Plecak do przedszkola – czym powinien się charakteryzować?

Przedszkole to dla większości dzieci pierwsze przetarcie przed przyszłymi szkolnymi obowiązkami. Maluchy codziennie maszerują na zajęcia, na które zwykle muszą coś ze sobą zabrać. Śniadanie, chusteczki higieniczne, może jakaś słodka przekąska – rodzice zawsze zapakują coś swojej córeczce lub synkowi. Przedstawiamy zatem najważniejsze cechy, jakie powinny spełniać dobrze dopasowane plecaki dla przedszkolaka.

Plecak do przedszkola – co warto o nim wiedzieć?

Produkty przeznaczone dla najmłodszych nieco różnią się od tych dla starszych dzieci. Plecaki do przedszkola nie będą więc takie same jak plecaki szkolne dla uczniów trzeciej czy czwartej klasy. Podczas gdy u starszych dzieci muszą być pojemne i pomagać w kształtowaniu prawidłowej postawy, plecak dla najmłodszych powinien być przytulny i bezpieczny. W przypadku kilkulatków na pewno nie sprawdzi się też tornister szkolny, który będzie dla nich zbyt ciężki.

Plecak dla przedszkolaka nie musi być duży, ale warto, by był miły w dotyku. Dzieci szybko przyzwyczajają się do ulubionych przedmiotów i bywa, że bez nich nie chcą zasnąć lub wyjść na zajęcia. Dlatego warto, by plecak stał się jednym z nich. Pomocne będą tutaj plecaczki wysokiej jakości. Nieco droższy model posłuży maluchowi dłużej, dziecko się do niego przyzwyczai, a rodzicom w dalszej perspektywie pozwoli zaoszczędzić zarówno pieniądze, jak i czas poświęcony na zakupy.

Najważniejsze cechy – plecaki dla dziewczynki i chłopca

Plecak, który będzie używany przez małe dzieci, powinien być przede wszystkim bezpieczny. W związku z tym warto wybrać produkt z odpowiednim atestem, wykonany z wysokiej jakości materiału, bez szkodliwych dla zdrowia substancji. Dla dziecka ważne będą również zapięcia plecaczka. Powinny być proste, najlepiej na klamerki lub rzepę. W przeciwnym razie przedszkolak może mieć problemy z własnoręcznym zamknięciem plecaka.

Jeśli planujemy, że dziecko będzie korzystać z plecaka przez rok lub dłużej, warto wybrać również model z regulowanymi szelkami. Dzięki temu będzie można dostosować ich długość do wzrostu dziecka tak, by nadal wygodnie nosiło się przedszkolne drobiazgi. Z drugiej strony plecak powinien być niewielki i lekki, bo kilkulatek nie ma sił na dźwiganie ciężkich konstrukcji.

Dziecko też ma coś do powiedzenia

Plecak dla przedszkolaka nie powinien być specjalnie skomplikowany, warto jednak, by posiadał jedną czy dwie mniejsze kieszonki. To sprawi, że chłopiec lub dziewczynka będą mogli ukradkiem zabrać do przedszkola jakiś drobiazg albo niewielką maskotkę, dzięki czemu będzie im łatwiej spędzić dzień poza domem. To istotne zwłaszcza na początku przygody z przedszkolem.

Na koniec pozostaje wybór odpowiedniego wzoru. Choć zdanie malucha nie powinno być kluczowe przy dobieraniu plecaka, warto pozwolić mu wybrać spośród dwóch czy trzech modeli. Oczywiście wśród nich powinny znaleźć się tylko te, które spełniają wszystkie zdefiniowane przez rodziców wymagania.

Jeśli jesteś rodzicem starszego dziecka z pewnością zainteresuje Cię artykuł „Kiedy plecaki mogą zostać zastąpione torbą? Porady dla rodziców„.