Plecak dla dziecka na wycieczkę szkolną – na kółkach czy zakładany na plecy?

Większość dzieci w trakcie trwania przerwy wakacyjnej z utęsknieniem wyczekuje powrotu w szkolne mury. Maluchy nie mogą się doczekać spotkania z rówieśnikami oraz nowych wyzwań, jakie czekają ich na nowym stopniu edukacji. Powrót do szkoły zazwyczaj poprzedza kompletowanie wyprawki szkolnej, co dodatkowo wzbudza entuzjazm związany z rozpoczęciem kolejnego roku szkolnego. W pierwszych tygodniach semestru rozpoczynającego naukę, zwykle wychowawcy wspólnie z rodzicami podejmują także decyzję dotyczącą zorganizowania wycieczki klasowej. Niemalże każdy uczeń, niezależnie od tego czy uczęszcza do przedszkola, szkoły podstawowej czy też średniej, marzy o wspólnym wyjeździe z rówieśnikami, na którym może spędzić czas nie myśląc o obowiązkach szkolnych. Najczęściej wycieczki szkolne organizowane są tuż po rozpoczęciu roku szkolnego lub kilka tygodni przed jego zakończeniem. Takie terminy wydają się być najbardziej odpowiednie, z uwagi na to, że w trakcie trwania semestru uczniowie powinni skupić się na nauce. Warto jednak wcześniej przemyśleć kwestię tego, w co zostaną zapakowane niezbędne podczas wyjazdu rzeczy. Czy plecaki szkolne będą odpowiednie podczas dłuższej wycieczki? Jaki model sprawdzi się najlepiej podczas wyjazdu klasowego? Podpowiadamy!

Plecak na wycieczkę jednodniową

Wyjazdy szkolne dla młodszych uczniów uczęszczających do szkoły podstawowej, bardzo często organizowane są w formie jednodniowej wycieczki. Zazwyczaj wychowawcy zabierają podopiecznych do różnych instytucji kulturowych, takich jak kina, teatry czy muzea. Czasem nauczyciele wspólnie z rodzicami podejmują decyzję o zorganizowaniu wycieczki plenerowej, podczas której pracownicy oświaty pokazują uczniom zabytkowe budowle i słynne miejsca w dużych miastach w Polsce. Tuż przed wyjazdem dziecka na wycieczkę, rodzice powinni zastanowić się nad tym, jakie plecaki będą najbardziej odpowiednie na całodniowy wyjazd. Niezwykle istotne jest także to, aby bagaż nie był zbyt ciężki, zwłaszcza jeśli wycieczka ma opierać się na zwiedzaniu i nieustannym chodzeniu. W przeciwnym wypadku dziecko będzie się niezwykle męczyło, a wyjazd nie będzie mile wspominany. Dlatego też jeśli wyprawa będzie miała charakter kilkugodzinny, warto wyposażyć dziecko w niewielki plecak o niskiej wadze. Plecaki Majewski występują w różnych wersjach. Możemy nabyć takie posiadające jedną dużą komorę, do której zostanie zapakowany cały prowiant. Zazwyczaj posiadają one wagę nieprzekraczającą 400 g i pojemność wynoszącą około 16 litrów. Z tego względu będą idealne na krótkie wycieczki, podczas których nie ma konieczności wyposażania dziecka w odzież czy artykuły higieny osobistej. Plecaki zakładane na plecy sprawdzą się znakomicie podczas wyjazdów, w których programie przewidziane jest zwiedzanie.

