Różne modele plecaków na różne etapy edukacji dziecka

Dla najmłodszych dzieci przekroczenie progów szkoły w dniu rozpoczynającym ich przygodę z edukacją to wielkie i niezwykle emocjonujące wydarzenie. Starsi uczniowie szkoły podstawowej, którzy powracają do szkoły po przerwie wakacyjnej także niejednokrotnie nie mogą się doczekać spotkania z kolegami i koleżankami z klasy. Wraz z wiekiem entuzjazm związany z nadejściem nowego roku szkolnego staje się coraz mniejszy. Uczniowie uczęszczający do szkół średnich mają znacznie więcej obowiązków szkolnych, z tego względu nie każdy z nich popada w euforię z powodu powrotu w szkolne mury. Jednakże jeśli chcemy umilić dziecku czy nastolatkowi oczekiwanie na rozpoczęcie nowego roku szkolnego, możemy zabrać pociechy na zakupy, podczas których skompletujemy wspólnie całą wyprawkę szkolną. Najważniejszym jej elementem są plecaki do szkoły. Bez nich bowiem, nie jest możliwe zabranie ze sobą na lekcje najpotrzebniejszych przedmiotów oraz akcesoriów. Warto jednak mieć na uwadze fakt, iż na różnych etapach edukacji pociecha będzie potrzebowała innego plecaka. Jakie plecaki dla przedszkolaka, ucznia podstawówki czy szkoły średniej wybrać? Podpowiadamy!

Plecaki dla przedszkolaków

Każdy rodzic zapewne zdaje sobie sprawę z tego, że świat przedszkolaka jest piękny, kolorowy i całkowicie beztroski. Maluchy kompletują wyprawkę szkolną z należytą starannością. Przeglądają okładki zeszytów i wybierają tylko te, na których znajdują się odpowiadające ich gustom i preferencjom obrazki. Podobną zasadą kierują się kupując piórnik, kredki, bloki rysunkowe czy też plecaki. Dla dzieci w wieku przedszkolnym warto wybierać plecaki, których wysokość nie przekracza 30 cm, szerokość wynosi około 25 cm a głębokość jest równa 10 cm. Niezwykle istotne jest także to, by sam plecak nie ważył zbyt dużo. Najlepiej więc wybierać takie tornistry, których ciężar jest zbliżony do 200 g. Plecaki o takich parametrach sprawdzą się znakomicie dla dzieci w wieku przedszkolnym, ponieważ nie będą zbytnim obciążeniem dla kręgosłupów małych uczniów.

Tornistry dla najmłodszych powinny posiadać jedną komorę główną, zapinaną na zamek, do której będą mogły być zapakowane potrzebne książki, zeszyty czy też akcesoria. Świetnie, jeśli taki plecaczek jest wyposażony także w boczną kieszonkę wykonaną z siateczki lub materiału, w której może być przechowywana np. butelka z wodą. Niezwykle istotne są także regulowane szelki z pianką. Dzieci w tym samym wieku mogą mieć bowiem różny wzrost. Z uwagi na to najlepiej jest wybrać szelki z regulacją, które można dostosować do potrzeb pociechy. Pianka natomiast sprawia, że noszenie plecaka na obydwu ramionach jest znacznie wygodniejsze niż na jednym.

Dzieci w wieku przedszkolnym uwielbiają postaci z filmów animowanych. Dlatego też z pewnością plecak z podobizną ulubionego bohatera wywoła uśmiech na ich twarzyczkach. Dziewczynki uwielbiają księżniczki z bajek Disney’a, chłopcy natomiast zafascynowani są superbohaterami, motoryzacją oraz sportami. Dlatego też idealny plecak dla dziewczynki to ten, na którym widnieje wizerunek Elsy i Anny, bohaterek słynnej „Krainy Lodu”. Chłopcom na pewno spodoba się plecak przedstawiający bohaterów bajki „Iniemamocni” oraz Zygzaka McQueen. Dla małej księżniczki najlepiej wybrać plecak o pastelowych odcieniach, takich jak pudrowy róż czy błękit. Chłopcu warto podarować tornister w szarych, czarnych, zielonych lub czerwonych barwach.

