Plecaki sportowe – czy sprawdzą się dla pierwszoklasisty?

Wybór pierwszego plecaka dla ucznia jest wyjątkowo ciężki. Mnogość modeli i kolorów potrafi przyprawić o prawdziwy zawrót głowy. Plecak powinien spełniać kilka funkcji jednocześnie: być wygodnym, dobrze zaprojektowanym, a także stylowym. Czy plecaki sportowe sprawdzą się dla pierwszoklasisty?

Plecaki do pierwszej klasy – jakie powinny być?

Rodzice pomagający wybrać plecak młodej pociesze, powinni pozwolić mu na wskazanie, który model wizualnie podoba mu się najbardziej. Dopiero wtedy powinni sprawdzać, czy jest on odpowiedni – czy ma wzmocnione plecy, szerokie i regulowane szelki na ramiona oraz czy nie jest za ciężki. To wszystko jest istotne dla kręgosłupa dziecka, który nie powinien być nadmiernie obciążony. Wielkość należy dobrać idealnie do wzrostu dziecka. Na wysokość plecak nie powinien przekraczać linii bioder i ramion, a na szerokość nie może wystawać poza nie.

Czy plecaki sportowe są odpowiednie?

Plecak sportowy to bardzo uniwersalny wybór, bowiem wiele modeli spełnia wymagania stawiane przez rodziców. Są przede wszystkim lekkie. Ich głównym przeznaczeniem jest możliwość przenoszenia rzeczy na treningi sportowe, dlatego mogą poza szkołą posłużyć także, gdy zawozimy dziecko na przykład na trening piłkarski. Trzeba jednak zwrócić uwagę, żeby plecak nie miał za małych wymiarów, ponieważ nie zmieszczą się do niego większe książki. Ważna jest także jego pojemność, wszak pierwszoklasiści często zabierają przykładowo przybory na zajęcia plastyczne. Część z plecaków nie jest też odpowiednio wyprofilowana. Czy to oznacza, że nie istnieją dobre dla dzieci sportowe plecaki? Majewski, to firma która produkuje właśnie takie produkty, które nie będą wpływać negatywnie na zdrowie dziecka, dlatego warto rzucić okiem na wyprodukowane przez markę modele.

Swoboda dziecka

Plecaki sportowe dają jednak dziecku bardzo dużą swobodę ruchów, dlatego aktywne dziecko doceni ich zalety, w przeciwieństwie do krępującego tornistra. Dlatego tak istotna jest uwaga rodzica i dokładne zrozumienie potrzeb swojej pociechy.

Szkolno-sportowy plecak

Na rynku istotne miejsce zajmują także plecaki, które są mieszanką sportowo-szkolną. To również bardzo ciekawa opcja, ponieważ materiał z którego wykonano produkt jest odporny na zabrudzenia i łatwy do czyszczenia, a także jest podzielony na komory, tak jak klasyczny plecak szkolny. Dzięki temu książki, zeszyty i przybory są równomiernie rozłożone.

Plecak klubowy

Jeśli dziecku zależy bardzo na plecaku, który posiada widoczny sportowy charakter, można wybrać razem z nim odpowiedni wzór. Na rynku jest wiele produktów, które nawiązują do różnorakich sportów: piłki nożnej, koszykówki albo siatkówki. Istnieją także plecaki, które mają barwy najpopularniejszych drużyn takich jak FC Barcelona, Real Madryt, Juventus Turyn czy Manchester United. Są bardzo popularne wśród młodych uczniów i adeptów sztuki sportowej.