Co dziecko powinno zabrać ze sobą na basen?

Pływanie to jedna z najbardziej zdrowych aktywności fizycznych. Dzieci uczą się w wodzie koordynacji ruchowej i odpowiedzialności, a sam sport pomaga kształtować mięśnie, jest dobry dla kręgosłupa i stawów oraz pomaga w ewentualnej rehabilitacji. Przed zapisaniem dziecka na basen, zainwestujmy w plecaki szkolne, w których pociecha będzie mogła przenosić niezbędne na pływalni rzeczy. W sklepach możemy znaleźć świetne plecaki dla dziewczynki jak i chłopca, które z pewnością trafią w gust maluchów. Strój kąpielowy, duży ręcznik plażowy lub sportowy, klapki, czepek – co jeszcze dziecko powinno zabrać ze sobą na basen? Podpowiadamy w poniższym tekście!

Strój kąpielowy

To bardzo istotny element ubioru na basenie. Lepiej darujmy sobie pakowanie szortów kąpielowych małym dzieciom. Nie dość, że niektóre obiekty zabraniają noszenia ich w swoim regulaminie, to dodatkowo nie są one tak komfortowe podczas pływania jak klasyczne i przylegające majteczki lub bokserki-kąpielówki. Dla dziewczynek najbardziej odpowiednim strojem będzie jednoczęściowy komplet, który nie zsunie się, nie rozepnie lub nie rozwiąże, a dodatki nie będą stanowiły kolejnego oporu wody.

Ręczniki dla dzieci

Wybór okrycia dla dziecka może okazać się dość problematyczny. Dobrym wyborem będzie na przykład ręcznik szybkoschnący, który jest zdecydowanie mniejszy od tradycyjnego bawełnianego i łatwiej go zapakować do torby. Ręczniki sportowe z mikrofibry także użytkuje się nieco inaczej niż klasyczne. Tak jak bawełnianymi ocieramy całe ciało, tak tymi jedynie oklepujemy naszą skórę, by uzyskać lepszy efekt.

Czepek

Czepek pomaga w zachowaniu higieny na basenie. W skórze głowy rozwija się najwięcej mikroorganizmów, dlatego należy jak najbardziej ją odizolować. Dodatkowo, dzięki czepkowi wypadające włosy nie pozostają w wodzie. Włosy są w ten sposób także chronione przed chlorem, który jest w niej zawarty. Dobrze dobrany czepek zakrywa całe ucho i zapobiega dostawaniu się do niego wody, ponadto tworzy zwartą kopułę, dzięki której głowa, będąca pierwszym źródłem oporu, jest zdecydowanie bardziej opływowa.

Na rynku istnieje wiele rodzajów czepków, najczęściej spotykane są takie z silikonu oraz lycry. Dobierając odpowiedni model, musimy spytać dziecka, czy czepek jest wygodny, nie szarpie włosów, ale też czy nie ma w nim za dużo luzu. Może on sprawić, że osłona głowy spadnie w trakcie zabawy lub nurkowania.

Okulary pływackie

Choć okulary, w przeciwieństwie do czepka, nie są wymagane w regulaminach basenów, to ich posiadanie zdecydowanie zwiększa komfort spędzania czasu na basenie. Dzięki nim dziecko może pływać z otwartymi oczyma, obserwować wszystko, co się dzieje wokół niego i przede wszystkim nie drażnić oczu chlorowaną wodą. Okulary muszą być oczywiście dobrze dopasowane, aby odizolować oczy od basenu. Z drugiej strony, nie mogą zbyt mocno uwierać głowy, gdyż spowodują odciski dookoła oczu i ich używanie będzie niekomfortowe.

Klapki

Aby chronić dziecięce stopy przed grzybami, których sporo w częściach basenu pozbawionych chlorowania, potrzebne będą wygodne klapki. Muszą być łatwe do zdjęcia, ale także niezbyt luźne, aby nie spadały. Modeli jest bardzo dużo – najlepiej wybierzmy taki, który nie jest zbyt popularny, aby nasza pociecha przez przypadek nie założyła klapek innego małego pływaka. Jeśli jednak dziecko chce mieć konkretny rodzaj obuwia, który widzieliśmy na basenie – podpiszmy je wtedy niezmywalnym pisakiem.

A wszystko to pakujemy gdzie? Do plecaka! Zobacz jak wybrać najlepszy plecak na zimę w artykule – „Plecak do szkoły na zimę. Czy będzie potrzebny specjalny model?