Pranie ubranek dla noworodka – o czym musimy pamiętać?

W trakcie przygotowywania wyprawki dziecięcej trzeba pamiętać o olbrzymiej ilości rzeczy. Jedną z pierwszych rzeczy, na które decydują się rodzice, jest zakup ubranek, wykonanych z wysokiej jakości materiałów, takich jak bio bawełna, bambus czy welur. Ten drobny element przybliża im czas nadejścia na świat ich małej pociechy, więc widząc urocze body lub malutką czapkę, nie mogą oprzeć się pokusie. Im bliżej do pojawienia się dziecka na świecie, tym więcej ubranek możemy znaleźć w domu przyszłych rodziców. Kupione w sklepie, otrzymane od znajomych, którzy mają starsze dzieci, albo znalezione w sklepach z odzieżą używaną. Gdy szafa malucha zaczyna rosnąć, a termin porodu powoli się zbliża, pojawia się też pytanie – jak prać ubranka dla noworodka? Zobaczcie sami!

Pranie ubranek dla noworodka – o czym musimy pamiętać?

Pranie ubranek dla niemowlaka powinno się wykonać z odpowiednim zapasem czasu. Będzie to dużym ułatwieniem, ponieważ rozłożona praca nie powinna sprawić dużej trudności rodzicom. W dodatku, oprócz odpowiednio przeprowadzonego prania, należy też wyprasować każdą pieluszkę, body i inne tekstylia, które będą miały kontakt ze skórą dziecka. Dlatego dobrze rozplanowane pranie może zaoszczędzić dużo stresu i pośpiechu. Z drugiej strony pranie ubranek dla noworodka przed porodem nie powinno być robione za wcześnie, ponieważ w trakcie przechowywania na materiałach może osiąść kurz lub drobnoustroje, a przecież wszystkie te zabiegi wykonujemy, aby zminimalizować  jakiekolwiek ryzyko z tym związane. Trzeba więc dostosować termin prania oraz przechowywać odzież w odpowiednich warunkach. 

Pierwsze pranie ubranek dla noworodka – kiedy i jak?

Gdy kupujemy lub dostajemy ubranka dla niemowlęcia należy o nie zadbać. Pierwsze pranie będzie szczególnie ważne, ponieważ chcemy pozbyć się wszystkich substancji, z którymi materiał mógł mieć kontakt. Od procesu wytworzenia, przez transport, aż po czas w sklepie tekstylia będą miały kontakt z dużą ilością osób. Sami przecież pewnie możemy wymienić dużą ilość rzeczy, które oglądaliśmy i układaliśmy z powrotem na wieszak. Właśnie dlatego pierwsze pranie ubranek dziecięcych jest kluczowe w przygotowywaniu wyprawki dziecięcej. Szczególną uwagę należy zwrócić na tkaniny takie jak chociażby welur. Między włóknami „lubi” bowiem ukryć się wiele zanieczyszczeń.

Ubrania z drugiej ręki, czyli jak prać ubranka dla noworodka z lumpeksu, po kuzynach i od znajomych 

Dzieci rosną w bardzo szybkim tempie, dlatego większość ich ubrań jest dalej w świetnej kondycji nawet gdy już z nich wyrosną. Dzięki temu, większość z nich można przekazać dalej w obieg. Niezależnie od tego skąd dostaliśmy ubranie, powinniśmy zadbać o jego higienę, dlatego ważne będzie odpowiednie pranie ubranek dla niemowlaka. Jaka temperatura, jaki program i jaki środek będziemy używać w przypadku ubrań używanych? Najlepiej stosować najwyższą temperaturę, czyli 90 stopni Celsjusza, jeśli czujemy taką potrzebę możemy puścić pranie dwa razy lub na dłuższy program, ale nie przesadzajmy z proszkiem i pamiętajmy o dokładnym płukaniu. Potem oczywiście obowiązkowe jest wyprasowanie ubrań w wysokiej temperaturze. 

jak prać ubranka dla noworodka

Jak prać dziecięce ubranka?

