Jaka pościel dla dziecka będzie idealna? Dowiedz się, jak kupować pościel dla dzieci i młodzieży!

Łóżko i pościel dla dzieci są jednymi z ważniejszych elementów wystroju pokoju dziecięcego. Nie chodzi tutaj jednak o estetykę, a o odpowiednie warunki snu. To tam dziecko spędza prawie połowę dnia. Podczas snu regulowane są różne procesy zachodzące w organizmie, następuje odbudowa komórkowa, tworzą się nowe połączenia neuronowe i odprężają się mięśnie. Wszystkie te czynności są ważne dla każdego, ale dla dzieci odgrywają one szczególną rolę. W nocy, w nowym organizmie zachodzi tyle przemian, że złe warunki snu mogą mieć negatywne skutki zarówno w krótkiej, jak i długiej perspektywie. Zadbanie o odpowiednie miejsce odpoczynku jest podstawowym zadaniem rodziców. W tym artykule skupimy się szczególnie na pościeli dla dzieci i warunkach snu.

Jaka pościel dla dziecka?

Kupowanie wyprawki dla noworodka to nie lada wyzwanie. Jeśli jest to nasze pierwsze dziecko, zrobienie takiej listy może okazać się bardzo przytłaczające. Po pierwsze, znajdziemy wiele sprzecznych informacji dotyczących prawie każdego elementu wyposażenia. Co jest natomiast pewne, to fakt, że pościelą dla niemowląt nie musimy przejmować się przez pierwszy rok lub nawet dwa lata życia dziecka. Nie oznacza to, że będziemy kazać dziecku spać w ekstremalnie zimnych temperaturach. Brak pościeli dla niemowląt jest związany z bardzo smutnym zjawiskiem nagłej śmierci łóżeczkowej. Jest to koszmar, przed którym próbuje uciec każdy rodzic. Wśród praktyk, które mają ochronić przed tą tragedią jest właśnie używanie śpiworka zamiast kołder lub koca. Używając sprawdzonych i certyfikowanych śpiworków możemy czuć się bezpieczniej, ponieważ dziecko nie powinno naciągnąć materiału na usta lub nos, blokując tym samym dopływ powietrza, który skutkuje śmiercią noworodka.

Jaką pościel wybrać dla dzieci?

Wiemy już, że na początku życia dziecka nie musimy zawracać sobie głowy zakupem pościeli, ponieważ w nocy dziecko będzie ogrzewane śpiworkiem. A co w dalszych etapach, gdy dziecko będzie już starsze i możemy kupić mu pościel? Przedszkolaki mają dużo większe pole do wyboru. Po pierwsze mogą wybierać ulubione wzory np. pościel dziecięca Psi Patrol lub z innymi postaciami z ulubionych bajek. Dla rodziców ważniejszą kwestią natomiast będzie wybór odpowiedniego rozmiaru pościeli. Przecież na samym początku łóżeczko dziecka jest mniejsze niż standardowe rozmiary, więc uniwersalna pościel dla dzieci 140×200 będzie za długa. Jak więc dokonywać dobrych decyzji?

Wzór

W grudniu na pewno kusi nas pościel świąteczna dla dzieci. W końcu chcemy, aby ten magiczny czas był zapamiętany przez naszą pociechę, a odpowiedni wystrój sprawia, że w domu panuje inna atmosfera. Oczywiście możemy się zdecydować na takie rozwiązania, ale jeśli mamy już starsze dzieci słuchajmy również ich zdania. To nasze dziecko ma się czuć dobrze w swojej sypialni. Patrząc na olbrzymią ilość oferowanych wzorów pościeli nie powinno być problemu ze znalezieniem kompromisu – nawet na etapie nastoletniego buntu! Jeśli chcemy dodać świątecznego klimatu, możemy pokazać kilka modeli pościeli i pozwolić dziecku samemu zdecydować, co do konkretnego modelu. Niezależność i dobre samopoczucie w swoim pokoju jest ważne dla prawidłowego rozwoju emocjonalnego. Oczywiście nie powinniśmy przykładać nad wyraz wielkiej uwagi co do wyboru wzoru, ponieważ dojrzewające dzieci będą zmieniać swój styl pewnie nie jeden raz. Jednak sami wiemy, że czujemy się lepiej w przestrzeni, którą lubimy – więc to samo powinniśmy zapewnić naszym dzieciom.

Rozmiar

Wybierając rozmiar pościeli dla dziecka wszystko tak naprawdę zależy od jego wieku i wzrostu. Pierwsze kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt miesięcy mamy już wytłumaczone. A co dalej? Przyjmijmy sobie umowne etapy, które ułatwią nam podjęcie decyzji o zakupie. Oczywiście musimy mieć na uwadze, że to tylko przykładowa klasyfikacja, bo ważniejszy będzie wzrost dziecka!

Czas przedszkolny i początki szkoły podstawowej

Przedszkolaki będą mieć pościel dobieraną do swojego łóżeczka. Najczęściej pomiędzy kołyską a pełnowymiarowym łóżkiem jest jeszcze łóżko dziecięce, do którego pasować będą mniejsze komplety pościeli. Wśród popularnych rozmiarów możemy wymienić 90×120, 100×135, 100×150, 110×140 – więc który z nich wybrać? Niestety nie podamy jednej konkretnej odpowiedzi, bo zależy to od rozmiaru kołdry i poduszki, którą posiadamy w domu. Natomiast jeśli stoimy przed zakupem pełnego kompletu możemy podać kilka wskazówek!

