Plecak do szkoły, na wycieczki i spacery – czy istnieje model uniwersalny?

Kupując plecaki dla dzieci rodzice muszą przemyśleć, w jaki sposób ich potomstwo będzie z nich korzystać. Oczywiście w teorii każdy plecak możemy użyć na różne okazje, ale gdy mowa o dzieciach, trzeba być bardziej odpowiedzialnym, ponieważ od naszych decyzji zależy ich zdrowie. Zobacz na co zwracać uwagę podczas kupowania uniwersalnego plecaka!

Jakie cechy powinny mieć dobre plecaki?

Na samym wstępie warto zacząć od zrozumienia kilku cech, na które należy zwrócić uwagę podczas szukania odpowiedniego modelu plecaka i dopasować je do naszych, a właściwie naszego dziecka, potrzeb.

Waga

To, ile dany plecak waży, jest istotne, ponieważ zbyt ciężkie rozwiązanie może mieć negatywny wpływ na postawę dziecka. Aby wyeliminować te nieprzyjemne skutki producenci prześcigają się w nowych rozwiązaniach, proponując m.in. plecaki na kółkach, ultralekkie materiały czy piankowe stelaże. Wszystko to ma na celu odciążenie młodego kręgosłupa, który nie jest gotowy na noszenie dużej ilości ciężarów.

Jak do tego podchodzić na co dzień? Przecież bardzo delikatne tkaniny będą szybciej się niszczyć, a dodatku nie zapewniają odpowiednio usztywnienia. Plecaki na kółkach mają odciążyć plecy, ale jeśli dziecko nie będzie regularnie zamieniać rąk jedna strona ciała będzie nadwyrężać jedną stronę ciała. A czy piankowe stelaże dają 100% usztywnienia? Na którą opcję się zdecydować, aby pasowała na większą ilość okazji?

Sprawdzajcie wagę pustego plecaka i pamiętajcie, że dziecko nie powinny nosić rzeczy cięższych niż te, które stanowią 10-15% ich masy. Natomiast nie powinniście wybierać plecaków, które są wykonane jedynie z tkaniny, bo wtedy plecak nie będzie rozkładał zgromadzonego w nim ciężaru. Wybierając lżejszy plecak dajemy miejsce na inne rzeczy, ale róbmy to z głową i kupujmy lekkie modele, które asekurują kręgosłup!

Materiał

Tkanina, z której uszyty jest plecak, powinna być na tyle mocna, aby przypadkowe rzucenie lub kopnięcie plecaka nie powodowało na nim większych zmian. Może wymienione wyżej czynności nie są typowym zastosowaniem tornistrów, ale myśląc realistycznie takie sytuacje mają miejsce, więc powinniśmy się na nie przygotować.

Tak samo kolor materiału powinien być przemyślany. Jeśli nie chcemy co chwilę robić prania, wybierzmy ciemniejsze kolory albo tkaniny w kropki, moro lub inne wzory – wtedy pojedyncze plamki nie powinny być widoczne.

Wzmocnione plecy

Wzmocnione i wyprofilowane plecy sprawiają, że plecak idealnie pasuje do pleców dziecka. Takie ułożenie blisko pleców sprawia, że zachowany jest odpowiedni balans, szczególnie gdy w plecaku są również ciężkie rzeczy. Co więcej, taka opcja sprawia, że żaden ostry róg książki albo ekierki nie będzie wbijał się w plecy dziecka.

Nieprzemakalność

Plecak, który chroni spakowane w nim przedmioty to już teraz standard na rynku. Nie oznacza to, że powinniśmy uważać, że jest to cecha gwarantowana w każdym modelu. Przed zakupem warto sprawdzić, z jakiego materiału plecak jest wykonany, aby mieć pewność, że podczas jesiennych deszczy lub zimowych opadów śniegu wnętrze plecaka pozostanie suche.

Odblaskowe fragmenty

Ten element jest jednym z ważniejszych, szczególnie gdy dziecko samo chodzi lub wraca ze szkoły. W nocy kierowcy widzą jedynie 20-30 metrów przed sobą, co sprawia, że rozpędzone auto często nie zdąży w porę zahamować, ponieważ droga hamowania jest często dłuższa niż odległość do pasów. Natomiast, jeśli mamy na sobie odblaski można nas zobaczyć z nawet 5 krotnie większej odległości. Wbudowane w ubrania systemy sprawiają, że dziecko nigdy o nich nie zapomni, a w przypadku opasek lub breloków może się tak zdarzyć. Elementy odblaskowe poprawiając widoczność, zapewniają bezpieczeństwo dziecku, więc upewnijmy się, że wypatrzony przez nas model gwarantuje takie rozwiązanie.

Możliwe do regulacji szelki

Szelki powinny być miękkie, szerokie i wyprofilowane, aby dobrze pasować do ciała dziecka. Oczywiście trzeba pokazać dziecku, jak poprawnie nosić szelki – wyregulowane do barków i założone na oba ramiona.

Znając prawa fizyki, wiemy że im większa powierzchnia styku tym mniejsze jest ciśnienie wywierane przez daną masę. Tak samo w tej sytuacji! Nie chcemy, aby szelki były zrobione z delikatnych sznurków, ponieważ wtedy będą się boleśnie wbijać w ciało dziecka.

