Rozmiar, pojemność i kieszonki – jak sprawdzić, czy plecak nie będzie za mały?
Kupując plecak chcemy, aby jak najdłużej mógł się nam przydać. Wybierając konkretny model musimy zobaczyć, czy jest pojemny, ale jak można to sprawdzić w sklepie? Poznaj ważne parametry i rady, które pomogą Ci określić czy oglądane przez Ciebie plecaki dla dzieci są wystarczająco duże?
Plecaki szkolne – jak wybrać ich rozmiar?
Plecaczki vintage, z postaciami z kreskówek czy też te najbardziej klasyczne powinny oprócz kwestii estetycznej spełniać kilka ważnych kwestii. Mowa tutaj o sprawach związanych z ich prawidłowym użytkowaniem. Muszą być pojemne, pozwalać na dobrą organizację, a zarazem nie mogą być za duże ani ciężkie. Przeglądając oferty sklepów stacjonarnych i online możemy zobaczyć naprawdę setki różnych modeli. Więc aby znaleźć zadowalające rozwiązanie wystarczy dowiedzieć się, czego szukamy.
Plecak – jaką wielkość wybrać?
Wielkość plecaka jest w dużej mierze zależna od wymiarów naszego dziecka. Na ogół plecak nie powinien być większy niż plecy. Pilnuj, aby plecak nie wystawał dużo zza barków dziecka ani nie był dużo dłuższy niż linia talii. Aby wybrać odpowiedni rozmiar plecaka wystarczy więc zmierzyć plecy dziecka – wysokość i szerokość, a potem szukać plecaków w odpowiednich wymiarach. Nie trzeba się martwić, że kupując dany model będziemy zmuszeni kupować nowy plecak co roku. Należy dodać też margines błędu, dzięki czemu będziemy mogli dłużej korzystać z plecaka.
Pojemność i wymiary
Pojemność jest bardziej przydatną wartością, ponieważ dopiero razem z wymiarami reprezentują wystarczająco klarownie objętość plecaka. Oczywiście w opisach produktów mamy podaną wysokość, szerokość, głębokość i pojemność. Znając wzór na objętość, wiemy, że różne konfiguracje mogą dać ten sam wyniki. Uzmysłowić to może prosty przykład:
- pierwszy z nich to plecak o wymiarach – wysokość 60 x 5 szerokość x głębokość 5,
- drugi – wysokość 15 x 40 szerokość x głębokość 2,5,
- i trzeci – wysokość 30 x 10 szerokość x głębokość 5.
Jak widzicie, ta sama ilość litrów nie oznacza, że każdy plecak będzie spełniał nasze oczekiwania. Najlepiej jest zapoznać się z tymi wielkościami na żywo i oglądając kilka modeli o różnych wymiarach, zobaczyć, który będzie najbardziej odpowiedni.
Pojemność w plecakach jest najczęściej mierzona w litrach. Jest to sensowne rozwiązanie, ponieważ realnie pokazuje nam ile rzeczy zmieścimy. Większość z nas pewnie nie będzie do końca potrafiła pokazać 25 litrów, ale porównanie dwóch wielkości jest już prostym zadaniem.
Plecak – czy powinien mieć dużo kieszonek?
Plecak powinien mieć kilka kieszonek, ponieważ taki układ uczy dzieci lepszej organizacji. Dzięki temu będą mogły odpowiednio ułożyć swoje książki i zeszyty oraz śniadanie. Co więcej, nie powinno dojść do „maślanej katastrofy”, kiedy to smarowidło brudzi wszystkie książki dziecka.
A w jakie kieszenie plecak powinien być zaopatrzony?
Kupując plecak najczęściej patrzymy na jego styl, wymiary i ilość przegródek. Czy ktoś z nas zadał sobie pytanie, które z nich są realnie przydatne dzieciom?
Kieszeń na laptopa
Duża część producentów chwali się kieszenią, która jest przeznaczona na komputer przenośny. Jednak, na którymś etapie edukacji szkoły wymagają noszenie ze sobą laptopów na lekcje? Co więcej w dużej ilości placówek korzystanie z technologii w trakcie lekcji nie jest mile widziane. Oczywiście można powiedzieć, że dziecko będzie wychodzić z komputerem w wolnym czasie. W takiej sytuacji rzeczywiście jest to wygodne. Natomiast w innym przypadku możemy spokojnie wybrać model, który nie posiada tej funkcji.
Zewnętrzna kieszeń z boku plecaka
Kieszenie boczne są bardzo przydatne. Można tutaj włożyć butelkę z wodą i mieć pewność, że nic się nie wyleje na książki i zeszyty. W dodatku trzymanie butelki w zasięgu ręki jest bardzo przydatne na spacerach i wędrówkach, ponieważ nie trzeba wtedy specjalnie ściągać całego plecaka.
Boczne kieszonki znajdują się po obu stronach plecaka. Jedną z nich możemy w dodatku wykorzystać na spakowanie parasola lub peleryny – więc będziemy pewni, że nasze dziecko nie zmoknie.
