Klaun – nie tylko w cyrku!

Klauni na urodziny od wielu lat robią furorę wśród dzieciaków. Potrafią rozśmieszyć każdego malucha, zafascynować sztuczkami i ożywić nawet najnudniejszą imprezę. Planując kinderbal, warto zdecydować się na wynajem klauna – doświadczony animator zapewni małym gościom niezapomniane wrażenia.

Klaun – kto to jest?

Słusznie kojarzymy ich w pierwszej kolejności z cyrkiem – klauni odgrywają slapstickowe scenki, starając się rozbawić publiczność. Nazwa profesji pochodzi od islandzkiego klunni lub szwedzkiego kluns, oznaczających osobę niezdarną. Pierwsze ślady klaunów odnaleziono w Egipcie – datowane są na 2400 rok p.n.e, a tradycja tej sztuki zabawiania ciągnie się przez wieki, aż do dzisiaj. Niestety, aktualnie coraz rzadziej klauni utożsamiani są z artystami. 

Klaun na imprezę to animator wykonujący proste sztuczki przy użyciu rekwizytów. Z reguły są to mężczyźni, ale ta rola popularyzuje się również wśród pań. Jego zadaniem jest rozśmieszenie dzieci, a czasem i dorosłych! 

Klauni – strój

Strój klauna to podstawa – w założeniu, klaun nie powinien się odzywać, ale może wydawać dźwięki odpowiednie do kontekstu skeczu. Główną część emocji przekazuje twarz, ubogacona imponującym makijażem, widocznym nawet dla najdalej siedzącej publiczności. Charakterystyczny element to także okrągły, jaskrawoczerwony nos klauna, ogromne buty i peruka w ekstrawaganckim kolorze. Cały strój klauna jest za duży, zniekształcający sylwetkę – przywdziewając go artysta cyrkowy lub animator wydaje się dzięki takiej stylizacji  jeszcze bardziej sympatycznie niezdarny.

Uwaga – niezależnie od wieku, nie każdy powinien być wystawiany na kontakt z tak ubranymi osobami! Koulrofobia to strach przed klaunami, a odpowiada za niego głównie ekscentryczny makijaż i ubiór. Ten lęk jest irracjonalny, więc panikującej osobie nie pomoże zapewnianie, że jest bezpieczna. Sprawa jest tym trudniejsza, jeżeli w przerażającej sytuacji postawimy malucha – bardzo prawdopodobne, że nie będzie już w stanie wrócić do zabawy, a w najgorszym przypadku nabawi się bardzo poważnej traumy.

Klaun na urodziny dziecka

Klaun do wynajęcia to osoba często spotykana na wszelkiego rodzaju imprezach dedykowanych rodzinom. Wynajem klauna we współpracy z agencją eventową gwarantuje, że przyjęcie urodzinowe dla dziecka będzie prowadzone przez znającego się na rzeczy animatora, potrafiącego pracować z maluchami. Jego zadaniem jest proponowanie zabaw i robienie sztuczek – do najpopularniejszych należy żonglowanie, puszczanie baniek mydlanych i skręcanie zwierzątek z balonów. Doświadczony animator dostarczy maluchom wiele uśmiechu. Świetnym pomysłem jest również wynajęcie wielkich żywych maskotek. Przeczytasz o nich w naszym następnym artykule: https://dzieciswiat.pl/wielkie-maskotki.

Jeśli zdecydujemy się na wynajem klauna na imprezę, cena będzie zależeć od wielu czynników. Najważniejszym jest to czego od klauna wymagamy – jeżeli animator ma skręcać kształty z baloników, połykać ogień, urządzić pokaz iluzjonistyczny, malować buzie dzieci i chodzić na szczudłach, oczywiście zapłacimy mu dużo więcej niż klaunowi ograniczającemu się do żonglowania. Kolejne kwestie to czas wynajmu, wielkość imprezy oraz szeroko pojęte kwalifikacje i doświadczenie animatora.

Jeżeli tylko żadne zaproszone dziecko nie zdradza objawów koulrofobii, klaun na przyjęciu to świetny pomysł. Zanim postawisz na przyjęcie z klaunem, upewnij się, że Twoje dziecko dobrze reaguje na cyrkowe stylizacje, na przykład pokazując mu tę postać w filmie – najlepiej zademonstruj mu przynajmniej kilka wystylizowanych postaci, bo lęk mogą budzić tylko niektóre elementy wizerunku. Porozmawiaj także z rodzicami małych gości spodziewanych na kinderbalu – niech wiedzą o planowanej atrakcji i również zweryfikują, czy zabawa z klaunem jest odpowiednia dla ich dzieci. Koulrofobia jest dość popularnym lękiem, musisz więc być stuprocentowo pewnym, że Twój kinderbal nie będzie pierwszą okazją do spotkania klauna przez któregokolwiek z gości.