Mały artysta – pastele i kredki dla dzieci

Rysowanie odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju dziecka. Pomaga też ocenić wiedzę i nabyte przez pociechę umiejętności, pokazuje, jak maluch odbiera świat. Warto więc pielęgnować u niego duszę małego artysty. Jakie jeszcze zalety ma rysowanie? Podpowiadamy, jak pomóc dziecku w rozwoju tej umiejętności i w jakie przybory do rysowania je zaopatrzyć.

Jak rysowanie wpływa na rozwój dziecka?

Umiejętności rysownicze dziecka zależą od jego wieku. Inaczej będą wyglądały malunki w wykonaniu trzylatka, a inaczej wysiłki doświadczonego, pięcioletniego przedszkolaka. Nie każdy maluch to Picasso – nie należy więc przywiązywać wielkiej wagi do tego, jaką jakość mają jego dzieła. Bardziej zasadne będzie zwracanie uwagi na to, co się na nich znajduje – poszczególne elementy pokazują wiedzę dziecka na temat otaczającego je świata. Rodzica zaniepokoić może dopiero fakt, gdy umiejętności rysownicze pociechy wyraźnie odstają od tego, co potrafią już wykonać jej rówieśnicy.

Emocjonalny rozwój dziecka można określić między innymi właśnie na podstawie rysunków. Jakość obrazków świadczy także o jego umiejętnościach manualnych. Jak każda twórcza praca, także i rysowanie jest sposobem na rozwój wyobraźni.

Jak zachęcić dziecko do rysowania?

Większości dzieci mobilizować do rysowania wcale nie trzeba. Wręcz przeciwnie – rodzice często muszą radzić sobie ze ścianami i meblami pokrytymi bazgrołami młodocianych artystów. Sposobem na zaznajomienie dziecka z przyborami do rysowania mogą być choćby kolorowanki. Już one rozwijają – oczywiście pod warunkiem, że opiekunowie pilnują, by starało się malować je starannie, bez wyjeżdżania poza kontury rysunków.

Przydatne przybory do rysowania

Dzieci, które nie przepadają za rysowaniem, najłatwiej zachęcić do tej czynności poprzez zakup efektownych przyborów. Maluchom łatwo przyjdzie mazanie po kartkach – i nie tylko – kredkami świecowymi. U kilkulatka świetnie sprawdzą się grube kredki ołówkowe, na przykład kredki Stabilo. 24 kolory to naturalny wybór, ale ciekawą opcją są też grube trójkątne kredki Stabilo Trio 18 kolorów. Wyróżniają się nie tylko żywymi kolorami, ale też ergonomicznym kształtem i grubym rdzeniem odpornym na złamania, co szczególnie ważne w przypadku młodszych dzieci.

Nowe możliwości z pastelami

Jeśli rysowanie staje się dla naszego dziecka prawdziwą pasją, warto pomyśleć o rozszerzeniu wachlarza jego przyborów. W tym przypadku pomocne będą pastele olejne Pentel. 50 kolorów stworzy wielkie możliwości, ale na rynku dostępne są również zestawy z 16 kolorami. Producent zapewnia, że miękka i kremowa konsystencja ułatwi rozprowadzanie kolorów. Ciekawym rozwiązaniem są też pastele suche – Pentel, Koh-I-Noor albo Toma, które przydadzą się nie tylko w domu, ale również w szkole. Prace wykonywane przez dziecko w czasie lekcji plastyki z pastelami suchymi w roli głównej z pewnością sprawią mu wiele radości. Dzieci uwielbiają również kolorowe flamastry – warto jednak oddać je dopiero w ręce nieco starszych i bardziej odpowiedzialnych amatorów rysunku. W przeciwnym razie trzeba być przygotowanym na próby zmywania śladów po nich choćby z ubrań, co jest sztuką niezwykle trudną.