Kiedy obowiązkowo należy wymienić plecak szkolny na nowy?

Plecaki szkolne należy co jakiś czas wymieniać, ponieważ jak wszystkie inne rzeczy i one niszczą się wraz z używaniem. Kiedy wiadomo, że plecak należy koniecznie wymienić, a kiedy kupno nowego tornistra jest dyktowane przez małego konsumenta? Sprawdź!

Rozmiar i dopasowanie

Duża rolę w podjęciu decyzji, czy plecak dalej nadaje się do noszenia będzie stanowiło, to czy wciąż pasuje na dziecko. Mowa tutaj po pierwsze o stopniu edukacji, ponieważ do przedszkola nie nosi się żadnych przyborów, jedynie czasem samo dziecko chce wziąć swoją ulubioną zabawkę i wygodniej wykorzystać plecak niż kazać mu nieść lalkę lub autko do szkoły w rękach. Dlatego na tym etapie nie musimy się bardzo skupiać na odpowiednim tornistrze, wyprofilowaniu i usztywnianiu – plecak będzie lekki, a do tego nie będzie tak często używany.

Nie jesteś przekonany co do tej kwestii? Dowiedz się więcej na ten temat w artykule „Czy plecak do przedszkola nada się do pierwszej klasy?„.

Z kolei idąc do pierwszej klasy szkoły podstawowej następuje duża zmiana. Od tej pory w plecaku będą znajdowały się wszystkie potrzebne dziecku przybory, zeszyty i posiłki, a więc plecak będzie trochę ważył. Nie powinno się więc korzystać z takich samych plecaków w szkole podstawowej co w przedszkolu, ponieważ od tego momentu kupując plecak należy zwrócić uwagę na:

  • odpowiednio wyprofilowane plecy,
  • elementy odblaskowe,
  • niewielką wagę,
  • sposób wentylacji,
  • ilość przegródek,
  • szerokość i wyprofilowanie szelek,
  • wodoodporność,
  • posiadanie pasów piersiowych i biodrowych
  • i usztywnianą konstrukcję.

Odpowiednio dopasowany do wieku

Na pierwsze lata edukacji dobrą opcją jest tornister – usztywniany i wyprofilowany model sprawia, że plecy dziecka nie powinny odczuwać dyskomfortu, ale jego wadą jest większa waga. U dzieci ciężar plecaka nie powinien przekraczać 10% ich masy, dlatego im lżejsze rozwiązanie, tym lepiej.

Nastolatkowie natomiast wolą nosić plecak, ponieważ tornistry najczęściej kojarzą się im właśnie z „dziećmi”, co prawdę mówiąc ma swoje korzyści. Plecaki osób w wieku dojrzewającym nie wymagają już tak mocnego stelażu, ponieważ ich waga i wzrost jest większa. Producenci artykułów szkolnych proponują rozwiązania lekkie, ale dbające o utrzymanie dobrej postawy, więc jeśli Wasz syn lub córka chce zmienić tornister na plecak, można spróbować!

Odpowiedni rozmiar do pleców

Tą cechę powinno się szczególnie uważnie sprawdzać, ponieważ dzieci rosną szybko więc czasem kupujemy ubrania „na zapas”, ale jeśli chodzi o plecak, ten zapas nie powinien być zbyt duży. Plecak nie może być większy niż plecy dziecka – wystający za kark lub poza klatkę piersiową jest za duży. Nie należy się martwić, że plecak nie będzie mógł pomieścić dużej ilości rzeczy, ponieważ każdy plecak szkolny musi zmieścić co najmniej wymiar A4. W dodatku o pojemności nie świadczy jedynie wymiar szerokości i wysokości, a także głębokość. Dlatego warto sprawdzić, ile litrów zmieści plecak.

Odpowiednia wielkość do ilości zajęć

Plecak powinien być również wymieniony, gdy nie jest w stanie pomieścić odpowiedniej ilości materiałów potrzebnych dziecku do szkoły. Jeśli syn lub córka chodzi na zajęcia dodatkowe albo po prostu bierze z sobą duża ilość rzeczy, które nie mają swojego miejsca w plecaku, trzeba poszukać większych modeli. Jasne, że można nosić niektóre rzeczy w dodatkowej torbie lub siatce, ale dużo wygodniej jest mieć wszystko w jednym miejscu. A kolejnym argumentem przemawiającym za tym, że plecak powinien mieć odpowiednie rozmiary jest częstotliwość, z jaką dzieci gubią dodatkowe torby. Pewnie Wam też zdarzyło się zapomnieć siatki lub parasola z autobusu, więc musicie być przygotowani, że im więcej dodatkowych worków, tym częściej będą one znikać.

Zmieniający się styl

Dzieci bardzo szybko dorastają i zmieniają swoje zainteresowania, dlatego po kilku latach plecaki dla dzieci z postaciami z kreskówek nie będą już pasowały w gusta nastolatka. Oczywiście nie możemy też sugerować się każdą zachcianką dziecka – trzeba znaleźć złoty środek, bo inaczej przy każdym nowym serialu nasz syn lub córka będzie wymagał nowego tornistra. Nowe wzory proponowane przez producentów, takich jak Coolpack, St. Majewski czy wielu innych kuszą dzieci swoimi kolorami, wzorami i krojami, jednak podchodźmy do zakupów racjonalnie.

