ADHD – jak mogą pomóc suplementy diety?
Nadpobudliwość psychoruchowa to poważny problem – niemożność skoncentrowania się i ,,usiedzenia na miejscu” daje o sobie znać nie tylko w szkole. Do walki z tym uciążliwym zaburzeniem jest potrzebna współpraca z psychologiem, zarówno w kwestii terapii indywidualnej jak i rodzinnej. Można jednak przyczynić się do poprawy stanu pociechy także dbając o odpowiednią podaż witamin i mikroskładników. Jakie suplementy diety dla dzieci z ADHD okażą się pomocne?
Żelazo i magnez – suplementy diety dla dzieci z ADHD
Badania pokazują, że niedobór żelaza może bardzo istotnie przyczyniać się do rozwoju ADHD u dzieci, a im większy niedobór, tym cięższe objawy zaburzenia. W przypadku niedostatecznej podaży tego mikroelementu zwalnia także produkcja dopaminy – hormonu szczęścia odpowiedzialnego między innymi za stabilność emocjonalną i funkcje motoryczne. Dbanie o wypełnienie codziennego zapotrzebowania na żelazo u dziecka nie tylko może obniżyć ryzyko wystąpienia nadpobudliwości psychoruchowej, ale także zmniejszyć zaawansowanie jej uciążliwych objawów.
Według naukowców, niedobory magnezu również mogą istotnie wpływać na szanse rozwoju ADHD u dziecka. Niedobory tego pierwiastka objawiają się zaburzeniami koncentracji, niestabilnością emocjonalną i właśnie zachowaniami, które da się określić jako objawy hiperaktywności.
Do zadbania o odpowiednią podaż zarówno magnezu jak i żelaza kluczem jest odpowiednia, zbilansowana i urozmaicona dieta. Niemniej, każdy rodzic wie jak to bywa z kilkulatkami – przekonanie ich do zdrowego odżywiania często kończy się tak, jak rzucanie grochem o ścianę. Dzieciaki uwielbiają przekąski i słodycze, czasem przez długi czas chcę jeść tylko ograniczoną pulę produktów czy są po prostu niejadkami. Dotyczy to oczywiście również dzieci z ADHD, zwłaszcza, że leki na hiperaktywność mają skutki uboczne w postaci redukowania apetytu..
Postawienie na suplementy diety dla dzieci z ADHD, zawierające żelazo i magnez o wysokiej przyswajalności pozwoli uniknąć niedoborów, możliwego zwiększonego ryzyka wystąpienia nadpobudliwości psychoruchowej, a w przypadku dzieci cierpiących na to zaburzenia osłabić zaawansowanie objawów. Należy zaznaczyć, że nad zależnością magnezu i żelaza a występowaniem ADHD wciąż trwają badania, niemniej, niedobory tak istotnych minerałów nigdy nie są mile widziane!
Witamina D3 a nadpobudliwość u dzieci
Kolejny niedobór podejrzewany przez naukowców o przyczynianie się do rozwoju hiperaktywności psychoruchowej dotyczy witaminy D3. W tej kwestii suplementacja przyda się w zasadzie każdemu. Nasza szerokość geograficzna nie pozwala cieszyć się pełnią słońca przez cały rok, a ,,słoneczna witamina” szeroko wpływa nie tylko na naszą kondycję psychiczną i poziom energii, ale także szereg innych procesów w organizmie. Badania przeprowadzone w 2018 roku wskazują, że u dzieci nadpobudliwych niedobory występują częściej niż u zdrowych rówieśników, są także większe.
Korelacja nie oznacza przyczynowości, jednakowoż suplementacja witaminy D3, na pewno wpłynie pozytywnie na dziecko z ADHD, mające problemy szczególnie z wahaniami nastroju, spowodowanymi nie tyle samym zaburzeniem, co jego konsekwencjami. Gorsze wyniki w nauce czy niezbyt dobre relacje z rówieśnikami na pewno nie pomogą! Zadbanie o odpowiednią podaż witaminy D3 przyda się zresztą całej rodzinie, szczególnie poza okresem letnim.
Suplementowanie kwasów omega-3 u dzieci z ADHD
Kwasy tłuszczowe omega-3 nie są wytwarzane przez organizm – trzeba je dostarczać z diety. Najwięcej znajdziemy ich w tłustych rybach, jak łosoś, śledzie i makrele. O preferencjach żywieniowych dzieci już wspominaliśmy – nie jest łatwo im dogodzić, a poza tym zanieczyszczenie mórz i oceanów nie zachęca do częstego spożywania ryb. Kwasy omega-3 stymulują pracę mózgu, co widać między innymi jako poprawę koncentracji. To niezwykle ważna właściwość, cenna dla dzieci dotkniętych ADHD, które siłą rzeczy mają z nią większe problemy niż rówieśnicy.
Żelazo, magnez, witamina D3 i kwasy omega-3 to suplementy diety dla dzieci z ADHD, które mogą okazać się bardzo pomocne. Mimo że nie ma pewności co do dokładnego związku ich niedoborów a nadpobudliwościa psychoruchową, zadbanie o prawidłową podaż dobroczynnych substancji szeroko wpłynie na kondycję fizyczną, ale też psychiczną malucha. Zainteresuj się nią szczególnie, jeśli Twoja pociecha jest wybrednym niejadkiem!