Jak prawidłowo rozmieścić w plecaku wszystkie szkolne akcesoria?

Plecak szkolny potrafi sporo ważyć, dlatego powinno się dbać o umiejętne rozkładanie w nim ciężaru. Kupując plecak w ofercie sklepów internetowych i stacjonarnych znajdziemy setki różnych modeli. Jak więc odpowiednio wybrać plecak i w jaki sposób rozmieścić w nim wszystkie elementy?

Plecak – waga

Na samym wstępie warto zauważyć, że aby dobrze rozłożyć ciężar książek, plecak powinien być odpowiednio usztywniony. Nie trzeba kupować wysokiej klasy plecaków górskich ze stelażem, ale wzmocnione plecy i dno plecaka będą dużą zaletą.

Niezależnie od tego, czy oglądamy plecaki dla dziewczynki, czy dla chłopca, ich waga powinna być możliwie jak najniższa. Z drugiej strony nie powinno to sprawiać, że dzieci będą nosiły plecak, który w swojej konstrukcji bardziej przypomina siatkę. Stabilność jest bardzo potrzebna, a dobrze szukając znajdziemy rozwiązania, które są zarówno lekkie, jak i zdrowe dla dziecięcego kręgosłupa.

Dostępne opcje

Na rynku znajdziemy kilka rodzajów plecaków, które w zależności od potrzeb i wieku dziecka będą mu bardziej lub mniej odpowiadać. Nie da się określić, które z nich będzie rozwiązaniem idealnym, o ile takie w ogóle istnieje. Można natomiast wybrać takie, z którego będziemy zadowoleni my i nasze dziecko.

Plecaki na kółkach

Plecaki na kółkach stały się bardzo popularne w ostatnich latach. Są one nowatorskim rozwiązaniem mającym odciążyć plecy dziecka, ponieważ na dłuższych dystansach ciągnie się je po ziemi. Tak jak wcześniej wspomniałam, nie ma rozwiązań perfekcyjnych. W tym przypadku, aby plecak na kółkach był rzeczywiście pomocny, muszą być spełnione następujące warunki.

Po pierwsze, dziecko do szkoły powinno chodzić na piechotę po zabrukowanej lub zabetonowanej trasie. Jeśli rodzic odwozi dziecko pod same drzwi szkoły, taka konstrukcja nie będzie się sprawdzać. Rączka i koła plecaka sprawiają, że tornister waży więcej. Po szkolnych korytarzach nie wykonuje się wystarczająco dalekich dystansów, aby ciągnąć go po ziemi, wygodniej jest więc założyć plecak na plecy. Dziecko, które jest wystarczająco duże i samo chodzi do szkoły, może wybrać plecak na kółkach. Jeśli jednak będzie ono chodzić terenowymi ścieżkami, plecak na kółkach nie zda egzaminu. Będzie się trząsł i podskakiwał na nierównym terenie, co wcale nie ułatwi spaceru na lekcje.

Ostatnią rzeczą, na którą należy spojrzeć, jest to, że zbyt ciężki plecak na kółkach może doprowadzić do nienaturalnych pozycji z powodu chęci odciążenia kręgosłupa. Tułów jest skręcony w jedną stronę, a mięśnie ręki przeciążone. Aby temu zapobiec, powinno się często zmieniać rękę, która prowadzi plecak.

Tornistry

Tornister to rodzaj plecaka, który najczęściej wybieramy dla młodszych osób, szczególnie z podstawówki. Jest on porządnie usztywniany, ale przez to często także cięższy niż tradycyjne plecaki. Wybierając taki rodzaj, dokładnie przyjrzyjmy się wadze plecaka. Powinna ona wynosić 10-15 procent masy dziecka, a jeśli sam plecak będzie już ważył 2 kg, na pewno nie spakujemy tam wystarczającej liczby rzeczy.

Będąc rodzicem, na pewno interesują Cię wszystkie tematy związane z Twoją pociechą, więc zajrzyj również na bloga – https://wnetrzadladzieci.com/ i zainspiruj się!

Plecaki młodzieżowe

Plecaki młodzieżowe najczęściej nie są tak dobrze usztywnione, jak ma to miejsce w przypadku tornistrów, ale możemy przyjąć to za plus. Do wzmocnienia pleców wykorzystuje się najczęściej wyprofilowane gąbki, które mają dopasować się do ciała. Plecaki młodzieżowe nie zawsze są wykonane tak, aby chronić plecy użytkownika. Czasem po prostu są produkowane z materiału, który nie daje żadnego wsparcia dla pleców – takich rozwiązań unikajmy! Nie da się w nich dobrze rozłożyć rzeczy, ponieważ podczas szybszego kroku będą one zmieniać swoje miejsce.

Poszczególne elementy budowy plecaka

Czytając o różnych plecakach w internecie możemy zobaczyć, że ich opisy dokładnie opisują kilka ich elementów. Aby rozmieścić konkretne artykuły, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kilka cech jego budowy.

Komora główna

Komora główna to miejsce, gdzie dziecko powinno nosić najcięższe rzeczy. Układa się je ze względu na wagę oraz wielkość – im większe i cięższe, tym bliżej pleców. Takie ułożenie pozwala na lepszą asekurację pleców i ogranicza wykrzywianie się kręgosłupa.

