Zakup plecaka – jak przygotować dziecko na zakupy?

Zakupy z dzieckiem bywają dla rodziców wyzwaniem. Często w naszych aniołku budzi się prawdziwa bestia, gdy widzi kolorowe zabawki, klocki o różnych kształtach lub plecaki z ulubionymi postaciami z bajek. Jak więc uprościć całą tę przygodę, by rodzice i dzieci byli zadowoleni, kupując razem plecak?

Co ustalić przed rozmową?

Nie ma dużego znaczenia, czy kupujemy plecaki dla dziewczynki, czy dla chłopca, ponieważ zasady, które chcemy ustalić, będą obowiązywały bez względu na płeć dziecka. Trzeba najpierw dokładnie dowiedzieć się, czego szukamy, aby nie zdecydować się na konkretny plecak tylko ze względu na ładny obrazek lub to, że producent obiecuje, że to rozwiązanie będzie najlepsze. Wybierając konkretny model warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.

Plecaki na kółkach, tornistry, plecaki młodzieżowe – który rodzaj wybrać?

Gdy kupujemy plecak, jesteśmy dosłownie bombardowani olbrzymią ilością ofert. Wiecie, że plecaki górskie są specjalnie produkowane, aby spełniały odpowiednie wymagania. Niektóre są nieprzemakalne, inne mają pasy biodrowe a jeszcze nowsze modele wyjątkowo lekki stelaż. Podobnie jest z plecakami dla dzieci. Nie musimy myśleć aż tak ekstremalnie, ale kilka opcji powinniśmy znać i wiedzieć, czemu producent chwali się właśnie nią. Podział z nagłówka wskazuje, że mamy trzy główne rodzaje plecaków, które uczniowie mogą nosić do szkoły. Torby na ramię od razu eliminujemy, ponieważ prowadzi do skrzywienia kręgosłupa i innych powikłań.

Tornistry

Tornistry najczęściej nosi się w pierwszych latach edukacji. To produkty bardzo dobrze usztywniane i profilowane, dzięki czemu będą komfortowym wyborem dla dzieci. Są za to dość duże i czasem mogą być ciężkie. Oczywiście szukając u różnych producentów, znajdziemy rozwiązanie, które będzie nas wystarczająco satysfakcjonować, ale trzeba mieć to na uwadze.

Drugą kwestią jest to, że tornistry są kojarzone raczej z młodszymi dziećmi, dlatego nie będą cieszyły się dużą popularnością wśród nastolatków, na co również powinniśmy zwrócić uwagę.

Plecaki na kółkach

To rozwiązanie najczęściej stanowi alternatywę do cięższych tornistrów, jednak dużym minusem jest to, że samo w sobie to rozwiązanie sporo waży. Plecak na kółkach jest świetnym wyborem dla dzieci, które dystans do szkoły przemierzają piechotą. To dobra opcja również wtedy, gdy ich zajęcia są przeprowadzane w jednej sali. W przeciwnym razie plecak na kółkach noszony na plecach będzie niepotrzebnie ciężki. Cały mechanizm, który miał ułatwić korzystanie z tego rozwiązania, stanie się bezużyteczny, a nawet będzie prowadził do większych problemów.

Inną rzeczą, którą przed zakupem powinniśmy wziąć pod uwagę, jest to, przed czym chcemy ustrzec nasze pociechy – wady postawy. O ile plecak na kółkach będzie bardzo dobrze działał na kręgosłup, o tyle inne skutki zobaczymy, jeśli mowa o tułowiu i rękach. Gdy dzieci ciągną za sobą ciężki plecak, ich tułów nieraz staje się nienaturalnie wykręcony. Co więcej: ręka, która trzyma plecak, będzie się nadwyrężać. Jeśli chcemy kupić takie rozwiązanie, po pierwsze upewnijmy się, że dziecko potrzebuje plecaka na kółkach. A po drugie nauczymy je dobrych nawyków – niech zmienia regularnie ręce, którymi prowadzi bagaż.

Twoje dziecko potrzebuje nowego tornistra? Sprawdź, po czym poznać, że plecak szkolny cechuje się wysoką jakością!

Plecaki młodzieżowe

Wybierając plecak młodzieżowy musimy pamiętać, że dla nastolatka najbardziej będzie liczyć się jego wygląd. Dla nas niekoniecznie. Po pierwsze wysoka cena często zależy od firmowej metki. Nie możemy tutaj powiedzieć, że wszystkie plecaki markowe będą złe czy dobre. Trzeba potrafić wybierać taki model, który pasuje do naszych możliwości finansowych, stylu dziecka, a zarazem zwrócić uwagę na to, czy cena idzie w parze z jakością.

Usztywniane plecy, szerokie i regulowane szelki oraz odpowiednia liczba kieszeni to elementy, na które powinien zwrócić uwagę każdy rodzic.

Jakie wymagania powinien spełniać plecak?

Każdy plecak, który przeglądamy, powinien zawierać jak najwięcej cech wymienionych na tej liście:

 • wyprofilowane plecy,
 • usztywniane dno,
 • duża pojemność,
 • certyfikaty jakość od niezależnych organizacji,
 • szerokie, regulowane szelki,
 • pas piersiowy lub biodrowy,
 • kilka przegródek – konkretna liczba jest zależna od potrzeb dziecka,
 • kieszonkę na drobne przedmioty,
 • boczne kieszenie na bidon i parasol,
 • długą gwarancję,
 • duża liczba elementów odblaskowych,
 • dwustronnie działający zamek błyskawiczny.

