4 cechy, które powinien mieć idealny plecak dla przedszkolaka

Dzieci uczęszczające do przedszkola każdego dnia zabierają do placówki oświatowej swoje ulubione zabawki, stroje piłkarskie na zajęcia sportowe czy też kilka innych niezbędnych elementów. Jak się można domyśleć, takie akcesoria najłatwiej i najbezpieczniej przenieść oczywiście w małym plecaku. Maluchy w wieku przedszkolnym muszą jednak posiadać pakunek idealnie dopasowany do ich wieku oraz ciała. Jakie cechy powinny zatem mieć idealne plecaki dla dzieci? Sprawdź i wybierz najlepszy model dla swojego dziecka!

Po pierwsze: niewielkie gabaryty

Kupując plecaki dla przedszkolaka, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na ich rozmiar. Niejednokrotnie zdarza się bowiem, że maluchy dźwigają ze sobą pakunek, który jest zdecydowanie za duży. Ten koniecznie trzeba jednak dopasować do wzrostu pociechy. Tradycyjne modele dla maluchów mają najczęściej ok. 30 cm wysokości, ok. 25 cm szerokości oraz ok. 10 cm głębokości. Czy wymiary te można określić jako wartości idealne? W większości przypadków tak. Przed zakupem warto jednak, aby nasze dziecko przymierzyło plecak. Jeśli natomiast kupujemy pakunek przez Internet, przed złożeniem zamówienia weźmy do ręki metr krawiecki i porównajmy wymiary plecaka z wymiarami pleców naszej przedszkolnej pociechy. 

Porada: pod żadnym pozorem nie kupujmy plecaka dla przedszkolaka “na wyrost”. Maluchy oczywiście szybko rosną, jednak zdecydowanie lepiej kupić kilka pakunków w ciągu roku, niż później martwić się dolegliwościami związanymi ze złym dopasowaniem plecaka do naszej pociechy. 

plecak przedszkolak

Po drugie: niska waga

Kolejny niezwykle ważny aspekt plecaka dla przedszkolaka to jego waga. Jak się można domyśleć, im lżejszy będzie pakunek naszej pociechy, tym lepiej. Starajmy się zatem szukać modeli ważących ok. 300 g. Dzięki temu maluch nie będzie odczuwał żadnego dyskomfortu i utrzyma prawidłową postawę ciała. Pamiętajmy również, że sam plecak to nie wszystko. W końcu pociecha nie chodzi do przedszkola z pustym pakunkiem. Starajmy się więc, by nie pakować do niego zbyt wielu ciężkich przedmiotów. Cały czas musimy też przestrzegać zasady mówiącej o tym, że na plecach naszego dziecka nie może znaleźć się ciężar większy, niż 10% masy ciała malucha. Jeśli zatem nasz przedszkolak waży 15 kg, jego wyprawka nie powinna przekroczyć 1,5 kg. Regułę tę traktujmy jako “żelazną”. 

Po trzecie: wysokiej jakości lekki materiał

Plecak dla przedszkolaka musi cechować się również lekkim i odpornym na uszkodzenia materiałem. Najczęściej spotkamy się zapewne z tkaniną poliestrową wzbogaconą o powłokę nieprzemakalną. Czy to dobre rozwiązanie? Oczywiście, że tak. Materiał ten jest niezwykle mocny i trwały, dlatego też pakunek powinien posłużyć naszemu dziecku naprawdę długi czas, plecaki szkolne nie będą musiały być kupowane na nowo. W razie deszczu natomiast wszystkie przedmioty znajdujące się w jego wnętrzu pozostaną suche. Poliester bardzo łatwo również wyczyścić. Wszelkie zabrudzenia usuniemy bowiem z niego za pomocą wilgotnej ściereczki z ewentualnym dodatkiem delikatnego detergentu. 

plecaki do przedszkola

Po czwarte: odpowiednie szelki

Na koniec zostawiliśmy szelki plecaka dla przedszkolaka. Czym powinny cechować się te elementy? W pierwszej kolejność zwróćmy uwagę na ich szerokość. Zbyt wąskie uchwyty mogą bowiem wbijać się w ramiona dziecka, powodując duży dyskomfort. Gdy zdecydujemy się natomiast na za szerokie szelki, plecak może cały czas spadać. Łatwo się domyśleć, że tym sposobem szybko zniechęcimy dziecko do jego noszenia. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, czy te elementy są wzbogacone o delikatną gąbkę, która poprawi komfort naszej pociechy. Nie można również zapomnieć, że w przypadku szelek, niezwykle ważna jest możliwość ich regulacji. Dzięki temu plecaczek posłuży zdecydowanie dłużej, a my nie będziemy narażać swojej pociechy na ból ramion oraz pleców. 

Zastanawiasz się, jak dobrać odpowiedni rozmiar plecaka dla swojej pociechy? Sprawdź nasz poradnik! https://dzieciswiat.pl/rozmiar-pojemnosc-i-kieszonki-jak-sprawdzic-czy-plecak-nie-bedzie-za-maly