Plecy szkolnego plecaka – jak powinny wyglądać i z czego muszą się składać?

Plecaki dla dziecka potrafią ważyć nawet do 10 kilogramów! Jest to bardzo duży ciężar dla dopiero rozwijającego się organizmu, który cały czas rośnie. Aby nie doszło do żadnych poważnych kontuzji i urazów musimy zwrócić uwagę na plecy plecaka. Powinny one składać się z różnych elementów, które pomogą w równomiernym rozłożeniu ciężaru.

Czemu plecaki szkolne powinny być przemyślanym zakupem?

Kupienie odpowiedniego modelu plecaka może pomóc w ograniczeniu dużej ilości schorzeń i wad postawy. A czego dokładnie próbujemy uniknąć? Skolioza, bóle mięśni i zapalenie stawów to bardzo często występujące objawy przy noszeniu ciężkiego lub źle dobranego plecaka. Żaden rodzic nie chce aby jego dziecko cierpiało, więc kupując plecak powinniśmy dokładnie przyjrzeć się jego plecom – to ich konstrukcja w dużej mierze jest odpowiedzialna za to, czy dany model będzie dobrze sprawdzał się u naszego dziecka. Popularne marki takie jak plecaki Head, St. Right czy Coolpack w swojej ofercie najczęściej gwarantują dobre rozwiązania, ale dowiedz się czego dokładnie szukać!

Usztywnienie

To jedna z podstawowych cech, którą powinien posiadać plecak. Nie tylko dla waszej pociechy, ale również dla was. Czemu? Takie rozwiązanie jest dodatkowym wsparciem dla kręgosłupa i pomaga dopasować się do kształtu pleców. W dodatku zrobione z różnego rodzaju pianek usztywnienia są miłe dla pleców i nie pozwalają, aby róg teczki lub twarda okładka książki uwierała dziecko w plecy.

Zobacz, czemu warto przyjrzeć się konkretnym producentom w artykule „Plecaki Coolpack – dlaczego warto wybrać je dla dziecka„.

Rozmiar

Rozmiar plecaka jest jedną z ważniejszych cech, które należy sprawdzić, decydując się na zakup danego modelu. Istotne jest, aby rozmiar plecaka był odpowiednio dopasowany do długości pleców. Plecy plecaka nie powinny być większy niż plecy dziecka, dlatego przed zakupem w Internecie sprawdźmy wymiary konkretnego modelu i porównajmy je z wymiarami dziecka. Błędnie duża część rodziców uważa, że im większe wymiary plecaka tym lepiej. A okazuje się, że cechą odpowiedzialną za pakowność w dużej mierze jest pojemność wyrażana w litrach, więc wybierzcie taki plecak, który nie będzie olbrzymi a pojemny.

Wentylacja

Wentylacja jest potrzebna dzieciom, aby ich plecy nie grzały się nadmiernie. Same z siebie maluchy lubią biegać, grać i bawić się, a taka aktywność powoduje pocenie się. Aby nie pogarszać tego efektu powinniśmy wybrać rozwiązanie, które łącząc się z plecami pozwala skórze dziecka oddychać i pozbywać się wilgoci. Nie trzeba od razu kupować specjalistycznych górskich plecaków, ponieważ na codzienne warunki powinna wystarczyć odpowiednio uszyta siateczka gwarantowana przez producentów.

Zdrowie Twojego dziecka jest najważniejsze? Koniecznie przeczytaj artykuł “Za duży plecak dla dziecka – jakie konsekwencje niesie za sobą jego noszenie?

System nośny

System nośny dotyczy prawie całej konstrukcji plecaka. Mowa tutaj o szelkach, pasach, usztywnieniu oraz wzmocnieniu dołu. Czemu to wszystko jest bardzo ważne? Im więcej funkcji dany plecak będzie posiadał, tym lepiej powinien rozkładać ciężar.

Co ciekawe, nasze ramiona nie są wcale przystosowane do noszenia dużych ciężarów. Szelki w plecaku powinny być szerokie, wzmocnione i odpowiednio wyprofilowane. W ten sposób mamy pewność, że odpowiedni krój podniesie komfort ich użytkowania, a do tego ramiona ucznia nie będą nad wyraz obciążone.

Wzmocniony dół ma gwarantować, że ciężar wszystkich artykułów szkolnych będzie rozłożony równo na całej powierzchni dna. Dzięki temu wszystkie partie mięśniowe będą równomiernie wykorzystywane. A w przeciwnym wypadku, na przykład gdy najcięższe książki są zaraz przy przodzie plecaka, ich waga ciąży na postawie dziecka i wymusza na nim nienaturalne skrzywienie.

Dodatkowym wsparciem dla pleców dziecka są pasy piersiowe i biodrowe. Są one istotne, ponieważ większość ciężaru powinna być absorbowana właśnie na biodrach. Oczywiście należy pokazać dziecku, jak prawidłowo wyregulować jego długość, aby czerpać z niego najwięcej korzyści. Z kolei pas piersiowy sprawia, że plecak jest bardziej stabilny i uniemożliwia zsuwanie się szelek z ramion. Najbardziej korzystnym rozwiązaniem jest wybranie plecaka, który oprócz dopasowania szerokości pozwoli na odpowiednie dostosowanie wysokości pasów.

