Pokój dziecięcy – jak zaaranżować przestrzeń dla dwóch pociech w jednym pomieszczeniu?

Dzieci wnoszą w życie człowieka mnóstwo radości. Wiele osób pragnie mieć więcej niż jedną pociechę. Dlatego też najpopularniejszy staje się model rodziny 2+2, czyli dwoje rodziców i dwoje dzieci. Już na etapie planowania założenia rodziny, warto przemyśleć podział pomieszczeń, zwłaszcza jeśli mieszkamy w małym mieszkaniu, w bloku. Właściciele domków jednorodzinnych nie powinni mieć problemu z wyznaczeniem osobnego pomieszczenia, które stanie się azylem maluchów. Jednakże wszystko zależy od zamieszkiwanego metrażu. Bardzo często rodzice są zmuszeni stworzyć wspólną przestrzeń dla dwójki dzieci. Jakie aspekty wziąć pod uwagę aranżując takie pomieszczenie? Pościele dla dzieci, poduszki, dywan, kołdra letnia lub zimowa – o jakich dodatkach nie możemy zapomnieć? Sprawdź!

Płeć dzieci a kolor ścian

Planując stworzenie wspólnej przestrzeni dla dwóch pociech, jednym z najważniejszych aspektów, które rodzice powinni mieć na uwadze, jest płeć dzieci. Jeśli po naszym mieszkaniu biegają dwie małe dziewczynki, w należącym do nich wnętrzu warto zastosować pastelowe, dziewczęce kolory, takie jak delikatny róż czy fiolet. W przypadku, gdy urządzamy pokój dla chłopców, lepiej zdecydować się na odcienie zieleni, szarości lub błękitu. Co jednak w przypadku, gdy konieczne jest stworzenie wspólnej przestrzeni dla maluchów obydwu płci? Wówczas, najlepszym rozwiązaniem jest wydzielenie stref, używając w tym celu odpowiednich farb do pomalowania ścian. Część małej księżniczki powinna wówczas mieć odcień pudrowego różu, natomiast kącik młodego piłkarza warto pomalować odcieniami mięty lub turkusu. Jeśli pomieszczenie jest na tyle duże, że można w nim wydzielić wspólną część przeznaczoną do zabawy, najlepiej jest oznaczyć ją jak najbardziej neutralnym kolorem, czyli beżowym lub szarym.

Jednakowa ilość miejsca

We wspólnym pokoju dzieci powinny mieć wyznaczoną jednakową ilość miejsca. Najważniejsze jest umieszczenie w takim wnętrzu dwóch wygodnych łóżek, które pozwolą pociechom naładować baterie po ciężkim dniu. Równie istotne jest zakupienie dwóch biurek, tak by oboje mogli uczyć się w tym samym momencie. Nie można również zapomnieć o szafach. Zazwyczaj mebel ten zajmuje najwięcej miejsca. Dlatego też świetnie w takim wnętrzu sprawdzą się szafy przesuwne INDECO, umieszczone w strefie należącej do obydwu maluchów. Nie zawsze jednak możemy zakupić mebel o niestandardowych wymiarach w sklepie. Dlatego też świetną alternatywę mogą stanowić szafy przesuwne na wymiar. Kraków jest miastem, w którym znajdziemy wielu fachowców mogących wykonać dla nas mebel na zamówienie. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy zaprojektować szafę wedle naszych upodobań i potrzeb.

Pokój dostosowany do upodobań dzieci

Dzieci bezustannie odkrywają świat i zyskują pasje, które pragną rozwijać w każdej wolnej chwili. Dlatego też w ich indywidualnych przestrzeniach nie może zabraknąć przedmiotów, które im w tym pomogą. W części dziewczynki warto umieścić toaletkę i duże lustro. Dzięki temu niepozornemu meblowi i zwierciadłu może nauczyć się być damą. Przestrzeń chłopca warto wyposażyć w gadżety policyjne, strażnicze czy piłkarskie. Ważne by odzwierciedlały jego zainteresowania.

Z biegiem czasu każda z pociech może potrzebować odrobiny prywatności. Niezwykle trudno jest ją zapewnić rodzeństwu, które zamieszkuje jedno wnętrze. Na szczęście istnieje niezawodny sposób, który nie wymaga od nas przeprowadzania remontu i montowania ścianki działowej. Umieszczenie szafy INDECO, wykonanej na wymiar, na środku pokoju może zastąpić ścianę i jednocześnie zapewnić dwójce dzieci tyle prywatności, ile potrzebują. Czasem najprostsze rozwiązania mogą okazać się tymi najlepszymi.