Czyste powietrze w przedszkolu i szkole. Jak o nie zadbać?
Wszyscy chcemy dla naszych dzieci wszystkiego, co najlepsze. Z tego powodu staramy się ze wszystkich sił zapewnić im jak najbardziej dogodne warunki do rozwoju, a także przykładamy szczególną wagę do ich stanu zdrowia oraz środowiska, w którym przebywają. Dlatego część z nas inwestuje w urządzenia do oczyszczania powietrza, które montuje w domach i mieszkaniach. Ma ono uchronić dziecko przed wdychaniem szkodliwych substancji. Nasze pociechy co najmniej kilka godzin w ciągu dnia spędzają jednak również w szkole, a młodsze w przedszkolu. Cały nasz wysiłek pójdzie na marne, jeśli powietrze w tych placówkach nie będzie oczyszczane w odpowiedni sposób. Jak więc do tego tematu mogą podejść placówki edukacyjne? Jakie urządzenie oczyszczania powietrza w pomieszczeniach sprawdza się najlepiej?
Jakie zagrożenia dla dzieci niesie zanieczyszczone powietrze?
W ciągu całego życia i procesu edukacji dzieci spędzają w przedszkolnych i szkolnych ławkach łącznie aż kilkanaście tysięcy godzin. Nic więc dziwnego, że stan powietrza w tych placówkach ma niebagatelne znaczenie dla ich zdrowia. Jak pokazują badania, to właśnie szkolne klasy, ale również szatnie czy stołówki są niezwykle obfitymi siedliskami bakterii. Nie pomaga w tym nawet regularne czyszczenie, istotą jest samo pojawianie się w nich dużej liczby dzieci, które przenoszą ze sobą wirusy, grzyby czy bakterie. Kontakt z nimi często bywa przyczyną różnego rodzaju infekcji, a w obecnej rzeczywistości może prowadzić także do zachorowań na Covid-19. Sama częsta absencja w szkole ma niezwykle negatywny wpływ na szkolne wyniki oraz kontakt z rówieśnikami.
Drugim źródłem zanieczyszczeń w szkołach i przedszkolach może być smog. Problem ten dotyczy placówek edukacyjnych w największych miastach, ale nie tylko – pyły zawieszone będące głównym składnikiem smogu często pojawiają się także w mniejszych miejscowościach, zwłaszcza gdy są one położone w kotlinach. Tymczasem dzieci są podatne na działanie tych szkodliwych substancji znacznie bardziej niż dorośli. Układ odpornościowy najmłodszych nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Poza tym dzieci oddychają częściej niż dorośli, tym samym wchłaniając jeszcze więcej niebezpiecznych związków.
Konsekwencje oddychania tak zanieczyszczonym powietrzem mogą być opłakane. Najczęstsze powikłania to astma oraz zaburzenia układu oddechowego. Problemy mogą być jednak głębsze i dotykać kłopotów z koncentracją, zaburzeń zachowania i skłonności do depresji. Wynikiem styczności z groźnymi związkami bywa nawet niższy iloraz inteligencji czy zmiany anatomiczne w mózgu.
Czyste powietrze w przedszkolu i szkole – jak je zapewnić?
Walka o czyste powietrze w przedszkolu i przedszkole nigdy nie zostanie wygrana bez systemowych rozwiązań, które zmniejszą smog nad naszymi głowami. Mimo wszystko można jednak starać się ograniczyć wpływ szkodliwych substancji w placówkach edukacyjnych na dwa sposoby.
Pierwszym z nich jest dezynfekcja powietrza z wirusów, bakterii i innych drobnoustrojów. W tym przypadku rozwiązaniem będzie profesjonalne urządzenie do oczyszczania powietrza. Za najskuteczniejsze uchodzą te, które wykorzystują działanie technologii niskoenergetycznej plazmy. Takie urządzenia wciągają kolejne partie powietrza znajdującego się w pomieszczeniu, przepuszczają je przez filtry, a w wewnętrznej komorze unieszkodliwiają niebezpieczne cząsteczki. Wystarczy dobrać ich moc odpowiednio do kubatury sali lekcyjnej.
Drugą linią obrony mogą być oczyszczacze powietrza, które filtrują je z pyłów zawieszonych. Najlepiej, gdy są to rozwiązania na poziomie wentylacji, wówczas powinny wystarczyć odpowiednie filtry. Za najszczelniejsze uchodzą filtry HEPA. Jeśli takiej możliwości nie ma, warto postawić na przenośne urządzenie do oczyszczania powietrza – można je zresztą zamontować również na ścianie – które są wyposażone w podobne filtry i metodycznie przepuszczają powietrze, wychwytując z niego pyły. W tym przypadku trzeba także pamiętać o normach akustycznych związanych z hałasem, który w przypadku przedszkoli i szkół nie może być zbyt duży.