Plecak dla pierwszoklasisty – na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Rozpoczęcie roku szkolnego to dla wielu uczniów, ale także i rodziców, niezwykle ważne wydarzenie. Najwięcej stresu w tym okresie towarzyszy jednak opiekunom oraz dzieciom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z edukacją. Przed pierwszym września należy bowiem odpowiednio przygotować swoją pociechę oraz skompletować dla niej całą wyprawkę. Nie da się ukryć, że najważniejsze będą w tym przypadku plecaki szkolne. Znalezienie idealnego modelu dla tak małego ucznia nie należy jednak do najłatwiejszych zadań. Postaramy się zatem dziś podpowiedzieć, jaki plecak do pierwszej klasy kupić. Sprawdź!

Jaki plecak do pierwszej klasy? Po pierwsze: rodzaj

Wybierając pierwszy plecak dla swojego dziecka, należy przede wszystkim zastanowić się, czy lepszą opcją dla naszego malucha okaże się tornister, czy też klasyczny pakunek. Jedne i drugie znajdziemy oczywiście w sklepie internetowym: https://plecaki.com.pl/pl/c/Plecaki/84.

Pierwszy z rodzajów charakteryzuje się oczywiście specjalnym usztywnieniem oraz stelażem. Okaże się idealną opcją, jeśli wiemy, że nasz mały uczeń może mieć trudności z odpowiednim pakowaniem plecaka oraz utrzymaniem prawidłowej postawy ciała. Tornistry bardzo często występują także w wersji na kółkach. Taka funkcja przydaje się, gdy droga do szkoły jest dość długa. Maluch będzie mógł wtedy ciągnąć za sobą cały szkolny pakunek. Jaki plecak dla pierwszoklasisty, który nie chce tornistra? Klasyczne plecaki Coolpack czy każdej innej renomowanej firmy są za to zdecydowanie lżejsze i bardziej funkcjonalne. Można bowiem wykorzystać je również na wszelkiego rodzaju wycieczki, wakacje czy zajęcia pozalekcyjne. Warto zatem poświęcić nawet kilka dni na dokładne przemyślenie tego, który wariant będzie najlepszy dla naszego dziecka i świadomie zdecydować jaki plecak szkolny wybrać.  

Po drugie: waga i wielkość plecaka

W przypadku tych najmłodszych dzieci bardzo duże znaczenie będzie miała waga oraz wielkość plecaka. Różne rozmiary dopasowane do potrzeb dzieciaków dostaniemy oczywiście w Sieci:  https://plecaki.com.pl/pl/c/Plecaki-szkolne/50. Często bowiem zdarza się, że pociechy dźwigają na plecach zbyt obszerny pakunek. Kupując tornister, sprawdźmy zatem, czy ten nie wystaje zbyt mocno poza obrys ciała naszej pociechy. Dodatkowo postawmy na najlżejsze możliwe rozwiązanie. Musimy bowiem brać pod uwagę to, że książki, zeszyty oraz pozostałe elementy wyprawki mogą ważyć nawet kilka kilogramów. Zaleca się jednak, by dziecko nie nosiło na plecach pakunku wraz z wyposażeniem cięższego niż 10% masy ciała. Jeśli zatem nasz uczeń waży 30 kg, jego wyprawka wraz z plecakiem nie powinna przekroczyć 3 kg. Odpowiadając więc na pytanie jaki plecak dla pierwszoklasisty mającego dużo książek wybrać – musi to być lekki model!

Jaki plecak do pierwszej klasy? Po trzecie: ciekawy motyw

Małe dzieci z pewnością będą chętniej wędrowały do szkoły, gdy na ich plecaku będzie widniał ciekawy motyw, dopasowany do potrzeb, preferencji oraz upodobań ucznia. Jeśli zatem nasza pociecha uwielbia daną bajkową postać czy konkretne zwierzątko, śmiało postawmy na pakunek z właśnie takim wzorem. Warto więc, by dziecko uczestniczyło w całym procesie zakupowym. Będziemy wtedy w stanie wybrać idealny motyw, a dodatkowo dopasować wielkość tornistra do wzrostu oraz wagi malucha. 

Jaki plecak dla pierwszoklasisty? Po czwarte: elementy odblaskowe

Jaki plecak szkolny dla malucha? Plecaki, szczególnie te dla najmłodszych dzieci, powinny cechować się sporą ilością elementów odblaskowych. Nie ma bowiem nic ważniejszego niż bezpieczeństwo naszego malucha. Wybierzmy więc tornister, który ma takie elementy zamontowane na szelkach oraz głównej komorze. Dodatkowe odblaski w postaci breloczków czy wstawek w okolicach kieszonek również będą wskazane. Chcemy przecież, by nasze dziecko było widoczne z daleka. 

Wyżej wymienione aspekty to oczywiście tylko te najważniejsze cechy, którymi powinien charakteryzować się plecak dla ucznia. Równie ważna będzie także m.in. ilość komór, dodatkowych kieszonek czy ogólne dopasowanie do naszej pociechy. 

Bezpieczny model plecaka to nie wszystko – trzeba jeszcze odpowiednio go spakować. Przeczytaj nasz artykuł i naucz dziecko jak to robią! Kliknij: https://dzieciswiat.pl/jak-prawidlowo-rozmiescic-w-plecaku-wszystkie-szkolne-akcesoria.