Tornister dla pierwszoklasisty – jego przewaga nad plecakiem
Plecak czy tornister do pierwszej klasy? Przed podobnym wyborem staje większość rodziców. Argumentów przemawiających za jedną i drugą opcją jest sporo. Ci, którym zależy na kształtowaniu prawidłowej postawy swojego dziecka, powinni jednak zdecydowanie postawić na tornister. Ten element szkolnego wyposażenia pozwoli zadbać o kręgosłup początkującego ucznia, a przy tym może okazać się rozwiązaniem wygodnym i praktycznym.
Tornister szkolny – dlaczego warto?
Tornistry dla pierwszoklasisty wyróżniają się na tle innych przedmiotów, w które można spakować dziecko do szkoły. Ich głównymi konkurentami są torby na ramię oraz plecaki. Te pierwsze, popularne wśród młodzieży, dla siedmiolatków stawiających pierwsze kroki w szkole są zdecydowanie niewskazane. Nie nadają się do noszenia książek, a ich regularne używanie przeciąża jedną ze stron sylwetki. Plecaki są lepszym rozwiązaniem, ale także nie zapewnią pełnego wsparcia kręgosłupowi. Zwykle nie mają usztywnionych pleców, a dzieci często zapominają o zapinaniu pasków na piersiach, które mają dodatkowo usztywniać plecak i zapobiegać nierównomiernemu rozłożeniu ciężaru.
Takich problemów nie będzie w przypadku tornistra. Choć jest rozwiązaniem najbardziej tradycyjnym, bynajmniej nie przestarzałym. Ma sporo cech, które dają mu przewagę nad plecakiem. Jedną z najbardziej istotnych są usztywnione i profilowane plecy, czyli standard we wszystkich tornistrach. Kiedy dziecko pakuje podręczniki do tornistra, możemy być pewni, że będzie szło wyprostowane.
Wygoda i stabilizacja
Tornister, jako że jest bardziej masywny niż plecak, będzie też dla dziecka wygodniejszy. Może się to wydawać paradoksem, ale dzięki mocniejszej budowie z tornistrem będziemy mieć pewność, że pierwszoklasisty nie będą uwierać książki czy zeszyty. To szczególnie ważne w przypadku najmłodszych, którzy często nie potrafią wszystkiego dobrze ułożyć na plecach. Podczas gdy w plecaku musieliby spędzić kilka minut na pieczołowitym układaniu podręczników, nawet szybkie pakowanie przyborów szkolnych do tornistra nie pozostawi później niemiłych konsekwencji na plecach.
Tornister szkolny pozwala także na lepszy rozkład rzeczy niż plecak. Cięższe można poukładać na dnie, lżejsze rzucić na górę. Jeśli do tego tornister posiada kilka przegródek, będziemy mieć pewność, że poszczególne elementy nie będą się przesuwać ani przewracać.
A jak wybrać model, który spodoba się dziecku? Dowiedz się w artykule – „Wybieramy plecak dla dziecka – jak sprawić, by pociecha chciała z nim chodzić?”
Najważniejsze cechy dobrego tornistra
Mimo wymienionych zalet, tornister tornistrowi nierówny. Aby wybrać odpowiedni model, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych cech tego produktu – zwykle zapewniają je tornistry uznanych marek:
- szerokie szelki: najlepiej, by miały około 5 centymetrów szerokości. Nie mogą wpijać się w ramiona ani ocierać o szyję dziecka;
- odpowiednia waga: przy wszystkich swoich zaletach tornister może okazać się dość ciężki. Warto zatem szukać lekkich modeli – zgodnie z zaleceniami ekspertów waga tornistra nie powinna przekraczać 10% masy ciała dziecka;
- wielkość tornistra: nie powinien być szerszy niż ramiona dziecka. Dół tornistra może sięgać maksymalnie linii pleców, a góra powinna kończyć się przed karkiem;
- materiał: powinien być odporny na zabrudzenia oraz deszcz, by uchronić podręczniki i zeszyty przed zamoknięciem i zniszczeniem.