Plecaki dla uczniów klas 1-4

Uczniowie uczęszczający do szkoły podstawowej powinni posiadać plecak nieco większych rozmiarów niż ten, który jest rekomendowany dla przedszkolaków. Z uwagi na ilość zajęć lekcyjnych oraz rzeczy, jakie dzieci muszą zabrać ze sobą do szkoły, warto zwrócić uwagę na wymiary plecaka dla uczniów klas 1-4. Niezwykle istotne jest to, aby tornister miał wysokość wynoszącą około 40 cm, szerokość równą 30 cm oraz głębokość 18 cm. Waga takiego plecaka nie powinna przekraczać 600 g.

Jeśli chcemy, by pociecha mogła zabrać ze sobą do szkoły najpotrzebniejsze rzeczy, wybierzmy model tornistra, wyposażony w dwie komory zapinane na zamek. To właśnie w nich dziecko będzie mogło przechowywać książki, zeszyty oraz bloki rysunkowe czy artykuły piśmiennicze. Plecak dla dzieci w wieku od 7 do 10 lat, powinien także posiadać jedną lub dwie boczne kieszonki, wykonane z siatki, w których może zostać umieszczona np. butelka z napojem. Każdy tornister dla uczniów klas 1-4 powinien posiadać także jedną małą kieszeń z przodu, która także jest zapinana na zamek. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na obecność uchwytu, znajdującego się nad największą komorą plecaka. Dzięki niemu dziecko będzie mogło w wygodny sposób przenosić tornister z miejsca na miejsce. Niezwykle istotny jest także tył plecaka. Najlepiej jeśli będzie on usztywniony pianką, na której znajduje się siatka. Równie ważne są szelki, posiadające możliwość regulacji. Podobnie jak przedszkolaki, starsi uczniowie szkoły podstawowej mogą mieć różny wzrost, tak więc dzięki możliwości regulacji szelek, plecak będzie można dostosować do postury dziecka. Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę jest usztywniane dno. Dzięki niemu książki będą mogły być w plecaku starannie poukładane, a ich rogi nie ulegną zniszczeniu.

Bardzo często dzieci w wieku od 7 do 10 roku życia docierają do szkoły oraz wracają z niej bez towarzystwa osób dorosłych. Dlatego też warto zwrócić uwagę na obecność elementów odblaskowych na zewnętrznych partiach plecaka, które wpłyną na bezpieczeństwo malucha podczas przemieszczania się przez ulicę. Plecak dla uczniów klas 1-4 powinien mieścić format A4, gdyż bardzo często młodsi uczniowie wykonują na zajęciach lekcyjnych różnego rodzaju prace plastyczne. Także niektóre książki mogą mieć nieco większy rozmiar, więc jeśli chcemy, by pociecha mogła swobodnie zasunąć zamek komory, w której znajdują się podręczniki, warto zwrócić uwagę na rozmiar największej komory.

Wybierając plecak dla młodszych uczniów klas szkoły podstawowej, należy zwrócić także uwagę na materiał z jakiego został on wykonany. Przede wszystkim powinien być solidny oraz wytrzymały, tak aby pod ciężarem książek nie wystąpiły liczne przetarcia czy też nawet dziury. Niezwykle istotne jest także to, by materiał, z jakiego tornister został wykonany, był wodoodporny. Dzięki temu podczas drogi przemierzanej do domu w trakcie opadów deszczu, zawartość znajdująca się we wnętrzu plecaka, nie ulegnie zniszczeniu.

Mając na uwadze aspekty wizualne, uczniowie uczęszczający do pierwszych czterech klas szkoły podstawowej także będą chcieli, by na ich tornistrze znajdowały się podobizny ulubionych postaci z bajek, podobne do tych, które widnieją na plecakach przedszkolaków. Jeśli jednak maluch będzie chciał, by jego tornister różnił się od tych posiadanych przez kolegów i koleżanki, możemy także zakupić dla niego plecak, na którym znajduje się nadruk przedstawiający zwierzątko domowe. Może to być mały kotek, piesek czy nawet chomik.

