Wycieczka szkolna do Pragi – co warto zobaczyć
Pomysłów na ciekawe cele wyjazdów z uczniami nigdy za wiele. W końcu co roku organizuje się wycieczki szkolne. Biuro podróży może zaproponować kilka rozwiązań, ale najlepiej samemu wybrać miejsca docelowe, a dopiero potem szukać odpowiedniej oferty. Jednym z miast znajdujących się stosunkowo niedaleko Polski, które każdy powinien odwiedzić, jest stolica Czech – Praga. W podróż warto zabrać ze sobą bagaż podręczny, jakim jest np. worek plecak. Dzięki niemu będziemy mieć najpotrzebniejsze rzeczy zawsze pod ręką. Nieocenione mogą się okazać także kosmetyczki do torebki. Oprócz produktów do makijażu można w nich umieścić podstawowe wyposażenie apteczki. Co jeszcze należy mieć na uwadze organizując wycieczkę?
Jak zorganizować wycieczkę do Pragi?
Wyprawa do Pragi jest dziś łatwiejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Od kilkunastu lat podróżowanie do Czech nie wymaga już paszportów, co często skutecznie ograniczało możliwości wyjazdu części uczniów. W zależności od miejsca, z którego wyruszamy, sam dojazd do Pragi zajmie jednak od kilku do kilkunastu godzin. By można było w pełni skupić się na zwiedzaniu, warto zdać się na biuro podróży. Wycieczki szkolne coraz częściej są organizowane przez wyspecjalizowane firmy. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę “biuro turystyczne wycieczki szkolne” i dodać nazwę miasta, a znajdzie się sporo ciekawych ofert.
Turystyka z dzieckiem. Od czego zacząć? Sprawdź gdzie warto zabrać malucha!
Praga – punkty obowiązkowe
Na zwiedzanie stolicy Czech warto przeznaczyć więcej niż jeden dzień. Jak wspominaliśmy, sam dojazd może być bowiem stosunkowo męczący. W dodatku miasto założone ponad tysiąc lat temu kryje w sobie mnóstwo ciekawych zakamarków.
Zamek na Hradczanach
Hradczany to królewska dzielnica Pragi, położona na zachodnim brzegu Wełtawy. Niegdyś rezydował tam monarcha, dziś jest siedzibą prezydenta Republiki Czeskiej. Na Hradczanach warto odwiedzić strzelistą, budowaną przez kilkaset lat katedrę świętych Wita, Wacława i Wojciecha. Wznosi się tam również zamek królewski, jedna z największych tego typu budowli na świecie.
Most Karola
Wsparty na 15 filarach kamienny most to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc na mapie Pragi. Zdobią go liczne figury świętych, a także cesarzy. Jego długość przekracza pół kilometra, dzisiaj jest wyłączony z ruchu samochodowego i służy tylko pieszym. Według tradycji, z mostu Karola został zrzucony św. Jan Nepomucen, który także ma na nim swoją podobiznę.
Wyszehrad
Jego nazwa oznacza “wysoki zamek”. Ten trop nie zwiedzie nas na manowce: główną atrakcją wzgórza faktycznie jest zamek, który – obok tego na Hradczanach – był rezydencją czeskich władców. Z Wyszehradu rozpościera się piękny widok na Pragę, a jedną z najstarszych budowli na wzgórzu jest XI-wieczny kościół świętych Piotra i Pawła.
Wieża Petrin
Czeska mini-wieża Eiffla. To budynek wzorowany na słynnej paryskiej konstrukcji, który przez ponad 100 lat od postawienia na dobre wpisał się już w krajobraz czeskiej stolicy. Ze szczytu liczącej 66 metrów wysokości wieży Petrin rozciąga się niepowtarzalna panorama miasta. By dotrzeć na umieszczoną na niej platformę widokową, trzeba pokonać 299 schodów. Widoki z wieży powinny jednak zrekompensować ten wysiłek.