Żółte zęby u dziecka – przyczyny i leczenie
O higienę jamy ustnej należy dbać już od najmłodszych lat. Dzięki temu pociecha uniknie licznych dolegliwości, a w przyszłości będzie mogła cieszyć się pięknym uzębieniem. Mimo wysiłku maluchy mogą niestety mieć problemy z mleczakami. Jednym z najczęstszych są żółte zęby u dziecka. Co jednak powoduje takie przebarwienia i w jaki sposób można je usunąć? Sprawdź artykuł, w którym odpowiadamy na te pytania!
Żółte zęby u dziecka – najczęstsze przyczyny
Skąd biorą się żółte zęby u dziecka? W końcu najczęściej mówi się, że za taki kolor szkliwa odpowiada chociażby nadmiar kawy. A jak wiadomo, maluchy z pewnością jej nie piją. Musisz jednak pamiętać, że jest jeszcze wiele innych produktów spożywczych oraz napojów, które mogą w ten sposób farbować uzębienie.
Mowa oczywiście o czarnej herbacie, sokach owocowych, barwionych gazowanych napojach, a także owocach, takich jak jeżyny, granaty, maliny, truskawki itp. Ich nadmiar może powodować nieestetyczne żółte przebarwienia. Można zatem śmiało powiedzieć, że pierwszym z powodów jest niewłaściwa dieta. Warto przyjrzeć się, co dokładnie na co dzień spożywa Twoje dziecko i postarać się wyeliminować z jadłospisu wszelkie produkty w intensywnych barwach.
Drugi powód żółtych zębów zapewne nikogo nie zaskoczy. Taki kolor szkliwa może pojawić się wtedy, gdy oczywiście jama ustna jest w niewłaściwy sposób czyszczona. Higiena jest bowiem zawsze podstawą. Należy więc pilnować, aby dziecko myło zęby po każdym posiłku – oczywiście dokładnie, szczególnie zwracając uwagę na obszary tuż przy dziąśle. To właśnie tam najczęściej maluchy nie doczyszczają zębów, przez co pojawia się na nich żółty nalot.
Co ciekawe, żółte zęby mogą być spowodowane także rozwijającą się próchnicą. Na powierzchni szkliwa pojawia się bowiem wtedy najpierw biały osad, który następnie zmienia się w żółty oraz brązowy, by dopiero na końcu przyjmować barwę czarną. Warto więc udać się z dzieckiem do stomatologa szczególnie wtedy, gdy żółty nalot widoczny jest tylko na niektórych zębach lub gdy pojawia się w dość nietypowych miejscach.
Na koniec warto jeszcze pamiętać, że żółte zęby u dziecka mogą mieć także nieco inne podłoże. Często pojawiają się bowiem po przebytej po urodzeniu żółtaczce lub chorobie hemolitycznej (wywołanej przez konflikt krwi matki oraz dziecka). Do tego wielokrotnie są skutkiem przebytej antybiotykoterapii – w szczególności przy stosowaniu leków tetracyklinowych. Obecnie jednak takie preparaty są podawane w jedynie tych najcięższych przypadkach zakażeń.
Jak zatem widzisz, przyczyn żółtych zębów u dzieci może być kilka. Warto zatem najpierw dokładnie przeanalizować, dlaczego uzębienie pociechy przyjmuje taki kolor.
Dlaczego mleczaki są tak podatne na przebarwienia?
Trzeba cały czas pamiętać, że żółte zęby u dzieci to dość powszechny problem. Maluchy są podatne na takie przebarwienia głównie przez budowę zębów mlecznych. Te są bowiem o wiele delikatniejsze niż uzębienie stałe. Najczęściej mają słabo zmineralizowane szkliwo oraz cienkie tkanki wewnętrzne. Przez to właśnie są najczęściej koloru białego lub biało-niebieskiego. Tym samym wszelkie żółte naloty są na nich bardziej widoczne. Z tego powodu warto szczególnie dbać o codzienną higienę.
Żółte zęby u dzieci – jak pozbyć się problemu?
A co zrobić, jeśli Twoje dziecko zmaga się z żółtymi zębami? Oczywiście najpierw należy poznać przyczynę problemu. Wtedy dentysta wskaże konkretne zalecenia oraz wdroży plan leczenia. Jeśli taki kolor uzębienia jest spowodowany nieprawidłową dietą, należy wykluczyć z niej barwiące produkty.
Gdy żółty nalot powstaje przez złą higienę, trzeba z kolei bardziej przykładać się do codziennego dokładnego szczotkowania zębów. Wtedy też większość przebarwień powinna zniknąć. W przypadku dość dużego nalotu zalecana może być higienizacja w gabinecie. Jeśli powodem jest próchnica, należy oczywiście wyleczyć wszystkie objęte nią zęby. Przy podłożu związanym z przebytymi chorobami usunięcie przebarwień może okazać się niezwykle trudne.
Warto również pamiętać, że zębów u dzieci nie można wybielać. Są one zbyt kruche i słabe, aby działać w taki sposób. Wybielanie można wykonać dopiero po 14. roku życia, choć i tak zawsze zaleca się, aby wstrzymać się z nim nawet do osiągnięcia wieku dorosłego.
Co zrobić, żeby żółte zęby nie wróciły?
Jeśli już żółte zęby u dziecka wrócą do swojego pierwotnego koloru, należy dbać, aby problem nie powrócił. Oczywiście kluczem do sukcesu będzie w tym przypadku prawidłowa higiena. Należy kontrolować dziecko, czy myje zęby w odpowiedni sposób i pilnować częstotliwości.
Do tego ogromną pomocą mogą okazać się specjalne preparaty zostawiające na szkliwie kolor. Wtedy dziecko będzie widzieć samo, które obszary wymagają jeszcze dokładniejszego szczotkowania. Tym samym codzienna higiena stanie się efektywniejsza, a maluch będzie mieć z niej dodatkową frajdę.
Żółte zęby u dzieci są więc dość powszechnym problemem, jednak z pewnością nie należy go lekceważyć. Gdy tylko widzisz taki nalot u swojej pociechy, koniecznie udaj się z nią do stomatologa, który wdroży odpowiedni plan leczenia.