Jeśli nie jesteście pewni decyzji, możecie porozmawiać ze znajomymi, których dzieci są starsze, a także poszukać rożnych opinii na blogach i forach. W ten sposób dowiecie się, na co szczególnie zwrócić uwagę.

Jakie elementy są ważne dla dziecka?

Z drugiej strony procesu decyzyjnego mamy dziecko. W jego przekonaniu plecak ma spełniać jedną, oczywistą funkcję – „fajnie wyglądać„. I nie ma w tym nic złego! Powinniśmy porozmawiać z dzieckiem, aby dowiedzieć, jakie elementy wyposażenia czy wyglądu plecaka są dla niego najważniejsze.

Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu – ”Wybieramy plecak dla dziecka – jak sprawić, by pociecha chciała z nim chodzić?

Postacie z bajek i kreskówek

Jeśli dziecko ma jakąś ulubioną bajkę, dlaczego nie zdecydować się na plecak ozdobiony jej bohaterami? Oczywiście, możecie być sceptyczni co do tej kwestii, bo przecież wasza pociecha zmienia swoich ulubieńców jak rękawiczki. Jednak czy nie najważniejsze jest jej szczęście? Możecie wybrać bezpieczniejszą opcję i wybrać zbiór bajek lub jednokolorowe rozwiązanie, do którego razem doszyjecie kolorowe ozdoby. Wszystko zależy od was, ale pamiętajcie, że to dziecko będzie korzystało na co dzień z tego plecaka.

A jeśli dalej nie jesteście przekonani do odpowiedniego modelu, mam dla was dobrą radę! Czy wasze dziecko męczy i prosi was o zwierzaka? Możecie sprawdzić jego zaangażowanie. kupując mu plecak z danym zwierzątkiem. Jeśli po pół roku plecak się znudzi, macie świetny argument, że wasza pociecha jeszcze nie jest gotowa na opiekę nad czworonogiem.

Kolory i wzory

Doprecyzowanie kolorów może być łatwiejsze niż wybranie wzoru, ponieważ większość dzieci zakochuje się w jednej barwie na wiele lat. Czy jednak zdecydować się na jasne i żywe kolory, na których plamy widoczne są od razu? Czy lepiej wybrać rozwiązanie, które posiada kryjące brud plamki i odcienie? To trudna decyzja, ale może wasze dziecko powinno pomóc wam wybrać jego plecak? Jeśli zdecyduje się na jasny kolor, bądźcie gotowi na to, że powstanie tam kilka plamek, ale to nie koniec świata! Może następny plecak, który kupicie, będzie w innym kolorze?

Kupując jednokolorowy plecak i tak powinniście pomyśleć o właściwej personalizacji, aby dziecko cieszyło się z wyjątkowego tornistra. Kolejnym plusem będzie to, że mając nietuzinkowy wzór możecie być pewni, że nikt nie pomyli sobie pleców. Co, nawiasem mówiąc, mi zdarzało się całkiem często, gdy wszystkie dzieci nosiły niebieskie tornistry z Kubusiem Puchatkiem.

Jeśli interesują was ciekawe połączenia kolorów i wzorów w ubraniach, a także inspiracje wnętrzarskie, wejdźcie na – https://wnetrzadlaciebie.com/

Gdzie kupić plecak?

I tutaj czeka na nas trudna decyzja. Chcemy, aby nasze dziecko cieszyło się z swojego plecaka, ale zarazem zależy nam, żeby produkt spełniał nasze warunki i nasze oczekiwania. Najprościej jest pójść w takiej sytuacji do sklepu, ponieważ tam zobaczymy, czy plecak ma odpowiedni rozmiar dla naszej pociechy oraz jak pojemny jest. Niestety, z drugiej strony możemy spotkać się z nieciekawą reakcją dziecka, które będzie się kłóciło, płakało i tupało nogami. Każdy z nas był świadkiem takiej sytuacji. I dobrze wie, że nie jest to przyjemne ani dla rodziny w to zamieszanej, ani osób znajdujących się w tej niefortunnej przestrzeni. Jeśli Twoje dziecko nigdy się w ten sposób nie zachowuje, bez problemu możesz pójść i wybrać coś w sklepie stacjonarnym.

W innym przypadku lepiej jest poszukać dostępnych w sieci opcji, bo po co się nadmiernie stresować? W sieci znajdziemy każdy rodzaj plecaka, jaki może nam przyjść do głowy. Dużym ułatwieniem jest też wykorzystanie filtrów. Wybierzmy tylko takie rozwiązania, które nas interesują. Z podanej listy możemy pozwolić dziecku wybrać najładniejszy model. A jeśli nasze dzieci są dobrze znają się na komputerach, same mogą dokonać poszukiwań, a my jedynie zaakceptujemy lub odrzucimy ich propozycje.

Podsumowanie

Decydując się na konkretny model plecaka, powinniśmy zadbać, aby spełniał on najważniejsze funkcje – odpowiednio odciążał kręgosłup, posiadał fragmenty odblaskowe oraz podobał się naszemu dziecku. Tylko razem można podjąć dobrą decyzję, ponieważ każda ze stron będzie patrzeć na plecak z innej perspektywy.