Kolejną ważną kwestią jest wyrobienie sobie dobrych nawyków związanych z praniem odzieży dziecięcej. Pojawia się więc pytanie – jak prać ubranka dziecięce? Ważne będą trzy elementy związane bezpośrednio z praniem i czwarty, który będzie nas upewniał, w tym że ubrania na pewno są higieniczne. Dla sprecyzowania będziemy się teraz zajmować  doborem odpowiedniej temperatury, środka piorącego, programu prania oraz prasowaniem. 

W czym prać dziecięce ubranka?

Jak prać dziecięce ciuszki? Detergenty i wysoka temperatura mają za zadanie zabić drobnoustroje oraz pozbyć się plam. W trakcie prania wykorzystuje się wiele właściwości chemicznych i fizycznych substancji, czyli np. fakt, że niektóre substancje zmniejszają napięcie powierzchniowe, dzięki czemu pozwalają na dogłębniejsze oczyszczenie materiału. Wykorzystanie tego zjawiska nie oznacza jednak, że obojętny będzie nam wybór konkretnego środka. Skóra dzieci jest szczególnie podatna na podrażnienia i alergie, dlatego ważne jest aby wybrać płyny lub proszki przeznaczone dla niemowląt. Przy wybraniu konkretnego produktu powinniśmy zwrócić uwagę na posiadane atesty i certyfikaty. 

W dodatku możemy szukać różnych opinii, które opisują poszczególne środki i ich skuteczność. Skąd brać informacje mówiące, jak zrobić skuteczne pranie ubranek dla noworodka. Blog parentingowy może być wsparciem, ale starajmy się szukać informacji w różnych źródłach – szczególnie lekarze, pielęgniarki, znajomi,  a później fora internetowe czy nawet inne komentarze w naszym ulubionym blogu mogą być przydatne! Mile widziane są potwierdzenia bezpieczeństwa wystawione przez placówki zajmujące się opieką zdrowotną.

Jak prać ubranka dla niemowlaka – ilość środka też jest ważna!

Czyich rad słuchamy, gdy chodzi o pranie ubranek dla noworodka? Forum internetowe, lekarze, znajomi to osoby i miejsca, gdzie starajmy się znaleźć informacje, które będą mogły nam pomóc w wielu niepewnościach. Przy proszku do prania pomocne mogą okazać się instrukcje dotyczące wystarczającej ilości substancji. Chodzi tutaj o to, aby nie dawać go za dużo, ponieważ większa ilość wcale nie jest potrzebna. 

Jak prać ubrania dla noworodka – nie możemy zapomnieć o płukaniu

Pranie ubranek niemowlęcych musimy wykonywać w odpowiednim środku, ale nawet takie proszki lub płyny przeznaczone do prania ubrań dziecięcych powinny być dokładnie wypłukane. Niektóre pralki mają teraz programy, które przeznaczone są specjalnie do prania takiego rodzaju odzieży, ale warto zapoznać się z nimi bliżej i zobaczyć czym różni się ono od tradycyjnego programu. Zależeć nam będzie na dodatkowych płukaniach, tak aby na ubraniach nie pozostały resztki substancji piorących. Jeśli nie mamy pewności lub podejrzewamy, że może być potrzebne dodatkowe płukanie, lepiej będzie puścić pranie na dodatkowy program. 

Pranie ubranek dla noworodka w zwykłym proszku – czy to bezpieczne?

Pranie dziecięcych ubranek w zwykłym proszku nie jest dobrym pomysłem. Puszczanie wspólnego prania rzeczy nie jest zalecane przez kilka do kilkunastu pierwszych miesięcy życia dziecka z wielu powodów. Po pierwsze dzieci mają dużo bardziej delikatną skórę niż osoby dorosłe, a detergenty przeznaczone do normalnego prania mogą ją podrażnić lub uczulić. Drugą kwestią jest to, jak używamy naszych ubrań i w jaki sposób staramy się o ich pielęgnację. W dużej ilości przypadków decydujemy się na niższa temeraturę niż jest to zalecane w przypadku dzieci, dlatego lepiej prać oddzielnie rzeczy dziecka i pozostałych domowników, używając odpowiednich środków i programów.

Jak prać ubranka dziecięce, które są mocno zabrudzone? 