Odblask

Odblaski nie sprawią, że dziecko będzie miało zdrowy kręgosłup, ale kupując plecak dla dziecka powinniśmy również na to zwrócić dużą uwagę. Wszystkie wyżej wymienione elementy powinny mieć naszyte fragmenty poprawiające widoczność dziecka na ulicy, a co za tym idzie jego bezpieczeństwo.

Naucz dziecko nosić poprawnie plecak!

Nawet jeśli kupimy najlepszy na rynku plecak w wszystkimi atestami, ulepszeniami, wzmocnieniami itp., ale nasze dziecko będzie go nonszalancko nosiło na jednym ramieniu nie będziemy mogli zapewnić mu odpowiedniego rozwoju. Dziecko powinno stosować się do kilku bardzo ważnych zasad.

  • Plecak należy zawsze nosić na obu ramionach.
  • Szelki powinny być odpowiednio wyregulowane, ponieważ za niskie ułożenie plecaka dodatkowo obciąża kręgosłup.
  • Jeśli kupimy plecak wyposażony w zapięcie biodrowe i piersiowe, wytłumaczmy młodemu uczniowi, dlaczego warto z nich korzystać. To powinno zwiększyć szanse na dobrowolne korzystanie z tej funkcji.
  • Najcięższe materiały powinny być ułożone w tylnej komorze plecaka, tak aby rozłożyć ich wagę na całe plecy.

Dla zdrowia pleców liczy się również fotel, z którego korzysta nasze dziecko, odpowiedni materac i wiele innych! Na portalu https://wnetrzadladzieci.com/ znajdziecie dużo rad, które pomogą Wam urządzić wymarzony pokój dziecka!

Jak zmniejszyć wagę plecaków?

Wszystkie wymienione wyżej systemy służą do lepszego rozłożenia ciężaru, tak aby nie nadwyrężać żadnej części pleców dziecka, ale istnieje trochę prostsza metoda, która sprawi, że dziecko nie będzie musiało dźwigać olbrzymich ciężarów. Jedyne, co trzeba zrobić, to nosić mniej. I wiem, że myślicie sobie łatwiej mówić, trudniej zrobić, ale czy na pewno? Jest tyle pomysłów, które sprawią, że ilość książek, zeszytów i innych akcesoriów będzie mniejsza. Nie wierzycie? To może kilka pomysłów pobudzi was do głębszego przemyślenia sprawy.

Książki

Ustalcie w szkole na zebraniu, że książki będą pozostawiane w salce. Jeśli mowa o starszych dzieciach, które muszą regularnie przygotowywać się z materiałów jest też kilka innych opcji. Nauczyciel może wyświetlać swoje materiały na rzutniku lub szkoła może zaproponować starszym rocznikom, aby zamiast wyrzucać książki oddać je nauczycielom różnych przedmiotów – w ten sposób w ciągu kilku lat na pewno zgromadzi się wystarczająca ilość materiałów, przynajmniej po jednej książce na ławkę.

Przybory szkolne

Jeśli rada rodziców jest wystarczająco zorganizowana, można przemyśleć zakupienie potrzebnych akcesoriów do każdej klasy, tak aby dzieci nie musiały nosić plasteliny, nożyczek, bloków kolorowych czy klejów. Waga tych rzeczy może wydaje się mała, ale każdy gram się liczy!

plastelina

Woda

W większości polskich miast jest możliwość picia wody z krany. W ciągu ostatnich 10 lat podjęto pracę nad modernizacją systemów uzdatniania wody, dzięki czemu mieszkańcy Warszawy, Wrocławia, Krakowa i wielu innych miast nie muszą nabywać butelkowanej wody. Zamiast kupować dziecku półtoralitrową butelkę wody, kup bidon i powiedz dziecku, aby napełniało go w trakcie lekcji. Aktualnie prowadzone są akcje, których celem jest instalacja specjalnych poidełek w szkołach.

Bardziej „bezpiecznym” rozwiązaniem jest kupowanie dużych butelek wody, które będą stały w salach do użytku przez dzieci. Wystarczy, że jeden rodzic zobowiąże się do dostarczania wody i po problemie!

Jeśli nie jesteś pewny czy woda w Twoim mieście się nadaje możesz skontaktować się z wodociągami, stacją sanepidu lub samodzielnie zlecić badanie.

Pakowanie posiłków

Zamiast pakować w pojemniki możemy wybrać lżejsze rozwiązania – i nie musi być to folia jednorazowa! W sklepach znajdziemy woskowijki lub wielorazowe torebki strunowe – jak widzisz można znaleźć lepsze sposoby na pakowanie.

Im więcej takich pomysłów wymyślimy tym lżejsze będą plecaki naszych dzieci!

A może plecak na kółkach?

Niektórzy chcąc odciążyć dziecięce kręgosłupy decydują się na wybranie tornistra na kółkach. Nie jest to rozwiązanie idealne, ponieważ w tym przypadku wymusza niesymetryczne ustawienie się torsu. Jest przydatne, jeśli nauczymy dziecko regularnie zmienić ręce podczas trasy do szkoły.

Pamiętaj, aby wybierając konkretne rozwiązanie, zwrócić uwagę na opinie dziecka i odpowiednie przystosowanie, tak aby dziecko cieszyło się z noszenia plecaka i długiego zdrowia!