Pasy biodrowe i pasy piersiowe

Czy wiedzieliście, że tak naprawdę ciężar przez nas noszony powinien być oparty na biodrach? Dlatego, jeśli rozważacie kupno plecaka, który ma być odpowiedni na różne okazje powinniście sprawdzić, czy ma on wbudowane pasy poprawiające równowagę. Pas piersiowy jest zapinany z przodu, aby lepiej zbilansować ciężar oraz uniemożliwić zsuwanie się szelek z ramion. Jeśli nauczymy dziecko, zapinać ten pas raczej nie powinniśmy martwić się noszenie torby na jednym ramieniu, które powoduje wiele problemów. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule – „Kiedy plecaki mogą zostać zastąpione torbą? Porady dla rodziców„.

Odpowiednia wielkość i pojemność

Wybierając plecak do szkoły powinniśmy sprawdzić jego wymiary i mniej więcej porównać je z naszym dzieckiem. Nie należy kupować większych plecaków, które są dłuższe niż plecy dziecka. Wybierają plecak do szkoły i na wycieczki musimy zadbać o odpowiednią pojemność – nie może być, ani za mała ani za duża. Można przyjąć ogólne zasady mówiące, że

  • dla dzieci uczęszczających do klas 1-3 wybieramy plecaki o pojemności 20-25 litrów,
  • dla dzieci uczęszczających do klas 4-6 zwiększamy pojemność do 25-30 litrów,
  • dla dzieci uczęszczających do klasy 7 lub ósmej oraz wyżej wybieramy plecaki o pojemności większej niż 30 litrów.

Oczywiście to wszystko umowne wymiary, bo w większej mierze zależy to od ilości przedmiotów, które dzieci muszą ze sobą wziąć (a to zależy od szkoły, zajęć dodatkowych, posiłków itp.) oraz ich wzrostu i wagi – filigranowe dzieci nawet w późniejszych klasach podstawówki powinny nosić mniej, patrząc na regułę mówiącą o maksymalnej wadze plecaka.

Duża ilość przegródek wcale nie musi iść w parze z pojemnością. Zasada polega na tym, że im głębsze kieszenie, tym więcej przedmiotów się zmieści, a nie im więcej przegródek. Oczywiście więcej kieszeni może sprawić, że dziecko będzie miało większy porządek w plecaku a rodzic nie będzie się martwić, że kanapka włożona do tej samej kieszeni pobrudzi zeszyt. Jednak najczęściej wszystko jest wrzucane do głównej komory. Ewentualnie telefon, portfel i klucze są wkładane w szybciej dostępne miejsce.

Sztywna konstrukcja

Sztywna konstrukcja sprawia, że plecak do szkoły nosi się dużo łatwiej, ponieważ ciężar jest rozłożony równomiernie oraz można w nim łatwo utrzymać porządek. W zależności od modelu możemy się spotkać z usztywnieniem pleców, spodu plecaka oraz jego boków poprzez twardszy materiał. W bardziej turystycznych i górskich rozwiązaniach stelaż może być wykonany z specjalnych rurek, które wymuszają na ich właścicielu odpowiednią postawę.

Jak połączyć te elementy w szkole, na wycieczkach i spacerach

Plecak do szkoły powinien mieć wyżej wymienione właściwości, które będą dopasowane do potrzeb konkretnego dziecka, ponieważ nie wszyscy będą potrzebowali metalowego stelaża lub nie będzie im zależeć na konkretnym kolorze.

Częstotliwość konkretnych aktywności

W Polsce prawo ustaliło obowiązek szkolny do ukończenia 18. roku życia. Co oznacza, że przez kilkanaście lat, przez zazwyczaj 5 dni w tygodniu plecak będzie służył do noszenia rzeczy na lekcje. Więc w pierwszej kolejności skupmy się na tym, aby od poniedziałku do piątku plecak do szkoły był wytrzymały, wygodny i odpowiednio usztywniony.

Co do wycieczek i spacerów, w dużej mierze to, jaki plecak będzie odpowiedni zależy od aktywności rodziny, więc trzeba przemyśleć, czy plecak ze stelażem jest koniecznością, jeśli chodzimy w góry jeździmy jedynie raz w roku, a spacer najczęściej odbywa się w płaskiej dolinie. W dodatku młodsze dzieci najczęściej nie muszą nieść żadnego obciążenia, ponieważ wszystkie potrzebne rzeczy pakuje się do jednego plecaka niesionego przez rodzica.

Z drugiej strony wycieczki też są często organizowane przez nauczycieli – zielone szkoły, rajdy po górach, jednodniowe wyjazdy sprawiają, że plecak do szkoły powinien zamieniać się w sportowe rozwiązanie. Nie musimy od razu kupować górskiego plecaka o pojemności 100 litrów, bo pojemny i wodoodporny plecak sportowy też poradzi sobie z kilkugodzinnym spacerem!

A jeśli jesteście wysportowaną rodzina lubiącą ruch wejdźcie na https://sbiegacza.pl/!

Pamiętaj skupić się na najważniejszych elementach dbając o to, aby wybrany model był wytrzymały i odpowiednio przylegał do pleców, a będziesz mógł z nim spokojnie wysyłać dziecko do szkoły i na wycieczki.