Dodatkowe komory

Dodatkowe komory mają sprawić, że dziecko nie wrzuci całego wyposażenie do komory głównej. Wyprawka musi być równomiernie ułożona, ponieważ wbudowane przegródki sprawiają, że nie zmieścimy tam wszystkich akcesoriów. Ich rozkład zależy od wielkości danej rzeczy i odpowiedniej komory. W ten sposób mamy wyrównać ciężar plecaka w poszczególnych częściach.

W dodatku posiadanie kilku kieszeni pomoże dziecku w lepszej organizacji. Komora główna przeznaczona na ciężkie rzeczy będzie gromadziła głównie książki i zeszyty, a w pozostałych poukładamy strój na zajęcia sportowe i śniadanie.

Kieszenie boczne

Kieszenie boczne są bardzo przydatne szczególnie dla rzeczy, do których chcemy mieć łatwy dostęp. Można do nich zaliczyć bidon na wodę, parasolkę lub pelerynę. Sprawdzając, czy dziecko odpowiednio spakowało się na zajęcia, zwróćmy uwagę, czy równomiernie rozłożyło ciężar na obie strony. Dzięki temu lewa lub prawa strona nie będzie przeciążać dziecka.

Organizer

Niektóre plecaki mają w sobie wbudowane organizery, które sprawiają, że poukładanie rzeczy w plecaku staje się dużo prostsze. Mamy liczne kieszenie i haki na różne elementy, a nawet specjalną wzmocnioną kieszeń na laptopa. Jeśli szukacie czegoś konkretnego, nie powinniście mieć problemu ze znalezieniem.

Jeśli jesteście zainteresowani różnymi kwestiami związanymi z zakupem plecaka, przeczytajcie również artykuł – „Plecak do szkoły, na wycieczki i spacery – czy istnieje model uniwersalny?”

Klapa tornistra

Klapa tornistra lub plecaka może być wykorzystana jako dodatkowa kieszeń. Często pakuje się tam najpotrzebniejsze rzeczy, czyli klucze, telefon i portfel. Umiejscowienie tych najbardziej przydatnych, a zarazem cennych rzeczy w łatwo dostępnej kieszonce ma swoje plusy i minusy. Z jednej strony łatwiejszy dostęp sprawia, że dziecko szybko odbierze telefon lub nie będzie musiało wyrzucać całej zawartości plecaka, aby znaleźć klucze. A z drugiej strony, takie rozwiązanie sprawia, że są one bardziej podatne na ewentualną kradzież w autobusie lub po drodze do szkoły.

Ważne elementy ze względów bezpieczeństwa warto więc trzymać w środku plecaka lub w zapinanych kieszeniach kurtki.

Czy już za późno?

W niektórych sytuacjach, pomimo starań rodziców, dziecko ma krzywy kręgosłup lub bóle mięśni. Doszukiwać się w tym można winy zbyt długiego spędzania czasu przed komputerem czy codziennego garbienia się, ale ciężki plecak również nie pomaga. Schorzenia, z jakimi borykają się najmłodsi, to:

  • kifoza,
  • skolioza,
  • lordoza.

Jeśli chcemy z tym walczyć, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kwestii, które mogą polepszyć sytuację dziecka.

Odpowiednie noszenie plecaka

Układając odpowiednio plecak, możemy zapobiec powstawaniu lub pogłębianiu się wad postawy. Dziecko powinno nosić plecak na obu barkach. Szelki muszą być odpowiednio wyregulowane, tak aby nie zwisały bezwładnie i ciągnęły cały korpus ku dołowi. Jeśli plecak jest wyposażony w pasy piersiowe lub biodrowe, mamy dobry egzemplarz, ponieważ wtedy możemy nauczyć dziecko poprawnego zapinania pasów, które będą balansowały ciężar.

Oprócz poprawnego noszenie plecaka należy pamiętać o odpowiedniej dawce wysiłku fizycznego. Im więcej ruchu, tym lepiej. Oczywiście w zależności od predyspozycji mogą to być aktywności o różnej intensywności. Jednym z najlepszych sportów dla pleców jest pływanie. Zabawa w basenie sprawia, że wzmacniane są mięśnie otaczające kręgosłup, dzięki czemu łatwiej mu funkcjonować. W dodatku czas na pływalni rozluźnia spięte w trakcie tygodnia mięśnie, dzięki czemu można uniknąć częstych skurczy.

Podsumowanie

O plecy i kręgosłup powinno się dbać od najmłodszych lat. Rodzice muszą nauczyć dzieci, jak w odpowiedni sposób dbać o swoje zdrowie. Taka nauka powinna zacząć się w domu od pierwszej klasy, gdy po raz pierwszy w życiu dziecko będzie pakowało plecak. Kilka chwil spędzonych na właściwym wytłumaczeniu, czemu miejsce w plecaku powinno się organizować w konkretny sposób, może zaoszczędzić dziecku dużej ilości bólu, a rodzicom kosztów związanych z rehabilitacją.

Gdy wyrobimy już u dziecka konkretne zwyczaje, zostaną z nim na wiele lat, co sprawi, że pakowanie się na wyjazd w góry lub na wakacje będzie dużo przyjemniejsze.