwa są odpowiednie dla pociech. 

plecak z szelkami bezpieczeństwa dla dziecka
Źródło: https://www.smyk.com/p/smiki-plecak-ze-smycza-szary-mis-i6387409

Czy możemy zamontować szelki do zwykłego plecaka malucha?

Plecaki z szelkami bezpieczeństwa są oczywiście dostępne w niektórych sklepach z artykułami dziecięcymi. Nie da się ukryć, że bywają nieraz nawet dwukrotnie droższe, niż klasyczne modele. Czy można zatem wykonać coś podobnego samodzielnie, z wykorzystaniem zwykłego pakunku? I tak, i nie. Szelki możemy bowiem zamontować na uchwycie plecaka i… gotowe? Niestety jeszcze nie. Dodatkowo należy doszyć na wysokości klatki piersiowej zabezpieczenie, dzięki któremu nasze dziecko nie zdejmie plecaka i się z niego nie wyślizgnie. Pracy będzie zatem nieco więcej, niż by się mogło wydawać, jednak wszystko jesteśmy w stanie zrobić, jeśli nam na tym zależy.

Nowatorskie rozwiązanie, jakim są plecaki z szelkami ma zatem zarówno przeciwników, jak i zwolenników. Każdy z nas musi samodzielnie ocenić, do której z tych grup dołączy. 

Chcesz wybrać wymarzony i praktyczny plecak dla przedszkolaka? Sprawdź jakie cechy powinien posiadać! https://dzieciswiat.pl/4-cechy-ktore-powinien-miec-idealny-plecak-dla-przedszkolaka