Jaki plecak do przedszkola wybrać? Czym powinien się charakteryzować?
Przedszkole to dla większości dzieci pierwsze przetarcie przed przyszłymi szkolnymi obowiązkami. Maluchy codziennie maszerują na zajęcia, na które zwykle muszą coś ze sobą zabrać. Śniadanie, chusteczki higieniczne, może jakaś słodka przekąska – rodzice zawsze zapakują coś swojej córeczce czy synkowi. By zabrać ze sobą te drobiazgi, maluchom potrzebne są plecaki dla przedszkolaka. Warto jednak poświęcić chwilę na wybór tego przedmiotu. Jaki plecak do przedszkola sprawdzi się najlepiej? Poznaj jego najważniejsze cechy.
Jak duży powinien być plecak do przedszkola?
Produkty przeznaczone dla najmłodszych nieco różnią się od tych dla starszych dzieci. Plecaki do przedszkola nie będą więc takie same jak plecaki szkolne dla uczniów trzeciej czy czwartej klasy. Starsze dzieci codziennie noszą ze sobą do szkoły cały arsenał zeszytów, podręczników i przyborów. Maluchy z przedszkola na szczęście nie muszą w taki sposób obciążać swoich pleców.
Wręcz przeciwnie, plecak do przedszkola nie powinien być zbyt duży. Wspomniana przekąska, ewentualnie maskotka – tyle powinno się w nim zmieścić. Wystarczy więc w zupełności model o pojemności kilku litrów, wysoki na 20-25 centymetrów. Większy plecak jest wręcz niewskazany, bo będzie zachęcać dzieci do dopakowywania zbędnych przedmiotów i przeciążania pleców.
Plecak dla przedszkolaka musi być jednak zawsze dopasowany do wzrostu malucha. Nie powinien być szerszy od pleców dziecka. U góry ani u dołu nie powinien również wystawać poza ich obrys czy opadać na pośladki.
Ile powinien ważyć plecak dla przedszkolaka?
Z wielkością plecaka do przedszkola wiąże się również jego waga. W przypadku kilkulatków na pewno nie sprawdzi się też tornister szkolny, który będzie dla nich zbyt ciężki. Trzeba szukać plecaczków z lekkich materiałów, które nie będą nadmiernie obciążać pleców dziecka.
Plecak dla przedszkolaka powinien ważyć nie więcej niż 10 procent wagi dziecka. Takie zalecenia przygotowała WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia. Cięższy plecak negatywnie wpływa na kręgosłup malucha. To jednak nie koniec negatywnych skutków przeciążenia. Cierpią również kolana, stopy i stawy biodrowe dziecka.
Z czego powinien być wykonany plecak do przedszkola?
Podczas gdy u starszych dzieci bagaże muszą być pojemne i pomagać w kształtowaniu prawidłowej postawy, plecak dla najmłodszych powinien być przytulny i bezpieczny. Plecak dla przedszkolaka nie musi być duży, ale warto, by był miły w dotyku. Dzieci szybko przyzwyczajają się do ulubionych przedmiotów i bywa, że bez nich nie chcą zasnąć lub wyjść na zajęcia.
Dlatego warto, by plecak stał się jednym z nich. Pomocne będą tutaj plecaczki z materiałów wysokiej jakości. Nieco droższy model posłuży maluchowi dłużej, dziecko się do niego przyzwyczai, a rodzicom w dalszej perspektywie pozwoli zaoszczędzić zarówno pieniądze, jak i czas poświęcony na zakupy.
Plecak, który będzie używany przez małe dzieci, powinien być przede wszystkim bezpieczny. W związku z tym warto wybrać produkt z odpowiednim atestem, wykonany z wysokiej jakości materiału, bez szkodliwych dla zdrowia substancji.
Funkcjonalne cechy – plecaki dla dziewczynki i chłopca
Kilkulatki nie są jeszcze tak sprawne, jak dzieci ze szkoły podstawowej. Dlatego tak ważne będzie, jaki plecak do przedszkola dla nich wybierzesz. Powinien być przystosowany do mniejszych rączek i mniej wyćwiczonych palców.
Dla dziecka ważne będą zwłaszcza zapięcia plecaczka. Powinny być proste, by przedszkolak nie miał problemów z własnoręcznym zamknięciem plecaka. Dobrym wyborem będą rzepy lub zamki z dużym pullerem. Alternatywą są również proste klamerki, które dziecko będzie w stanie zapiąć, ale i odpiąć bez pomocy dorosłego.
Jeśli planujemy, że dziecko będzie korzystać z plecaka przez rok lub dłużej, warto wybrać również model z regulowanymi szelkami. Dzięki temu będzie można dostosować ich długość do wzrostu dziecka tak, by nadal wygodnie nosiło się przedszkolne drobiazgi. Szelki powinny być też miękkie, wyściełane słuszną dozą pianki, by były przyjemne w dotyku. Nie mogą być też zbyt wąskie, wtedy mogą bowiem wrzynać się w ramiona malucha.
Przydatnym elementem będzie także pasek piersiowy. Kiedy zapniesz go dziecku przy zakładaniu plecaka, ustabilizujesz bagaż i całą sylwetkę malucha. Tutaj zapięcie też musi być proste w obsłudze, by Twoja pociecha była w stanie samodzielnie odpiąć ten pasek już po przyjściu do przedszkola.
Zwróć też uwagę na układ kieszeni i komór. Plecak dla przedszkolaka nie powinien być specjalnie skomplikowany. Wystarczy jedna główna kieszeń i maksymalnie jedna boczna. To sprawi, że chłopiec lub dziewczynka będą mogli ukradkiem zabrać do przedszkola jakiś drobiazg albo niewielką maskotkę, dzięki czemu będzie im łatwiej spędzić dzień poza domem. To istotne zwłaszcza na początku przygody z przedszkolem. Jeśli natomiast kieszeni będzie więcej, trzy- czy czteroletni maluch może się w nich pogubić i mieć problemy z odnalezieniem potrzebnych rzeczy. Przyda się najwyżej boczna kieszeń na niewielki bidon z napojem.
Jaki plecak do przedszkola wybrać? Dziecko też ma coś do powiedzenia
Na koniec pozostaje wybór odpowiedniego wzoru. Choć zdanie malucha nie powinno być kluczowe przy dobieraniu plecaka, warto pozwolić mu wybrać spośród dwóch czy trzech modeli. Oczywiście wśród nich powinny znaleźć się tylko te, które spełniają wszystkie zdefiniowane przez rodziców wymagania.
Jaki plecak do przedszkola może spodobać się maluchowi? Największa szansa na sukces to modele zdobione wizerunkami bohaterów najpopularniejszych bajek dla dzieci. Od lat wielką popularnością cieszą się Myszka Miki, Minnie czy inni bohaterowie bajek Disneya. Dziewczynkom spodobają się zapewne księżniczki, chłopakom samochody czy dinozaury. Zawsze jednak zapytaj malucha o zdanie!