Po czym poznać, że plecak szkolny cechuje się wysoką jakością?

Kupując plecaki do szkoły dla swoich dzieci, najczęściej liczymy na to, że będą one trwałe i posłużą naszym pociechom przynajmniej kilka lat. Aby tak się stało, musimy podejść do zakupów bardzo rozsądnie. Pierwszy lepszy tornister nie zawsze będzie bowiem najlepszym wyborem. Ważne jest dokładne przejrzenie ofert, a następnie zakup idealnego pakunku. Czy możemy jednak jakoś ocenić, że plecaki szkolne młodzieżowe, bądź te dedykowane młodszym uczniom, cechują się wysoką jakością? Oczywiście, że tak! Wystarczy dokładnie przyjrzeć się kilku szczegółom. Jakim? Sprawdź!

Elementy świadczące o wysokiej jakości plecaku

Plecaki dla dziewczynki, chłopca czy nastolatka dostępne są obecnie niemalże w każdym sklepie. Możemy kupić je zarówno stacjonarnie, jak i przez Internet. Niezależnie od tego, na jaką formę się zdecydujemy, warto pamiętać o dokładnym obejrzeniu tornistra. Niestety często zapominamy o tym w ferworze emocji, które towarzyszą nam przed rozpoczęciem roku szkolnego. Jeśli jednak będziemy pamiętać o kilku ważnych elementach, z pewnością wybierzemy wysokiej jakości pakunek. Na co zatem zwrócić uwagę, kupując plecak?

Wytrzymały materiał

Pierwszą i oczywiście najważniejszą kwestią jest trwały oraz mocny materiał. Większość z nas pomyśli zapewne teraz, że to, czy tkanina jest odpowiednia, wyjdzie dopiero “w praniu”. Okazuje się jednak, że możemy przekonać się o tym jeszcze przed zakupem. Wystarczy ocenić wizualnie oraz przez dotyk grubość materiału. Im będzie ona większa, tym oczywiście lepiej. Istnieje wtedy mniejsze prawdopodobieństwo przetarcia tkaniny lub też pojawienia się na niej mało estetycznych zmechaceń. Wybierajmy zatem plecaki, które wyglądają solidnie. Wodoodporność tworzywa będzie oczywiście dodatkowym atutem, ponieważ zwiększa ona trwałość tornistra oraz chroni jego zawartość przed zniszczeniem. 

Tornister Twojego dziecka ma już kilka lat? Sprawdź, kiedy obowiązkowo należy wymienić plecak szkolny na nowy!

Gruby i niezacinający się zamek

Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie plecaka szkolnego bez chociażby jednego zamka. Musimy pamiętać jednak, że ten element może w znacznej mierze podnosić lub obniżać jakość tornistra. Kupując pakunek, należy sprawdzić, czy zamek nie jest zbyt cienki oraz, czy jego zasuwanie jest łatwe. Jakiekolwiek zacięcie tego elementu może wpłynąć negatywnie na funkcjonalność oraz trwałość plecaka. Taki zamek bardzo szybko się zepsuje, a my będziemy musieli martwić się jego wymianą lub zakupem nowego plecaka. Tego raczej nikt z nas by nie chciał.

Idealna linia szycia

Szwy to elementy, na które zwracamy szczególną uwagę, gdy np. wybieramy odzież lub obuwie. Często zapominamy jednak o nich podczas zakupu plecaka dla swojego dziecka. Jest to oczywiście bardzo duży błąd. Idealna linia szycia, pozbawiona nierówności czy innych niepokojących szczegółów, z pewnością będzie odpowiadała za dłuższą żywotność tornistra. Jeśli szwy są mocne i regularne, pakunek nie powinien się na nich rozchodzić. Unikniemy zatem uszczerbków na materiale i sprawimy, że nasza pociecha będzie mogła cieszyć się swoim plecakiem wiele lat. 

Możliwość regulacji

Plecak najczęściej zaczyna psuć się w momencie, gdy zaczynamy go użytkować w nieprawidłowy sposób. Nie zawsze chodzi jednak tutaj o jego podstawowe przeznaczenie czy konserwację. Wystarczy, że nie dopasujemy go np. do wzrostu dziecka. Ciężar całej jego zawartości będzie bowiem źle się rozkładał, a co za tym idzie – materiał może zacząć się przecierać. Ważne jest zatem zwrócenie uwagi na to, czy tornister posiada regulowane szelki, dzięki którym dopasujemy pakunek do wzrostu oraz potrzeb naszej pociechy. 

Szukasz bloga o tematyce dziecięcej? Wejdź na http://www.slodkacytrynka.pl/ 

Mała ilość plastikowych elementów

Duża ilość plastikowych elementów umieszczonych na plecaku nie jest wskazana. Oczywiście nie chodzi tutaj o same względy ekologiczne, ale także i trwałość oraz jakość tornistra. Niestety wszelkie sprzączki wykonane z takiego materiału mogą bardzo szybko się popsuć oraz zacząć pękać. Lepiej zatem, gdy plecak posiada większą ilość dodatkowych elementów wykonanych np. z metalu. 