Decydujmy się na rozmiar kołdry i poduszki, który jest najbardziej uniwersalny. Jeśli widzimy wysokiej jakości komplet w zaskakująco niskiej cenie może pojawić się mały haczyk. Nie będziemy mogli kupować pościeli od różnych producentów, ponieważ ten rozmiar jest produkowany tylko przez jedną sieć handlową. Aby uniknąć takiej sytuacji wystarczy sprawdzić czy znajdziemy te same wymiary w różnych sklepach. W przeciwnym razie będziemy zmuszeni do przepłacania, ponieważ będziemy mogli znaleźć pasującą pościel tylko w jednym miejscu.

Jeśli mamy wiercącego się w nocy przedszkolaka dobrym rozwiązaniem może okazać się pościel z wkładem. Ruchliwe nocą dzieci nie „przekopią” kołdry w jednej róg poszewki, ponieważ ta jest już odpowiednio ułożona i przyszyta. Z drugiej strony, u młodszych dzieci częściej trzeba zmieniać pościel ze względu na powstałe plamy lub inne wpadki. Jeśli nie będziemy mieć zapasowej kołdry może okazać się, że dziecko nie ma pod czym spać.

Podstawówka i późniejsze lata

I tutaj mamy już z górki, ponieważ gdy dziecko wyrośnie z swojego łóżeczka będziemy musieli je wymienić, a co za tym idzie kupić nową, większą pościel. Tutaj wśród rozmiarów możemy decydować pomiędzy 140×200, 150×200, 160×200. Którą powinniśmy wybrać? Najczęściej większość osób lubi być porządnie otulona kołdrą, a większa szerokość kołdry może nam to zagwarantować. Ważny jest również wzrost dziecka, ponieważ jeśli mamy wysokie dziecko możemy dodatkowo rozważyć długość 220 cm. Przy dobrym dbaniu o pościel powinniśmy się z niej cieszyć przez kilka lat, więc przemyślmy tę decyzję dokładnie!

Jaki materiał na pościel dla dziecka?

Tkanina na pościel dla dzieci powinna spełniać kilka warunków. Po pierwsze musi pozwalać na prawidłowe odprowadzanie wilgoci oraz pozwolić skórze oddychać. W dodatku w zależności od pory roku możemy wymagać cieplejszych lub lżejszych rozwiązań.

Jak uszyć pościel dla dzieci” – to pytanie zadają sobie producenci pościeli, którzy naprawdę interesują się dobrym snem i upodobaniami dzieci. Wśród produktów oferowanych w sklepach znajdziemy różne materiały, które będą się różniły odpowiednimi właściwościami. Na ogół możemy powiedzieć, że pościel naturalna jest lepszym rozwiązaniem. Jednak wśród naturalnej pościeli, też możemy znaleźć mniej lub bardziej trafne tkaniny. Dla przykładu możemy wziąć dobrze znaną i miła w dotyku bawełnę. Wśród samej bawełny możemy wymienić:

  • korę,
  • bawełnę egipską,
  • satynę,
  • czystą bawełnę.

I czym będą różnić się poszczególne rodzaje? Na przykład kora jest materiałem, który nie będzie wymagał prasowania, a w dodatku jest ciepła. Z drugiej strony jednak, nawet niektórzy dorośli uważają, że przez jej szorstką budowę jest nieprzyjemna dla skóry. Z kolei bawełna satynowa jest śliska i chłodna, dlatego lepiej sprawdzi się dla starszych dzieci, szczególnie na upalne dni. Jeśli odpowiemy sobie na kilka pytań, wybór materiału na pościel nie powinien być szczególnie trudny!

  1. Czy dziecko się poci w nocy? A w ciągu dnia jest mu często gorąco?
  2. Na jakie dolegliwości lub uczulenia cierpi nasze dziecko?
  3. Czy nasz maluch jest zmarzluchem?
  4. Czy nasza pociecha jest szczególnie wyczulona na teksturę materiałów?

Poznanie odpowiedzi na te kwestie sprawi, że wybór materiału na pościel dla dziecka będzie dużo prostszy. A jeśli szukacie czegoś do własnej sypialni zajrzyjcie na https://wnetrzadlaciebie.com/.

W jakich warunkach dzieci powinny spać?

Oprócz odpowiedniej kołdry i poduszki ważna będzie też cała atmosfera w pokoju. Pościel zapewnia komfort termiczny zatrzymując ciepło blisko dziecko. Jednak dużo rodziców w dobrej wierze przegrzewa swoje pociechy. Brak wietrzenia i wysokie temperatury w pomieszczeniach mają odwrotny do zamierzonego skutek, ponieważ przyczyniają się do powstawania chorób. Optymalna temperatura snu to od 18 do 20 stopni Celsjusza. Aby dziecko nie zmarzło nad ranem, czyli w momencie kiedy temperatura jest najniższa wykorzystujemy ciepłą pościel. Nie możemy też zapomnieć o odpowiednim przyciemnieniu i wyciszeniu miejsca, gdzie śpi nasz skarb.

Jeszcze więcej informacji o wyborze odpowiedniej pościeli znajdziecie w artykule – 5 aspektów, które warto wziąć pod uwagę, wybierając pościel dla dzieci„.