Jeśli na body lub pajacyku pojawi się plama często będziemy mogli od razu zareagować, ponieważ pieluszka zmieniana jest regularnie, a plamy z mleka pojawiają się często w trakcie posiłku. Jednak chyba każdemu rodzicowi zdarzyła się sytuacja, gdzie pieluszka nie była w stanie pomieścić całej zawartości przez co niemowlak ma gdzieś plamkę. Nawet w takiej sytuacji nie będziemy korzystać z tradycyjnych środków piorących. Najlepiej będzie przed praniem namoczyć pobrudzony strój i przeprać go ręcznie. A jeśli nawet po takiej interwencji dalej mamy plamę może pocieszy nas fakt, że maleństwo i tak zaraz wyrośnie z tej części garderoby, dlatego nie ma co rozpaczać nad rozlanym mlekiem? 

jak prać ubrania dla noworodka

Pranie dziecięcych ubranek – temperatura 

Pranie ubranek dla niemowlaka powinno być robione w odpowiednio wysokiej temperaturze. Więc w ilu stopniach prać dziecięce ubranka? W niektórych źródłach czytamy, że jest to aż 90 stopni Celsjusza, ale dużo bardziej popularnym rozwiązaniem jest 60 stopni Celsjusza. Zadaniem tak wysokiej temperatury jest dokładne wyczyszczeniu ubranek z drobnoustrojów i innych niechcianych gości znajdujących się na odzieży dziecięcej. 

Pranie ubranek dla niemowlaka w 40 stopniach nie jest uważane za wystarczające, jednak niektórzy producenci tekstyliów na swoich metkach zapisują, że to jest właśnie odpowiednia temperatura do prania ich produktów. Jak więc podejść do takiej rozbieżności? Po pierwsze, przy zakupie można zwrócić uwagę na metkę ubrania. Powinno się szukać takich modeli, które można będzie prać w wysokiej temperaturze. Naturalne rozwiązania, wykonane z bawełny powinny spełniać nasze oczekiwania, ale dla pewności należy sprawdzić metkę. W dodatku, gdy będziemy wybierać jasne modele nie będziemy mieć problemu ze zmieniającym się kolorem. W przypadku odzieży dla dorosłych nie jest to problem, w końcu też nie chcemy, aby kolory się zmieniały, materiał zmieniał kształt itp., ale pranie ubranek dla niemowlaka skupione powinno być na jego zdrowiu, co oznacza, że temperatura powinna być wysoka. 

Jak prasować ubrania dziecięce?

Innym sposobem, który może nam pomóc w walce z bakteriami, alergenami i roztoczami jest prasowanie ubrań. Temperatura żelazka jest bardzo wysoka, dlatego w pierwszych miesiącach będziemy chcieli z niego korzystać przy wszystkich tekstyliach dziecięcych – ubraniach, pieluchach czy pościeli. Jak prasować dziecięce ubrania? Wybierając naturalne rozwiązania nie powinno być problemu z użyciem żelazka, a dla pewności możemy zerknąć na metkę i sprawdzić, jaką maksymalną temperaturę żelazka możemy użyć. Dokładnie wyprasowane ubranka należy złożyć i umieścić w szafie – najlepiej w pokoju dziecka, aby zawsze wszystko mieć pod ręką. O tym, jaki mebel wybrać, pisaliśmy już w artykule https://dzieciswiat.pl/pokoj-dla-noworodka-co-powinno-sie-w-nim-znalezc, do którego odsyłamy wszystkich zainteresowanych.

Pranie ubranek dla noworodka – kiedy wiemy, że zrobiliśmy już wszystko 

Aby mieć pewność, że jesteśmy na dobrej drodze w zapewnieniu higieny dla naszego dziecka musimy znać odpowiedź na kilka pytań. W jakiej temperaturze prać dziecięce ubranka? Jaki środek jest najlepszy dla naszego dziecka? Czy prane przez nas ubrania są dokładnie wypłukane? Jak prasować dziecięce ubranka? Gdy już to będzie dla nas jasne, pranie nie powinno nam sprawiać żadnego kłopotu!