Zepsuty zamek w plecaku – czy da się go jakoś naprawić?

Plecaki dla dziecka są najczęściej wyposażone w zamki błyskawiczne, ponieważ to szybkie i bezpieczne rozwiązanie. Niestety nie jest ono niezawodne, a czasem psuje się tak jak samo jak w nazwie – błyskawicznie. Co zrobić w takiej sytuacji i jak zapobiegać psuciu się zamka?

Dlaczego zamki często się psują?

Kupując plecaki do szkoły nie poświęcamy długiego czasu na wybranie odpowiedniego rodzaju zapięcia. Większość z nas skupia się raczej na najważniejszych elementach. Wśród nich można wymienić:

  • wzmocnione plecy,
  • szerokie regulowane szelki,
  • elementy odblaskowe,
  • długa gwarancja,
  • wzmocniona konstrukcja.

Jednak rzadko do listy ważnych cech wlicza się dobrze wykonane zapięcie. Pamiętajcie, by przed zakupem sprawdzić, czy zamek w plecaku nie zacina się, czy nie brakuje ząbków, czy są równe i niepowyginane oraz zwróćcie uwagę na materiał, z którego została wykonana konstrukcja.

Zamki plastikowe i metalowe

Wybierając zamek, bezpieczniej jest kupić elementy metalowe. Plastikowe rozwiązania kuszą nas swoimi kolorami czy popularnym ostatnio bardzo dużym rozmiarem, najczęściej nie da się ich jednak naprawić. Jeśli plecak dla dziewczyn może pochwalić się bardzo niską ceną i ciekawym różowym zamkiem z plastiku, musimy mieć z tyłu głowy, że raczej nie przetrwa on próby czasu. Jedyną możliwą opcją będzie zakup nowego i wszycie go na miejsce zepsutego zamka. W przypadku metalowych elementów możemy spróbować sami zadziałać na kilka sposobów, aby naprawić ewentualne szkody.

Zamek rusza się, ale się nie zapina

Czasem okazuje się, że suwak będzie jeździł po całej taśmie nośnej, ale ząbki nie będą się łączyły. W takim przypadku powinno się go ścisnąć obcęgami w dolnym zakończeniu. W ten sposób reperujemy ząbki plecaka, które nie powinny się już rozjeżdżać.

Cały zamek zacina się na różnych wysokościach

Jeśli zamek przestaje płynnie działać, prawdopodobnie do mechanizmu wdał się brud i kurz. Jeżeli mamy do czynienia z blokującym się mechanizmem, możemy spróbować poradzić sobie z problemem na kilka sposobów. Uważajcie jednak, aby nie pobrudzić materiału. Co z tego, że zamek będzie działał, jeśli na plecaku będzie kilka niezmywalnych plan?

Ołówek

Ten pomysł może niektórym wydawać się dziwny, ale potrafi być skuteczny! Wystarczy zacząć pisać po niedziałającym suwaku a powstały w tym procesie grafit w doskonały sposób wypchnie brud z mechanizmu, aby mógł on z powrotem płynnie działać.

Oliwa

To rozwiązanie powinno być bardziej klarowne dla większości osób. W końcu używając oliwy w gotowaniu czy pielęgnacji wiemy, że jest ona śliska. W naszych suwakach może czasem brakować odpowiedniego poślizgu, dlatego w niektórych sytuacjach można spróbować delikatnie przejechać po zamku odrobiną oliwy. Jeśli potrzebujecie szybkiego rozwiązania, bo jesteście na mieście lub w podróży – pomadka nawilżająca też powinna zdać tutaj egzamin.

Świeca

A dokładniej parafina ze świecy. Może być użyta w podobny sposób, co oliwa. Dużym ułatwieniem będzie to, że korzystając z tego rozwiązania będziemy wykorzystywać ciało stałe, które ma mniejsze szanse na zabrudzenie materiału. Oczywiście należy zachować ostrożność, ale powinno to być łatwiejsze rozwiązanie.

Błyskawiczny zamek się otwiera

Tutaj rada nie do końca związana z plecakami, ale jeśli potrzebujemy szybkiej naprawy, możemy ją wykorzystać. Gdy zamek, najczęściej w rozporku, ciągle się otwiera, możemy przez dziurkę w uchwycie przełożyć gumkę do włosów lub sznurek. Gdy złapiemy ją z dwóch stron otrzymamy pętelkę, która należy przełożyć przez guzik spodni. W ten sposób możemy mieć spokój z ciągle rozpinającym się zamkiem.

Gdy taka sytuacja ma miejsce w przeładowanym plecaku, możemy związać ze sobą dwa suwaki, aby wzmocnić ich siłę.

Pora na specjalistę

Jeśli żadna z wymienionych powyżej opcji nie będzie działać, trzeba wybrać się do krawca lub szewca. W zależności od materiału, z którego wykonany jest plecak, inny fachowiec będzie posiadał odpowiednie narzędzia do naprawy. Tutaj trzeba uważać na jedną rzecz – cena takiej usługi. Sposób wszycia zamka sprawia, że czasem trzeba rozpruć cały plecak, a wszycie nowego będzie skomplikowane. W takich sytuacjach cena naprawy potrafi równać się cenie nowego plecaka, więc czasem rozsądniejszym wyborem będzie zakup nowego tornistra.

