Jeden plecak do szkoły i na trening – jak wybrać najbardziej funkcjonalny model?

Dzieci rozpoczynające oraz kontynuujące swoją przygodę z edukacją szkolną zyskują coraz to nowe obowiązki, które zajmują znaczną część ich wolnego dotychczas czasu. Niektóre przedmioty szkolne wzbudzają ich szczególne zainteresowanie. Jednakże to, który z nich stanie się ulubionym, uzależnione jest wyłącznie od preferencji młodego człowieka. Wiele dzieci uczęszczających na lekcje wychowania fizycznego zakochuje się w sporcie. Dlatego też rodzice, chcąc rozwijać pasje, talent i zainteresowania pociech, bardzo często pozwalają im zapisać się na zajęcia dodatkowe. Treningi na halach sportowych zazwyczaj odbywają się 2-3 razy w tygodniu po zakończonych zajęciach lekcyjnych w szkole. Dzieci uczęszczające na zajęcia dodatkowe związane ze sportem potrzebują także odpowiedniej odzieży, która nie będzie krępowała ich ruchów, wygodnego obuwia oraz torby treningowej lub plecaka, pozwalających na zapakowanie ubrań treningowych. Skupmy się jednak na tym, w czym pasjonaci sportu powinni przenosić odzież i akcesoria niezbędne podczas treningów. Czy plecaki szkolne mogą pełnić także funkcję tych treningowych? Podpowiadamy!

Kilka słów o marce St. Right

Plecaki marki St. Right z założenia są modelami przeznaczonymi dla osób uwielbiających aktywny tryb życia. Zostały stworzone głównie z myślą o nastolatkach, którzy są głodni wrażeń i ciągle poszukują nowych wyzwań. Młodzież zazwyczaj nie znosi się nudzić, dlatego też najczęściej jest ich pełno wszędzie tam, gdzie się pojawią. Nastolatkowie są pełni energii, dlatego też bardzo często uczęszczają w wielu dodatkowych, pozaszkolnych zajęciach. Plecaki St. Right charakteryzują się niebywałą pojemnością. Posiadają także wiele różnorodnych funkcjonalności. Z uwagi na to, że są kierowane głównie do młodzieży, posiadają najmodniejsze wzory oraz są wykonane z należytą starannością.

Plecak do szkoły – co powinno go charakteryzować?

Dzieci i młodzież uczęszczająca do szkoły zwykle mają zróżnicowaną ilość obowiązków edukacyjnych. Jest ona głównie uzależniona od wieku pociechy. Wraz ze wzrostem wieku ilość nauki oraz prac domowych zwiększa się. Dlatego też inny plecak wybierzemy dla dzieci, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę szkolną niż dla nastolatków, posiadających znacznie więcej nauki. Plecak dla malucha powinien osiągać wagę nie większą nić 500 g, a jego pojemność powinna wynosić około 16 litrów. Najlepiej zatem sprawdzi się model wyposażony w 2 duże komory, do których pociecha będzie mogła oddzielnie zapakować książki wraz z zeszytami i strój na przebranie wymagany przez nauczyciela wychowania fizycznego. Nastolatkowie z uwagi na większą ilość zajęć szkolnych i tych pozalekcyjnych powinni posiadać plecak, w którym znajdują się 4 duże przegrody. Takie modele najczęściej mają pojemność wynoszącą około 26 litrów. Z uwagi na rozmiar plecaka, niezwykle istotne jest to, by posiadał on jak najniższą wagę własną. Ciężar modelu młodzieżowego może wynosić od 500 do 800 g. Warto także zwrócić uwagę na wymiary plecaka. Jego wysokość powinna wynosić około 40 cm, szerokość 30 cm, natomiast głębokość 20 cm. Są to wartości podane w przybliżeniu, tak więc w rzeczywistości mogą wynosić kilka centymetrów mniej lub więcej. Plecak szkolny powinien być wykonany z wysokiej jakości materiału odpornego na przemakanie. Niezwykle istotna jest także obecność solidnych zamków błyskawicznych, które nie utrudnią zamknięcia nawet wypełnionej po brzegi komory plecaka. Warto także zwrócić uwagę na usztywniane, delikatnie wyprofilowane plecy, pokryte miękką, przepuszczającą powietrze pianką. Dzięki nim ryzyko wystąpienia wady postawy u dziecka, które nosi ciężki plecak na obydwu ramionach zostanie zminimalizowane. Aby bagaż zakładany na plecy rozprowadzał ciężar równomiernie na poszczególne partie mięśni oraz ramiona, niezwykle istotne są także szerokie szelki stworzone z gąbki, z możliwością regulowania ich długości. Dzięki temu z łatwością można dopasować długość szelek do wzrostu dziecka.

