Zabezpieczenie drzwi balkonowych przed dziećmi. Jak to zrobić?

Balkon w domu czy mieszkaniu to zawsze wielki plus. Może jednak okazać się potencjalnym problemem, kiedy w Twoim domu pojawia się dziecko. Kiedy tylko zaczyna raczkować, a zwłaszcza chodzić, trzeba ograniczyć mu możliwość samodzielnego wyjścia na balkon, które może skończyć się tragicznym wypadkiem. Jak więc powinno wyglądać zabezpieczenie drzwi balkonowych przed dziećmi? Jak zablokować im dostęp do klamki? Podpowiadamy!

Klamki z kluczykiem

To proste, ale skuteczne zabezpieczenie drzwi balkonowych przed dzieckiem. Klamki z kluczykiem staną się dla malucha zaporą nie do przejścia. Wystarczy, że będziesz pamiętać, by za każdym razem przekręcać kluczyk w drzwiach balkonowych. I wyciągać go z zamka! Bo choć nawet zdolny trzylatek raczej nie poradzi sobie z przekręceniem kluczyka, to może go wyjąć i zgubić lub, co gorsza, połknąć.

Blokady pod klamkę

Nawet jeśli na etapie projektowania balkonu nie pomyślałeś, jak zabezpieczyć drzwi przed dzieckiem, możesz w łatwy sposób nieco zmodyfikować klamkę. Posłuży do tego prosta w montażu blokada pod uchwyt do drzwi.

Wystarczy odkręcić klamkę i w miejscu jej zaczepu wcisnąć w drzwi specjalną blokadę, najczęściej wykonaną z tworzywa sztucznego. Potem klamkę, już na blokadzie, przykręca się z powrotem.

W ten sposób klamka odsuwa się o kilka milimetrów od drzwi. By je otworzyć lub zamknąć trzeba mocno wcisnąć przycisk z boku blokady. Dorośli sobie z tym poradzą, małe dzieci nie. Zanim zamontujesz takie zabezpieczenie drzwi balkonowych przed dziećmi, upewnij się, że trzpień klamki jest na tyle długi, że po odsunięciu od drzwi sięgnie do ich zamka.

Okucia z odwrotnym otwieraniem

Jak zabezpieczyć drzwi balkonowe przed dziećmi? Utrudniając ich otwieranie. Drzwi z klasycznymi okuciami otwierają się po przekręceniu klamki do pozycji poziomej, z czym sprytny dwulatek może sobie poradzić. W przypadku okuć z odwrotnym otwieraniem będzie mu znacznie trudniej.

W tym przypadku po przekręceniu klamki do poziomu drzwi tylko się bowiem uchylą. Pełne otwarcie będzie możliwe dopiero po przekręceniu klamki w górę, do pionu. A to już dla dziecka dużo trudniejsze wyzwanie,

Bramka ochronna

To sposób na zabezpieczenie drzwi bez ingerencji w ich konstrukcję. Bramkę ochronną można zainstalować przy dowolnych drzwiach, montując ją do futryny drzwi bądź do ściany tuż przed nią.

Bramki zamykają się w sposób, którego dziecko nie będzie w stanie sforsować. Podobnie będzie z przekroczeniem jej górą – bramka o wysokości około 75-80 cm będzie solidną przeszkodą. Najlepiej wybrać bramkę z regulowaną szerokością – łatwiej dopasujesz ich do drzwi balkonowych. Możesz postawić też na bramkę mocowaną rozporowo, dzięki czemu nie będzie trzeba w żaden sposób ingerować w drzwi bądź ścianę.

Podsumowanie: skuteczne zabezpieczenie drzwi balkonowych przed dziećmi

Skuteczne zabezpieczenie drzwi balkonowych przed dziećmi to jedno z ważnych zadań dla rodziców. Muszą zadbać o bezpieczeństwo malucha, by ten mnie był w stanie samodzielnie wyjść na balkon. Najlepszym rozwiązaniem mogą się okazać klamki z kluczykiem lub blokady pod klamki. Warto przemyśleć również zastosowanie drzwi balkonowych i okien z odwrotnymi okuciami. Możesz też postawić przed drzwiami bramkę ochronną.