Plecak do liceum a plecak do podstawówki – czym się od siebie różnią?

Każde dziecko czy nastolatek w wieku szkolnym powinien posiadać plecak dostosowany do swoich potrzeb oraz preferencji. Oczywistym jest fakt, że licealista będzie potrzebował większego i bardziej pojemnego plecaka niż dziecko uczęszczające do szkoły podstawowej. Plecaki powinny być dostosowane do wieku dziecka oraz etapu jego edukacji szkolnej. Większość rodziców jednak niezależnie od tego czy ich dziecko uczęszcza do szkoły średniej, czy też podstawowej wciąż widzi swoją małą pociechę, która uwielbia bohaterów Disneya. Jednakże dzieci dorastają w ekspresowym tempie, dlatego też samodzielnie powinny wybierać odpowiadające ich gustom plecaki szkolne. Każdy z nas wie, że inne preferencje dotyczące wyglądu tornistra będzie miał nastolatek uczęszczający do liceum, który wkracza powoli w dorosłe życie i nie ogląda już animowanych ekranizacji, od dziecka będącego w pierwszej klasie szkoły podstawowej, które wciąż pragnie beztrosko spędzać wolny czas. Jak zatem wybrać odpowiedni plecak dla uczniów szkoły podstawowej i tych uczęszczających do liceum? Czym powinny się od siebie różnić tornistry dla dzieci i młodzieży? Podpowiadamy!

Odpowiednie plecaki dla uczniów szkoły podstawowej

Mając na uwadze wybór odpowiedniego plecaka dla ucznia szkoły podstawowej, musimy pamiętać, że obecnie edukacja w tego typu placówce trwa osiem lat. Dlatego też siedmiolatek przekraczający próg szkolny po raz pierwszy będzie potrzebował innego plecaka niż nastolatek uczęszczający do ósmej klasy. Jaki więc plecak wybrać dla młodszych dzieci, a który warto zakupić dla tych starszych? Aby możliwe było wybranie odpowiedniego plecaka do szkoły podstawowej, podzielmy okres edukacji w szkole podstawowej na dwie części, czyli uczniów uczęszczających do klas 1-4 oraz 4-8. Dzięki temu łatwiej będzie nam wybrać odpowiedni plecak dla najmłodszych uczniów oraz tych nieco starszych.

Plecaki dla najmłodszych – jakie wzory trafią w ich gust?

Najmłodsi uczniowie zazwyczaj marzą o plecakach, na których znajdują się podobizny ich ulubionych postaci z ekranizacji animowanych. Tornistry dla pierwszoklasistów bardzo często są kolorowe. Dla dziewczynek poleca się zakupienie plecaka o jasnych odcieniach różu, fioletu lub błękitu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać także tornister w intensywniejszych barwach. Warto zdecydować się na kupno plecaka, na którego zewnętrznej stronie znajduje się wizerunek lalek przypominających dawne, bardzo popularne Atomówki. Małe dziewczynki uczęszczające do klas 1-4 z pewnością będą zachwycone tornistrami, na których widnieją ich ulubione księżniczki Disneya. W ostatnim czasie dużą sławą cieszą się Elsa i Anna, bohaterki kultowej animowanej ekranizacji, jaką jest „Kraina Lodu”. Każdą małą dziewczynkę z pewnością urzeknie także plecak z motywem małego zwierzątka. Może to być młody kotek, szczeniaczek czy też źrebak. Jeśli tylko tornister posiada pastelowe kolory, wówczas warto wybrać go dla małej uczennicy. Chłopcy z pewnością będą woleli otrzymać plecak, na którym znajduje się podobizna superbohatera. Spiderman, Superman czy Batman to idole małych chłopców. W ostatnim czasie do tego zacnego grona dołączyła także rodzina Iniemamocnych, Pingwiny z Madagaskaru oraz super szybki Zygzak McQueen. Oczywiście można także wybrać model, na którym znajduje się uwielbiana przez każdego chłopca murawa z piłką do futbolu. Dla chłopca warto wybrać plecak w odcieniach czerni lub szarości połączonych z czerwienią. Świetnie sprawdzi się także tornister w odcieniach zieleni czy granatu.

Plecaki dla starszych uczniów szkoły podstawowej – jak powinny wyglądać?

Uczniowie klas 4-8 uważają, że są dużo bardziej dojrzali niż ich nieco młodsi koledzy czy koleżanki. Dlatego też najczęściej dzieciaki w przedziale wiekowym od 10 do 14 lat rezygnują z plecaków, na których znajdują się podobizny bohaterów z filmów animowanych. Dziewczynkom bardziej podobają się tornistry z nadrukiem przedstawiającym różnego rodzaju zwierzęta. Jednakże największą popularnością wśród nich cieszą się plecaki, na których znajdują się niewielkie powtarzalne wzory. Dziewczynki uwielbiają motywy kwieciste, plecaki w serduszka czy też jednorożce. Chłopcy natomiast preferują tornister, który pokrywają nadruki figur geometrycznych, napisy przypominające graffiti czy też printy militarne.

Plecaki jakiego producenta sprawdzą się najlepiej do podstawówki?