Warto zwrócić uwagę na wspomniane wcześniej plecaki marki St. Right, które posiadają także wiele dodatkowych ciekawych elementów. Wśród nich należy wymienić znajdującą się w największej komorze zakładkę na format A4 oraz wyścielaną miękką tkaniną komorę przeznaczoną do przenoszenia urządzeń elektronicznych, takich jak laptop czy tablet. W plecaki znajduje się także specjalna kieszeń, w której umieszczony został uchwyt do przechowywania długopisów. Nie można także pominąć obecności specjalnej przegródki na telefon oraz ładowarkę. Niezwykle istotne jest także to, że plecaki St. Right posiadają dwie boczne kieszenie, w których można umieścić butelki z wodą. Jak więc widać, odpowiedni plecak szkolny powinien charakteryzować się wieloma niezbędnymi elementami oraz funkcjonalnościami.

Plecak na trening – jaki powinien być?

Młodzież uprawiająca rozmaite sporty czy zwyczajnie cyklicznie odwiedzająca siłownię potrzebuje odpowiedniego plecaka, do którego może zapakować najpotrzebniejsze rzeczy niezbędne podczas treningów. Większość nastolatków zaopatruje się w specjalną torbę sportową do noszenia na jednym ramieniu, pochodzącą od znanych i cenionych producentów odzieży i akcesoriów treningowych. Jednakże niektórzy młodzi ludzie nie mogą pozwolić sobie na zakup drogiej torby, którą będzie można zabrać wyłącznie na halę sportową czy siłownię. Dlatego też niektórzy nastolatkowie decydują się na kupienie plecaka, który może być zabierany nie tylko do obiektów sportowo-rekreacyjnych, ale także w inne miejsca. Warto jednak wybrać odpowiedni model plecaka, w którym z powodzeniem zmieszczą się wszystkie najpotrzebniejsze podczas treningu rzeczy. Mając na względzie funkcjonalność bagażu, warto wybrać taki o pojemności wynoszącej około 25 litrów. Niezwykle istotna jest także obecność elementów odblaskowych na zewnętrznych i wewnętrznych częściach plecaka. Dodatkowe zajęcia sportowe zazwyczaj odbywają się po zakończeniu zajęć lekcyjnych, czyli wieczorem. Zwłaszcza jesienią i zimą odblaski będą pełniły istotną rolę, gdyż w tym czasie znacznie szybciej zapada zmrok. Tutaj także duże znaczenie ma materiał z jakiego plecak został wykonany. Powinien być solidny i odporny na przemakanie. Podobnie jak w plecaku szkolnym, niezwykle istotne są także usztywniane plecy oraz szerokie szelki wypełnione gąbką z możliwością regulacji.

Plecak do szkoły i na trening – czy jeden plecak może być stosowany wymiennie?

To pytanie zadaje sobie wielu młodych ludzi oraz rodzice dzieci uwielbiających sport, którzy nie chcą inwestować kolejnych pieniędzy w drogie torby sportowe. Otóż plecaki marki St. Right są przystosowane zarówno do przenoszenia w nich książek, jak i strojów treningowych. Duża pojemność pozwoli nawet na zapakowanie wszystkich tych rzeczy w tym samym czasie. Tak więc dziecko, które udaje się na trening bezpośrednio po zakończeniu zajęć lekcyjnych może mieć potrzebną mu odzież w jednej z przegródek, w jakie został wyposażony plecak. Niewielka waga plecaków marki St. Right sprawia, że są one chętnie wybierane jako bagaż, w którym można umieścić książki oraz odzież sportową. Solidne zamki i materiał z jakiego zostały stworzone także przemawiają na ich korzyść. Dlatego też jeśli wybierzemy odpowiedni model plecaka, dzieci z powodzeniem będą mogły zabierać go ze sobą do szkoły oraz na halę czy siłownię.

A kiedy będzie odpowiedni moment na wymianę plecaka? Nie każdy model pasuje wszystkim dzieciom, więc przeczytaj artykuł – „Kiedy obowiązkowo należy wymienić plecak szkolny na nowy?