Gdy plecak rzeczywiście nie pasuje już do wieku, np. dziecko idące do ósmej klasy raczej nie będzie czuło się dobrze z plecakiem, na którym widzimy postacie z bajek przeznaczonych dla młodszych dzieci. Okres dojrzewania jest trudny, ponieważ panująca burza hormonów sprawia, że niektóre dzieci będą sobie dokuczać, a taki niepasujący do wieku plecak może być powodem do wyśmiewania się z kogoś. Oczywiście, takie zachowanie powinno być kontrolowane przez nauczycieli i potępiane, ale myśląc realistycznie – takie wydarzenia niestety mają miejsce.

Czemu dzieci chcą co chwilę nowe rzeczy?

A czy zastanawialiście się, czemu tak jest, że dzieci chcą kupować coraz to nowsze plecaki, piórniki i wszystkie inne zabawki? Nie różni się to bardzo od naszych własnych potrzeb i uczuć. Przypomnijcie sobie emocje po kupnie wymarzonej bluzki lub idealnych spodni – cudowne uczucie, nieprawdaż? Jest ono spowodowane określoną przez Zygmunta Freuda zasadą przyjemności. Kupujemy, bo daje nam to przyjemność.

Drugim powodem, przez który decydujemy się na nową rzecz, jest natychmiastowa gratyfikacja. Daje nam ona od razu uczucie szczęścia bez dużego wysiłku. Patrząc na ewolucję człowieka od czasów koczowniczych musiał się on bardzo napracować, aby znaleźć pożywienie i ubranie. Teraz nie musimy się specjalnie starać, bo wystarczy iść do sklepu i wybrać interesujący nas towar. Jednak pozostało to samo uczucie.

Nikt nie chce uczyć dziecka takiego niezdrowego podejścia do kupowania. Jasne, że żyjąc w tych czasach mamy bardzo ułatwioną codzienność i powinniśmy być wdzięczni, że mamy większą szansę na spokojne życie, a wszystko jest w zasięgu ręki. Jednak ucząc dziecko o świecie, powinniśmy pokazać mu zasady minimalizmu lub uświadomić, że inne rzeczy dają większe szczęście niż kupienie nowego plecaka. Nikt przecież nie chce wychować dziecka, które w przyszłości będzie patrzyło na świat, myśląc jedynie o konsumpcjonizmie.

Ciekawią Cię takie tematy? Więcej na ten temat znajdziesz na blogu http://lubie.com.pl/!

Zniszczone elementy

Jeden z powodów, który sprawia, że wymiana jest oczywista – plecak jest już zniszczony. Nie trzeba przejmować się małą dziurką, którą spokojnie możemy zacerować w domu, ale jeśli plecak traci swój kształt i kolory, powinniśmy poszukać nowego rozwiązania, ponieważ chcemy zagwarantować dziecku najlepszy komfort.

Jeśli zamek przestał działać lub materiał rozpruł się na szwie, możemy oddać go na reklamację. Przed zakupem powinniśmy sprawdzić, jakie zasady co do wymiany, naprawy i zwrotu obowiązują w danym sklepie, aby później nie być nieprzyjemnie zaskoczonym.

Jeśli nie jesteśmy pewni polityki firmy, możemy spojrzeć na to bardziej ogólnie – zgodnie z prawem powszechnie obowiązującym w Polsce. Ogólnie rzecz ujmując to od sklepu zależy, w jaki sposób wada zostanie naprawiona, ponieważ można:

  • naprawić towar,
  • wymienić produkt na nowy,
  • obniżyć cenę,
  • odstąpić od umowy.

Na podjęcie decyzji sklep ma 14 dni, a jej wykonanie daje się mu „rozsądną ilość czasu” – czyli tak naprawdę najlepiej jest porozumieć się, ponieważ nie jest to dokładnie określone w kodeksie cywilnym. Istnieją też sytuacje, gdy sprzedawca będzie mógł odmówić każdej z wymienionych wyżej możliwości, ale wtedy konsument może zaproponować inne rozwiązanie problemu. W rzeczywistości najczęściej producenci chcą iść na rękę klientom i proponują im korzystne rozwiązania, więc warto spróbować!

Plecak – kiedy zakup będzie dobrą decyzją

Kupowanie nowych przyborów co rok jest duża inwestycją dla każdego rodzica, dlatego przemyśl czy dziecko naprawdę potrzebuje nowego plecaka. Jeśli tak, przejrzyj oferty w Internecie, ponieważ czasem można trafić na ciekawe okazje. W tym roku duża sieć hipermarketów przeprowadziła akcję, podczas której w zamian za stary plecak otrzymujesz kupon rabatowy na zakup nowego modelu, a jeszcze inna firma w trakcie naprawy plecaka wypożycza Ci zastępczą opcję. To niejedyne takie inicjatywy, więc przejrzyj dokładnie wszystkim możliwościom!