Najlepiej jest sprawdzić przed zakupem, czy plecak ma gwarancję, abyśmy nie musieli się przejmować kosztownymi naprawami!

Rodzaje zapięć

Kupując plecak, możemy wybrać różne rodzaje zapięć. Najlepiej jest zdecydować się na rozwiązanie, które daje dwie opcje zamknięcia. Czasem zapięcie plecaka może się zepsuć w czasie wycieczki lub spaceru, więc zobaczmy, jakie mamy możliwości.

Zamki błyskawiczne

Zamkom błyskawicznym i metodom ich naprawy poświęcony jest cały ten artykuł. Są szybkie, niedrogie i proste w użyciu. Jedyną ich wadą jest fakt, że tańsze modele są często robione z gorszych materiałów, przez co bardzo szybko się psują. W dodatku zacięcie skóry zamkiem jest traumatycznych przeżyciem dla każdego dziecka i dorosłego.

Guziki

Guziki to druga najpopularniejsza forma zapinania odzieży. Cieszy się olbrzymią ilością możliwości. Możemy przebierać w rodzajach, kolorach, wzorach i materiałach, które są powszechnie dostępne na rynku. Mimo że dają bardzo dużą możliwość, jeśli chodzi o styl, trzeba zauważyć kilka ich niedogodności. Pierwsza rzecz to samo zapinanie guzików – jest całkiem czasochłonne. W dodatku, gdy mamy małe egzemplarze, mogą one być problematyczne, szczególnie dla osób starszych lub z zaburzeniami narządu ruchu.

Jeśli lubisz rozwiązania stylizowane na dawna lata, zaciekawi Cię na pewno również artykuł „Stylowe plecaki w stylu vintage – inspiracje

Klamra

Klamra jest najczęściej wykorzystywana jako dodatkowy sposób zamknięcie plecaka. Oprócz narzucenia na górną część tornistra dużej klapy, przypinamy ją z dołem. Taki sposób jest szybki i prosty. A zapewnia nam zwiększenie bezpieczeństwa, ponieważ szybko rozsuwany zamek nie zostanie otwarty w ciągu kilku sekund.

Rzep

Rzep to dwa kawałki materiału, które przez swoje właściwości zostają złączone. To rozwiązanie też może stanowić drugi rodzaj zabezpieczenia. Szczególnie dużym atutem, jeśli chodzi o ochronę przed kradzieżą, jest charakterystyczny dźwięk. Każdy, kto był posiadaczem lub zna kogoś, kto posiada plecak lub buty na rzepy, kojarzy ten specyficzny odgłos. Nikt nie będzie miał szans dobrać się niepostrzeżenie do naszych rzeczy, jeśli kupimy takie rozwiązanie.

Kupując plecak, najlepiej jest zdecydować się na egzemplarz, który jest wyposażony w dwie opcje zamykania. Nawet gdyby jedna z nich zawiodła, nasze rzeczy będą dalej bezpieczne.

Odrobina historii

W zamki błyskawiczne są wyposażone plecaki do szkoły, spodnie, torebki, kurtki i bluzy, a nawet takie elementy stanowią ozdobę na swetrach czy nogawkach. Od kiedy suwaki błyskawiczne stały się tak popularne i co oznacza tajemnicze „YKK” na uchwycie suwaka?

Pierwsze zamki błyskawiczne

Historia zamków błyskawicznych okazuje się być całkiem skomplikowana. Powinniśmy poznać imię pierwszego twórcy – był nim Elias Howe. Jego historia jest ciekawa, ale niestety pełno w niej tragedii. Gdy nie było go stać na zrealizowanie pomysłu związanego z nowoczesną maszyną do szycia, zdecydował się stworzyć szybki w obsłudze zamek.

Jego innowacyjny projekt został niestety zapomniany na czas walki sądowej. Spór wywiązał się między kreatorem pomysłu i Isaackiem Singerem (to nazwisko powinno brzmieć znajomo). Po wygranej rozprawie Howe mógł cieszyć się honorariami, ale o innowacji sposobu zapinania ubrań nie usłyszymy aż do 1893 roku.

Whitcomb L. Judson to kolejny bohater długiej historii związanej z zamkami błyskawicznymi. Ulepszył on prototyp swojego poprzednika i zaproponował, aby suwak zastąpił rozwiązanie sznurowane. Jednak znowu nie udało mu się odnieść sukcesu i zdobyć popularności, ponieważ producenci nie odczuwali potrzeby zmian i nie byli zainteresowani ulepszeniem swoich produktów.

Ostatnim nazwiskiem, które warto poznać, jest Gideon Sundback. Pod skrzydłami Judsona wprowadzał on ulepszenia i w 1914 roku opatentowano zamek rozdzielny, który w przeciągu stu lat od pierwszego prototypu stał się oczywistym elementem w każdym stroju.

Więcej ciekawych historii o przedsiębiorstwach i wynalazkach poczytaj na – https://www.gorlice.info.pl/

YKK

To zrzeszenie producentów z Japonii, którzy produkują ponad 90% zamków na świecie. Teraz już wiesz, czemu większość ubrań ma wypisane właśnie te litery. Kupując plecak, zwróć uwagę na producenta zamków, ponieważ Yoshida Kōgyō Kabushiki-gaisha gwarantuje dobrej jakości rozwiązania!