Komora główna
Komora głowa to największa część całego plecaka. W niej dziecko będzie nosić najcięższe rzeczy, więc upewnijmy się, że spełnia kilka warunków. Po pierwsze plecak musi być odrobinę większy niż rozmiar a4, tak aby prace plastyczne mogły być spakowane do teczki. Poza tym, komora musi być wykonana z odpowiednio wzmocnionego materiału, tak aby rogi książek nie wbijały się w plecy dziecka.
Ilość przegródek
Przegródki mogą wydawać się dla rodziców zbędnym dodatkiem, ale mają one szerokie zastosowanie. Po pierwsze uczą dzieci być bardziej zorganizowanymi – nie pozwalają na wrzucenie całej wyprawki do plecaka. Dzięki temu dziecko musi chwilę pomyśleć, co gdzie włożyć, aby móc się poprawnie spakować.
Drugim plusem kilku komór jest fakt, że takie poukładanie rzeczy w różne części plecaka sprawia, że ciężar rozkłada się w bardziej równomiernie.
Organizer
Jeśli zdecydowaliśmy się na rozwiązanie z mniejszą ilością przegródek, a nasze dziecko chciałoby bardziej poukładać wnętrze plecaka możemy dokupić organizer. Co prawda, nie w każdym plecaku będziemy mieć taką możliwość. Dlatego najlepiej będzie porozmawiać z dzieckiem przed zakupem i wspólne wybrać zadowalające rozwiązanie dla obu stron.
A jeśli chcecie zadbać o organizację dziecka, zobaczcie także, jak urządzić pokój dziecięcy na https://wnetrzadladzieci.com/.
Testowanie na żywo
Najłatwiejszą rzeczą, jaką można zrobić, jest pójście do sklepu i przymierzenie konkretnych modeli. Niczego nie trzeba od razu kupować, bo w Internecie w większej ilości przypadków znajdziemy te same tornistry, ale w niższej cenie. Dobrze jest zapisać sobie wymiary i pojemność plecaków, które najbardziej pasowały do budowy dziecka i były wystarczająco pojemne. Przymierzając różne modele, pamiętajmy o zastosowaniu się do odpowiednich zasad związanych z dopasowaniem rozmiaru plecaka do sylwetki dziecka.
Oczywiście będzie to trudne dla rodziców pierwszoklasistów, którzy pierwszy raz zmagają się z tym zadaniem. Nie trzeba się tym za bardzo stresować, bo można kupić plecak już po rozpoczęciu roku. Dzięki temu będziemy wiedzieć ile książek i zeszytów dziecko będzie brało ze sobą na lekcje.
Plecaki wcale nie muszą być aż tak pakowne!
Patrząc na kwestię pakowności plecaków możemy pomyśleć w inny sposób. A mianowicie – co zrobić, aby dziecko nie musiało nosić tylu rzeczy do szkoły? Jeśli zauważyliście, że plecak waszego dziecka jest bardzo ciężki trzeba poszukać przyczyny tej wagi. To, że plecak jest pakowny nie oznacza, że powinno się w nim nosić zbędne rzeczy lub wszystkie książki.
Niepotrzebne rzeczy to kilka zabawek, segregatory i zeszyty lub książki przedmiotowe, których danego dnia nie ma w planie lekcji. Oczywiście, że jedna ulubiona zabawka może towarzyszyć dziecku w pierwszych chwilach w szkole, ale cała kolekcja powinna zostać w domu. Należy zobaczyć, czy to dziecko jest tutaj winne.
Jeśli to nie nasza pociecha sprawia, że jej plecak ją przeważa, należy zobaczyć, co jest do niego pakowane. Młodsze dzieci są mniej narażona na zbyt dużą ilość książek, ponieważ najczęściej cały program jest zawarty w jednej książce. Dzieci od czwartej klasy mają trudniejsze zadanie. Przedmioty są już podzielone tematycznie. Plan zajęć dzieli się i od teraz mamy kilka przedmiotów – przyrodę. historię, polski, matematykę, religię oraz język obcy. Do większości z nich wymaga się podręcznika, zeszytu i ćwiczeń, a lekcji w ciągu dnia jest kilka, przez co waga plecaka rośnie. Dobrze jest zapytać się na zebraniu rodziców, czy można zostawiać książki w sali albo czy woda w szkole jest pitna (dzieci często noszą ze sobą nawet 0,7 litra wody).
A co wybrać na wycieczkę? Przeczytaj – „Plecak dla dziecka na wycieczkę szkolną – na kółkach czy zakładany na plecy?„
Plecak może zwiększać swoją pakowność poprzez wykorzystanie w jego tworzeniu technologii. Niektórzy producenci proponują rozsuwane zamki, a inni dają możliwość korzystania z suwaka, tak aby stworzyć dwa oddzielne plecaki. Najważniejsze jest, aby plecak podobał się młodemu użytkownikowi oraz dobrze do niego pasował. To czy plecak pomieści wszystkie ważne rzeczy zależy od jego pojemności oraz ilości dodatkowych rozwiązań – kieszenie boczne lub specjalny system do zawieszania kurtki. Szukając dokładnie na pewno znajdziecie zadowalające rozwiązanie.