Czy plecak do przedszkola nada się do pierwszej klasy?

Początek szkoły podstawowej to ważny moment w rozwoju każdego dziecka. Mimo że już przedszkole jest dla niego pierwszą lekcją samodzielności, to tamtejsze zajęcia mają jednak charakter zabawowy. W podstawówce czasu na zabawę jest znacznie mniej, a kilkuletni uczniowie i uczennice zapoznają się z rytmem 45-minutowych lekcji i krótkich przerw. W związku z nowymi wymaganiami rodzice muszą sprawić dziecku kilka nowych rzeczy i skompletować szkolną wyprawkę. Jednym z jej głównych elementów jest plecak. Czy w tym wypadku nowy zakup na pewno jest potrzebny? Może jednak postawić na znany już dziecku model z przedszkola?

Plecak do przedszkola i jego cechy

Plecaki do przedszkola to nie plecaki szkolne młodzieżowe – takie różnice widać już na pierwszy rzut oka. Ale i w przypadku najmłodszych uczniów podstawówki ich ekwipunek z przedszkola raczej nie będzie nadawać się do nowego etapu nauki. Dlaczego?

Przede wszystkim ze względu na rozmiary. Plecaki dla maluchów są zwykle bardzo małe i lekkie. Nie muszą być szczególnie pojemne, ponieważ przedszkolaki zabierają ze sobą na zajęcia tylko śniadanie i coś do picia, ewentualnie jakąś zabawkę lub inny drobiazg. W plecakach nie potrzeba zatem zbyt wielu kieszeni, często są zresztą stylizowane na zabawki i przypominają sówki, pieski czy kotki. Popularnym wyborem są także plecaki pluszowe.

Plecak do szkoły – postaw na nowy model

Przywołane cechy plecaków do przedszkola nie sprawdzą się w podstawówce. Już plecaki dla siedmiolatków muszą być bardziej pojemne niż plecaczki maluchów. Nawet jeśli szkoła udostępnia szafki, w których dzieci mogą przechowywać podręczniki i akcesoria potrzebne na lekcje plastyki czy techniki, na codzienne zajęcia i tak trzeba nosić zeszyty, piórnik oraz śniadanie. Nie wspominając już o innych pracach domowych, które od czasu do czasu uczeń musi przynieść na lekcje.

Dlatego w czasie kompletowania wyprawki pierwszoklasisty trzeba będzie zrezygnować z plecaczka dla przedszkolaka i wybrać nowy model. Powinien być zdecydowanie większy i posiadać kilka bocznych kieszeni. Dzięki temu dziecku będzie wygodniej go nosić, w dodatku odpowiednio posegregowane dodatki łatwiej będzie znaleźć. Oczywiście z wielkością plecaka nie można przesadzić – 30-litrowe może i nadają się na turystyczne wyprawy, ale na wątłe plecy malucha zdecydowanie nie. Lepiej wybrać modne ostatnio plecaki Coolpack lub zdecydować się na inne uznane marki sprzętu szkolnego, takie jak Paso. Plecaki tej firmy to gwarancja dobrej jakości.

A co z plecakiem do zerówki?

Dla części dzieci etapem pośrednim między przedszkolem a szkołą podstawową jest zerówka. To okres, w którym wciąż jest sporo czasu na zabawę, ale równocześnie więcej uwagi poświęca się nauce. Wybierając plecak do zerówki trzeba więc zdecydować się na nieco większy model niż w przedszkolu, czasami to właśnie w tym momencie dziecko otrzymuje już pierwszy tornister. Plecak do zerówki zwykle posiada też przynajmniej jedną zewnętrzną kieszeń. Takie rozwiązanie powinno sprawdzić się również w pierwszej klasie, gdy dziecko ma jeszcze stosunkowo mało szkolnych obowiązków. Jeżeli więc uczeń posiada taki plecak, z zakupem nowego można nieco się wstrzymać.

Nie ważne, na który etap edukacji potrzebujesz plecak warto wybrać model o odpowiedniej cenie. Przeczytaj – „Plecak i jego cena – czym różnią się od siebie tanie i drogie modele