Dzieci są z natury bardzo aktywne. Nie lubią zbyt długo siedzieć ani przebywać w jednym miejscu. Dodatkowo szybko się nudzą i dlatego też potrzebują ciągłych zajęć. Jeśli szukamy odpowiedniego plecaka dla bardzo aktywnego dziecka, powinniśmy szukać wśród tornistrów znanych i cenionych producentów. Tylko takie plecaki będą cechowały się znakomitą jakością i wytrzymałością. Warto zwrócić uwagę na tornistry dla dzieci marki Paso, St. Right, Beniamin czy też Coolpack. Na plecakach tych producentów znajdują się zarówno nadruki przedstawiające bohaterów filmów animowanych, jak i abstrakcyjne motywy. Szeroki wybór modeli pozwoli zakupić odpowiedni plecak dla dzieci w różnym przedziale wiekowym.

Czym powinny się charakteryzować plecaki dla najmłodszych?

Plecaki dla najmłodszych powinny być solidne i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Warto także zwrócić uwagę na ich wagę. Aby nie obciążać pleców najmłodszych uczniów, powinniśmy wybrać dla nich niewielkie i lekkie plecaczki. Jeśli zdajemy sobie sprawę z tego, że dzieci mają mnóstwo rzeczy, które muszą każdego dnia zabierać ze sobą do szkoły, możemy zainwestować w plecaki na kółkach, które maluchy mogą ciągnąć za sobą jak walizkę podróżną. Uczniowie klas 1-4 nie mają zbyt wiele zajęć lekcyjnych i bardzo często posiadają swoje szafki w szkole, w których mogą umieszczać akcesoria takie jak bloki rysunkowe, bibuły, kredki czy farby. Dzięki temu te rzeczy nie obciążają kręgosłupa najmłodszych. Dlatego też dla małych dzieci warto wybierać plecaki, które nie są zbyt duże. Najczęściej wystarczające okazują się być modele dwukomorowe. W największej kieszeni, maluch może przechowywać książki i zeszyty, natomiast ta nieco mniejsza, będzie idealnym schowkiem na drugie śniadanie. Dzieci uczęszczające do klas 4-8 mają już znacznie więcej nauki i obowiązków szkolnych. Dlatego też dla uczniów w przedziale wiekowym 10-14 lat warto wybrać nieco bardziej pojemne plecaki. Świetnie sprawdzą się modele, które posiadają boczne kieszenie z siateczki, w których może zostać umieszczony np. napój. Zazwyczaj plecaki dla starszych uczniów szkoły podstawowej składają się z dwóch większych przegródek i jednej małej. Niezwykle istotne są także solidne zamki, które nie popsują się podczas zasuwania wypełnionego po brzegi plecaka. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, czy na zewnętrznej stronie tornistra znajdują się elementy odblaskowe, które mają istotny wpływ na bezpieczeństwo dziecka wracającego ze szkoły.

Plecaki dla uczniów liceum

Licealiści czy uczniowie innych typów szkół średnich mają mnóstwo obowiązków szkolnych, zajęć dodatkowych czy też wyrównawczych. Niektórzy z nich uczęszczają także na korepetycje mające pomóc im w napisaniu egzaminu dojrzałości na jak najwyższym poziomie. To wszystko powoduje, że nastolatkowie uczęszczający do szkół średnich każdego dnia zabierają ze sobą z domu mnóstwo książek oraz zeszytów. Przez co plecak staje się niezwykle ciężki. Biorąc pod uwagę natłok obowiązków młodzieży licealnej, bardzo istotną kwestią jest wybranie odpowiedniego plecaka dla uczniów szkół średnich. Jaki model okaże się najlepszy?

Plecak dla nastolatka – czym powinien się charakteryzować?

Przede wszystkim plecak młodzieżowy powinien być wykonany z wytrzymałego materiału, gdyż ilość książek i zeszytów, które nastolatek zabiera ze sobą każdego dnia do szkoły, sprawia, że tornister staje się niezwykle ciężki. Dodatkowo wypełniony po brzegi plecak powinien być wyposażony w wysokiej jakości zamki, najlepiej kryte, tak aby nie popsuły się podczas zamykania plecaka oraz nie przepuszczały wody, która mogłaby zniszczyć książki i zeszyty podczas opadów deszczu. Warto także zwrócić uwagę na szerokość szelek. Zbyt wąskie sprawią, że noszenie plecaka na obydwu ramionach będzie niekomfortowe. Warto więc wybrać dla licealisty takie, które są dodatkowo wypełnione miękką pianką. Dzięki nim noszenie nawet ciężkiego plecaka będzie znacznie wygodniejsze. Uczniowie szkół średnich często także uczęszczają na lekcje w godzinach wieczornych. Zwłaszcza zimą, gdy dni są krótkie i szybko zapada zmrok, powrót do domu późną porą może być niebezpieczny. Dlatego też bardzo ważne jest to, by plecak posiadał elementy odblaskowe pozwalające kierowcą już z daleka dostrzec wracającego ze szkoły nastolatka.

Plecak młodzieżowy – jak powinien wyglądać?

Nastolatkowie przykładają bardzo dużą uwagę do własnego wyglądu, noszonych ubrań oraz wybieranych dodatków. Dlatego też plecak, który będą zabierali ze sobą do szkoły powinien być modny i pasować do większości stylizacji. Najlepiej zatem wybrać model pozbawiony jakichkolwiek wzorów. Bardzo często młodzież sama postanawia zakupić ich wymarzony plecak. Dziewczyny zazwyczaj wybierają takie w odcieniach pudrowego różu, delikatnego fioletu bądź błękitne. Chłopcy wolą bardziej stonowane barwy, dlatego decydują się zakupić czarne, szare lub granatowe plecaki.