Certyfikaty jakości

Jakość plecaka może być potwierdzona również wszelkimi atestami oraz certyfikatami. Jeśli zatem wybrany przez nas tornister przeszedł szczegółową kontrolę, możemy być niemalże pewni, że będzie on trwały i funkcjonalny. Oczywiście zdarzają się wyjątki, jednak są one zdecydowanie rzadkością. 

plecak z kotem
Źródło: https://plecaki.com.pl/pl/p/Plecak-szkolny-Brytyjski-Szary-kotek-w-seledynowym-garnuszku-PEA-081/7509 

Nadruk 

Większość dzieci marzy o pięknym plecaku, na którym widnieje ich ulubiona bajkowa postać czy idol. Takie zdobienie najczęściej nanoszone jest na materiał za pomocą nadruku. Niestety słabej jakości aplikacja może szybko zacząć się łuszczyć i odchodzić od tkaniny. Przyjrzyjmy się zatem, czy nadruk jest prawidłowo naniesiony oraz idealnie gładki. Pamiętajmy także, aby później czyścić plecak z motywem w sposób zalecany przez producenta. Niektóre detergenty mogą bowiem sprawić, że ten straci swój kolor oraz nienaganny wygląd. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wyżej wymienione szczegóły są niezwykle ważne. Powinniśmy o nich pamiętać podczas każdych szkolnych zakupów. Wysokiej jakości plecak musi jednak charakteryzować się jeszcze kilkoma elementami. Jakimi?

Waga plecaka

Funkcjonalny plecak musi być przede wszystkim lekki. Niska waga będzie bowiem wpływała pozytywnie na jakość użytkowania. Cała szkolna wyprawka jest niezwykle ciężka, dlatego też nie obciążajmy dodatkowo pleców naszej pociechy. Wybierzmy zatem tornister ważący mniej niż 1 kg oraz pamiętajmy, że uczeń nie powinien dźwigać pakunku, którego waga jest większa niż 15% jego masy ciała. 

Wielkość plecaka

Przed rozpoczęciem roku szkolnego staramy się zadbać o to, aby nasze dziecko nie musiało nosić do szkoły dodatkowych pakunków. Często kupujemy zatem bardzo duże plecaki posiadające przynajmniej kilka komór oraz przegródek. Niestety nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Duży tornister jest bardzo niewygodny i ciężko znaleźć w nim najpotrzebniejsze akcesoria. Dodatkowo źle dobrany rozmiar plecaka dla dziecka może nieść za sobą wiele przykrych konsekwencji zdrowotnych. Mając na uwadze dobro naszej pociechy, starajmy się zatem wybrać pakunek dopasowany do wzrostu, wieku oraz wagi ucznia. 

plecak młodzieżowy
Źródło: https://plecaki.com.pl/pl/p/2-elementowy-mlodziezowy-plecak-szkolny-HEAD-dla-chlopaka-w-niebieskie-wzory-HD-256/7336 

Ergonomiczna budowa

Plecak szkolny powinien być dopasowany do kształtu ciała naszego dziecka. Zwróćmy zatem uwagę na to, czy jest on odpowiednio profilowany oraz ergonomiczny. Plecy tornistra nie mogą być bardzo sztywne i idealnie płaskie. Powinny posiadać delikatne zagięcia, dzięki którym pakunek będzie prawidłowo przylegał do cała naszej pociechy. 

Wentylacja pleców

W okresie wiosenno-letnim, niezwykle ważna jest także odpowiednia wentylacja pleców tornistra. Z pomocą odpowiedniego materiału posiadającego charakterystyczne dziurki, nasze dziecko będzie czuło się komfortowo, a jego ciało nie będzie się nadmiernie pocić. Unikniemy w ten sposób sytuacji, kiedy to pociecha zaziębi się na skutek zawiania czy przegrzania. 

Elementy odblaskowe

Obecnie lekcje w wielu szkołach kończą się późnym popołudniem czy nawet wieczorem. Aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas powrotu ze szkoły, powinniśmy pamiętać o odblaskach. Najlepiej oczywiście, by to właśnie plecak był w nie wyposażony. Będziemy mieć wtedy pewność, że pociecha nigdy nie zapomni o zabraniu ze sobą elementów odblaskowych. 

Delikatne usztywnienie

Plecaki, szczególnie te dla najmłodszych dzieci, powinny posiadać także delikatne usztywnienie. Oczywiście nie chodzi tutaj o ciężki stelaż. Wystarczy, by np. tył tornistra został wypełniony specjalnym lekkim materiałem. Dzięki temu dziecko nie będzie odczuwało na swoich plecach całej znajdującej się w tornistrze wyprawki. Przy okazji książki i zeszyty będą mniej podatne na zniszczenie.  

Czy cena ma znaczenie?

Większość rodziców zapewne zastanawia się, czy cena plecaka ma wpływ na jego jakość. Niestety nie można udzielić na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Jesteśmy bowiem w stanie kupić tani plecak cechujący się wysoką jakością, jednak zdarzają się również przypadki, kiedy to spora cena niestety nie jest równoznaczna z trwałością pakunku. Musimy zatem dokładnie przyjrzeć się wyżej wymienionym elementom oraz samodzielnie ocenić, czy wybrany przez nas model będzie funkcjonalny i odpowiedni dla naszego dziecka.