Plecak do liceum – czym musi się charakteryzować?

Młodzież uczęszczająca do różnych typów szkół średnich ma znacznie więcej obowiązków związanych z edukacją niż dzieci w podstawówce. Wiąże się z tym znacznie większa ilość nauki oraz podręczników, dzięki którym nastolatkowie mogą rozszerzać swoją wiedzę. Kompletowanie wyprawki szkolnej na tym poziomie edukacji jest niezwykle kosztowne. Młodzież potrzebuje dużo więcej książek i zeszytów, które musi każdego dnia zabierać ze sobą do szkoły. Dlatego też najważniejszym elementem wyprawki szkolnej wszystkich nastolatków są plecaki. Jak zatem wybrać odpowiedni model dla ucznia uczęszczającego do szkoły średniej? Czym powinien się charakteryzować i na co zwrócić uwagę, będąc w sklepie z tego typu produktami? Dowiesz się tego, czytając poniższy artykuł!

Odpowiednia wielkość

Ilość zajęć lekcyjnych w szkole średniej jest znacznie większa niż na poprzednich etapach edukacji dziecka. Dlatego też niezwykle istotną kwestię stanowi wybór odpowiedniego plecaka, w którym nastolatek pomieści wszystkie rzeczy potrzebne mu w szkole. Warto więc zwrócić uwagę na jego rozmiar i pojemność. Jeśli chcemy, by uczeń szkoły średniej bez problemu mógł zabrać ze sobą najpotrzebniejsze podręczniki, zeszyty i artykuły piśmiennicze, powinniśmy zadbać o to, by posiadany przez niego plecak miał pojemność około 25 litrów. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na to, by swobodnie mieściły się w nim książki o rozmiarze A4. Zwłaszcza podręczniki do nauki języków obcych zazwyczaj produkowane są w takiej wielkości. Dlatego też kupując plecak dla nastolatka, najlepiej wybrać taki, którego wysokość wynosi około 46 cm, szerokość 30 cm, a głębokość jest równa 20 cm. Z uwagi na ilość i ciężar książek oraz zeszytów zabieranych przez nastolatka każdego dnia do szkoły, należy także sprawdzić wagę samego plecaka. Powinna ona wynosić około 500 g, co pozwoli na zmniejszenie obciążenia pleców dziecka uczęszczającego do liceum, technikum czy szkoły zawodowej. Na rynku znajduje się mnóstwo modeli plecaków młodzieżowych. Możemy znaleźć takie posiadające tylko jedną dużą komorę, do której zapakowane zostaną podręczniki, oraz dwu- lub trzykomorowe. To, jaki plecak postanowimy wybrać, uzależnione jest wyłącznie od potrzeb i preferencji samego zainteresowanego zakupem. Najlepiej jednak sprawdzi się model wyposażony w jedną dużą komorę, mieszczącą format A4 oraz małą kieszeń zlokalizowaną z przodu plecaka, do której można włożyć portfel, klucze albo drugie śniadanie. Plecak młodzieżowy powinien także posiadać boczną kieszonkę wykonaną z siatki bądź materiału przeznaczoną do przechowywania napojów. Dzięki czemu uczeń po zakończeniu lekcji wychowania fizycznego będzie miał pod ręką własny napój.

Jakość wykonania

Plecak młodzieżowy powinien być wykonany z wysokiej jakości materiałów, najlepiej takich odpornych na przemakanie. Jest to istotne z tego względu, gdyż podręczniki i zeszyty przenoszone w nim są dość ciężkie, co mogłoby wpłynąć na szybkie zniszczenie się tornistra. Dlatego też najlepiej wybierać plecaki znanych producentów, takich jak CoolPack czy Paso, którzy tworzą tornistry z najlepszej klasy materiałów. Jednakże nie tylko materiał, z jakiego stworzony jest plecak wpływa na jego solidność i wysoką jakość. Duże znaczenie także mają elementy usztywniające plecy oraz spód. Dzięki wzmocnionej tylnej części plecaka pakowanie podręczników staje się znacznie łatwiejsze. Także plecy nie odczuwają nierówności wywołanych poprzez nieprzemyślane włożenie przedmiotów do wnętrza komory, przez co z pewnością uczniowie unikną bólu mięśni. Jeśli tył plecaka jest dodatkowo wyposażony w miękką piankę, wówczas także poprawia się komfort noszenia plecaka na plecach. Wzmocnione oraz usztywnione dno, także ma duże znaczenie. Dzięki niemu nie musimy się obawiać, że książki będą miały pozaginane rogi lub na spodzie plecaka zaczną występować przetarcia.