Plecak na wyjazd z jednym noclegiem

Dzieci uczęszczające do klas 4-8 szkoły podstawowej zazwyczaj proszą wychowawców i rodziców o zorganizowanie wycieczki z jednym noclegiem. Taki wyjazd daje znacznie więcej możliwości niż krótka wycieczka trwająca kilka godzin lub cały dzień. Planując wyjazd z jednym noclegiem, można odwiedzić znacznie więcej interesujących miejsc oraz pojechać w bardziej odległe zakątki Polski. Wycieczka z noclegiem pozwoli także na lepszą integrację między uczniami. Na taki wyjazd warto więc wyposażyć dziecko w nieco większy plecak, gdyż będzie ono musiało zabrać ze sobą znacznie więcej rzeczy. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się plecak posiadający trzy duże komory. Wówczas z powodzeniem będziemy mogli spakować do niego nie tylko prowiant, ale także odzież na zmianę, piżamę, niewielkiego rozmiaru ręcznik, a także akcesoria higieniczne. Musimy jednak liczyć się z tym, że plecaki trzykomorowe są znacznie cięższe od tych posiadających wyłącznie jedną przegrodę. Ich waga wynosi około 800 g. Dlatego też nie należy wypełniać plecaka po brzegi, gdyż nadmierny ciężar bagażu sprawi, że dziecko szybciej utraci energię niezbędną podczas zwiedzania. Wybierając plecak na wycieczkę szkolną, powinniśmy także zwrócić szczególną uwagę na materiał, z jakiego jest wykonany. Tkanina powinna być odporna na przemakanie, ponieważ nigdy nie wiadomo, czy warunki atmosferyczne podczas wyjazdu będą sprzyjały spokojnemu przemierzaniu szlaków turystycznych, czy też wręcz przeciwnie. Jeśli wycieczka ma skupiać się głownie na pieszych wędrówkach, warto podarować dziecku plecak posiadający szelki z regulacją długości wyposażone w miękką piankę. Dzięki temu maluch będzie mógł w komfortowy sposób przenosić bagaż na plecach.

Plecak na wycieczkę kilkudniową

Najbardziej wyczekiwanymi przez uczniów wyjazdami szkolnymi są te kilkudniowe. Tzw. zielone szkoły zazwyczaj trwają od 3 dni do nawet tygodnia. Wówczas uczniowie mogą jechać z jednego końca Polski na drugi. Nie jest to jednak wyjazd całkowicie wypoczynkowy, gdyż na takie wycieczki nie można udać się podczas przerwy wakacyjnej czy ferii zimowych. W trakcie trwania zielonej szkoły wychowawcy zobowiązują się przeprowadzać zajęcia edukacyjne. Co prawda zwykle nie odbywają się one w standardowej formie, jednakże nie można ich pominąć. Dlatego też pakując dziecko wyjeżdżające na zieloną szkołę wspólnie z rówieśnikami, należy pamiętać o umieszczeniu w plecaku nie tylko odzieży, produktów spożywczych i higienicznych, ale także nie można zapomnieć o zapakowaniu kilku podręczników, zeszytów i artykułów piśmienniczych. Podczas takich wycieczek świetnie sprawdzą się plecaki wyposażone w kółka i rączkę, które można ciągnąć jak walizkę. Wówczas ciężar bagażu nie będzie obciążał pleców dziecka czy nastolatka. Warto jednak wiedzieć, że tego typu plecaki same w sobie podsiadają znacznie większą wagę niż te, które można przenosić na plecach. Ich ciężar w przybliżeniu wynosi 1600 g. Dlatego też lepiej zrezygnować z zabierania tego typu bagażu na krótkie wycieczki, podczas których zaplanowane są piesze wędrówki. Jeśli jednak wychowawca planuje zabrać uczniów na dłuższą wycieczkę z zakwaterowaniem wówczas lepiej sprawdzi się plecak na kółkach. Jednakże warto także zabrać ze sobą na taki wyjazd mniejszy plecaczek lub torebkę, którą będzie można mieć przy sobie podczas zwiedzania.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego plecaka na wycieczkę szkolną powinien być uzależniony od długości pobytu w danym miejscu. Jeżeli wyjazd klasowy ma trwać jeden dzień, nie warto zbytnio obciążać pleców dziecka pakując prowiant do plecaka wyposażonego w 3 komory. Wówczas znacznie lepiej sprawdzi się plecak posiadający jedną większą przegrodę. W sytuacji, gdy wycieczka szkolna obejmuje zakwaterowanie z jednym noclegiem, lepiej podarować dziecku nieco większy plecak, do którego zapakowane zostaną niezbędne artykuły higieniczne, odzież oraz prowiant. Jeśli wychowawca wspólnie z rodzicami podejmie decyzję o wyjeździe na zieloną szkołę trwającą kilka dni lub tydzień, najlepszym bagażem dla dziecka okaże się plecak na kółkach z rączką, będący znakomitym zamiennikiem walizki.