Plecaki dla uczniów klas 4-8

Uczniowie starszych klas szkoły podstawowej są zobowiązani do zabierania ze sobą na lekcje znacznie większej ilości podręczników oraz zeszytów. Dlatego też analogicznie plecak dla dzieci w wieku od 10 do 14 roku życia powinien być bardziej pojemny. Mając na względzie ilość zajęć lekcyjnych uczniów uczęszczających do klas 4-8, konieczne jest wybranie plecaka, którego wysokość wynosi około 46 cm, szerokość 32 cm, a głębokość około 20 cm. Dziecko, które posiada tornister o takich wymiarach, bez większego problemu umieści w nim najpotrzebniejsze podręczniki, zeszyty oraz akcesoria piśmiennicze. Kolejnym ważnym aspektem jest także waga plecaka. Nie powinna wynosić ona więcej niż 1 kg.

Tornister dla uczniów uczęszczających do starszych klas szkoły podstawowej powinien być wyposażony w przynajmniej 4 komory zapinane na zamek. Większość takich plecaków jest wyposażona także w przegrodę, w której można przechowywać urządzenia elektroniczne takie jak laptop, tablet czy smartfon. Zazwyczaj taka kieszeń jest wykonana z polaru, który ma chronić sprzęty przed uszkodzeniem. Dodatkowo plecaki dla uczniów klas 4-8, bardzo często posiadają kieszeń z wejściem na słuchawki. Powinny być wykonane w całości z wodoodpornego materiału. Warto także zwrócić uwagę na obecność bocznych kieszonek, które najczęściej są wykonane z siatki lub materiału wykończonego ściągaczem. Są one przeznaczone do przechowywania np. butelki z wodą czy parasola. Tutaj także duże znaczenie ma usztywniany tył tornistra, który ma zapobiegać powstawaniu wad kręgosłupa oraz pomagać w estetycznym poukładaniu przedmiotów znajdujących się w poszczególnych komorach. Także plecaki dla starszych dzieci uczęszczających do szkoły podstawowej, powinny być wyposażone w szelki pokryte miękką gąbką, z możliwością regulacji. Warto zwrócić także uwagę na usztywniane dno plecaka. Najlepiej gdyby było wzmocnione, gdyż wówczas zminimalizujemy ryzyko wystąpienia przetarć, powstających na skutek przenoszenia ciężkich przedmiotów, jakimi są m.in. książki. Plecak dla starszych uczniów szkoły podstawowej powinien mieścić format A4, gdyż niektóre podręczniki są produkowane właśnie w takim rozmiarze.

Niezwykle istotne są także elementy odblaskowe znajdujące się na tornistrze. Powinny zostać umieszczone zarówno na przedniej części plecaka, jak i na szelkach. Dzięki temu dziecko będzie widoczne dla kierowców poruszających się po jezdni z każdej strony.
Dzieci uczęszczające do klas 4-8 zazwyczaj uważają, że są już zbyt dorosłe, aby posiadać plecaki z podobiznami księżniczek i superbohaterów. Dlatego też warto wybrać dla nich bardziej uniwersalne wzory. Dziewczynki z pewnością będą zachwycone tornistrem pokrytym motywem kwiatowym lub zwierzęcym. Chłopcy natomiast będą zadowoleni z posiadania plecaka z podobiznami ulubionych sportowców.