Producent ma znaczenie

Jeśli chcemy mieć pewność, że wybrany przez nas plecak dla ucznia szkoły średniej jest wysokiej klasy produktem, powinniśmy wybrać model pochodzący wyłącznie od znanego producenta. Plecaki CoolPack oraz Paso charakteryzują się znakomitą jakością. Wykonane zostały z wytrzymałych i solidnych materiałów. Dostępne są także w przystępnej cenie. Bogate i interesująco wyglądające wzornictwo sprawia, że z pewnością każdy nastolatek znajdzie swój wymarzony model.

Dodatkowe elementy

Źródło: https://plecaki.com.pl/pl/p/Plecak-mlodziezowy-PASO%2C-szkolny%2C-4-komorowy-Mlodziezowy-Miejski-motyw-gazet-PPME19-2708/5495

Wysokiej jakości plecak dla ucznia uczęszczającego do szkoły średniej powinien być wyposażony w dodatkowe elementy poprawiające komfort użytkowania go na co dzień. Zaliczamy do nich przede wszystkim szelki posiadające miękką piankę, z możliwością regulowania ich długości. Dzięki nim ramiona nie odczuwają zbytniego obciążenia. Niektóre plecaki młodzieżowe wyposażone są także specjalną kieszeń przeznaczoną do przechowywania urządzeń elektronicznych, takich jak laptop, tablet czy telefon. Zazwyczaj taka przegroda powinna być wyłożona miękką gąbką, która chroni urządzenia przed uszkodzeniem. Niezwykle istotne są także elementy odblaskowe. W wysokiej jakości plecaku powinny znajdować się zarówno na jego przedniej części jak i na szelkach. Dzięki temu kierowcy poruszający się samochodami po ulicy będą mogli dostrzec pieszego z każdej strony. Niektóre plecaki młodzieżowe posiadają także jedną komorę wyposażoną w wejście na słuchawki. Może to się okazać szczególnie przydatne, w sytuacji, gdy nastolatek przemierza długą drogę do szkoły i chce urozmaicić sobie podróż.

Modny wygląd

Źródło: https://plecaki.com.pl/pl/p/Plecak-szkolny-Strigo-mlodziezowy-klasyczny%2C-w-stylu-Vintage-szary-dla-nastolatka-GRATIS-dlugopis-wymazywalny-FriXion-Pilot-BL18-LEISURE-BASIC/6372

W ostatnim czasie dużą popularnością wśród nastolatków cieszą się plecaczki vintage. Charakteryzuje je prosty design. Zazwyczaj są pozbawione wszelkiego rodzaju ozdobnych wzorów. Produkowane są w stonowanych kolorach, dzięki czemu będą znakomicie pasowały do niemalże każdej stylizacji. Jest to niezwykle istotna kwestia, zwłaszcza dla młodych dziewczyn, które w każdej sytuacji chcą prezentować się modnie. Plecaki vintage posiadają jedną dużą komorę i niewielką kieszeń z przodu. Obie są zapinane na zamek. Pomimo swojego minimalistycznego wyglądu, prezentują się niezwykle ciekawie i szykownie. Oczywiście nie jest to jedyny rodzaj plecaka, za jakim wręcz przepadają nastolatki. Także zwykły plecak pokryty ciekawymi printami może skraść serca uczennic szkół średnich. Wystarczy jedynie wybrać plecak pokryty motywami kwiecistymi lub zwierzęcymi, by wzbudzić podziw rówieśników. Chłopcy natomiast preferują gładkie plecaki, najczęściej w stonowanych kolorach, takich jak czerń, granat, ciemna zieleń czy szarość. Jednakże z pewnością żaden z nich nie pogardziłby modelem z motywem militarnym.

Równie ważne jest nauczenie dzieci jak odpowiednio nosić plecak. Dowiedz się o tym z artykułu – ”Jak prawidłowo rozmieścić w plecaku wszystkie szkolne akcesoria?