Plecaki dla uczniów szkół średnich

Źródło: https://plecaki.com.pl/pl/p/Plecak-szkolny-mlodziezowy-CoolPack-BADGES-GREY-Cross-89517CP/5905

Uczniowie szkół średnich zazwyczaj należą do grupy osób, które mają najwięcej obowiązków szkolnych. Dla większości z nich jest to bowiem ostatni etap edukacji przed wkroczeniem w dorosłe życie. Są też jednak tacy, którzy rozpoczynają naukę w liceum po to, aby następnie rozwijać swoją wiedzę na uczelniach wyższych. Biorąc pod uwagę dużą ilość nauki i obowiązków szkolnych, bardzo istotne jest wybranie odpowiedniego plecaka, który pozwoli nastolatkowi zabrać ze sobą do szkoły najpotrzebniejsze przedmioty. Dlatego też najlepsza pojemność plecaka dla ucznia szkoły średniej to około 25 litrów. Tornister młodzieżowy powinien mieć wymiary zbliżone do tych, jakimi charakteryzuje się plecak uczniów uczęszczających do klas 4-8 szkoły podstawowej. Zasadniczą różnicę stanowi natomiast waga. Biorąc pod uwagę duże ilości książek i zeszytów, jakie uczeń powinien zabierać ze sobą każdego dnia, najlepiej wybrać plecak, którego waga wynosi około 500 g. Pozwoli to zminimalizować ciężar pakunku, jaki nastolatek musi codziennie zabierać ze sobą do placówki oświatowej.

Zobacz, że styl może iść w parze z wygodą w artykule – „Plecaki dla nastolatki – czy ciekawy wygląd zawsze oznacza małą funkcjonalność

Plecak dla ucznia szkoły średniej może być wyposażony zarówno w 1 dużą komorę, jak i kilka kieszeni o większych rozmiarach mieszczących format A4. Jest to uzależnione przede wszystkim od preferencji nastolatka, który zwraca uwagę na aspekty modowe i estetyczne. Bardzo ważne jest, aby zamki w młodzieżowym tornistrze były solidne i wytrzymałe. Niezależnie od ilości dużych komór, każdy plecak dla nastolatka powinien posiadać przynajmniej jedną kieszeń o niewielkim rozmiarze, w której młody człowiek będzie mógł przechowywać np. portfel oraz klucze. Bardzo ważne jest także to, by tornister posiadał usztywnione plecy, co pozwoli zminimalizować ryzyko wystąpienia wady postawy. Także szelki wypełnione pianką z możliwością regulacji mają duże znaczenie. Zachęcają bowiem do noszenia tornistra na obydwu ramionach, dzięki czemu ciężar plecaka rozkłada się na całe plecy, a nie tylko na ich jedną ich część. Spód tornistra powinien być dodatkowo wzmocniony, co zminimalizowałoby ryzyko przetarć występujących na skutek ciężkich podręczników przenoszonych w nim każdego dnia. Plecak młodzieżowy, także powinien być wykonany z nieprzemakalnego materiału.

Każdy nastolatek posiada wykreowany własny styl dotyczący ubioru oraz doboru odpowiednich dodatków. Dlatego też jego preferencje związane z wyborem plecaka często są związane z jego wyglądem. Zazwyczaj młodzież preferuje tornistry bez licznych ozdobnych wzorów. Najlepiej więc dla tej grupy wiekowej sprawdzą się gładkie plecaki w stonowanych kolorach. Dla młodych dziewczyn zaleca się kupno tornistra w odcieniach pudrowego różu, fioletu lub szarości. Chłopcy natomiast z pewnością będą zadowoleni z plecaka w czarnym, ciemno zielonym lub granatowym kolorze.

Podsumowanie

Uczniowie na każdym etapie edukacji szkolnej mają inne potrzeby oraz upodobania związane z wyborem odpowiedniego plecaka. Dzieci w wieku przedszkolnym, jak i młodsi uczniowie szkoły podstawowej powinni mieć tornistry niewielkiego rozmiaru, na których znajdują się podobizny bajkowych bohaterów. Dzieci uczęszczające do klas 4-8 będą potrzebowały plecaków o nieco większej pojemności, które nie posiadają dziecinnych zdobień. Nastolatkowie natomiast powinni mieć plecak dostosowany do ilości obowiązków szkolnych, który dodatkowo sprosta ich wizualnym wymaganiom.