Trampolina – zabawa dla małych i dużych

Skakanie na trampolinie to pomysł na aktywny wypoczynek, spalenie nadprogramowych kalorii oraz świetną zabawę dla dzieci. Trampoliny ogrodowe coraz częściej pojawiają się przy domach miłośników ruchu, a parki trampolin nie narzekają na brak klientów. Jeżeli rozważasz postawienie takiego sprzętu u siebie, przybliżamy korzyści płynące ze skakania, podpowiadamy jaki model wybraći na co uważać.

Co daje skakanie na trampolinie?

Już od lat trampolina do ćwiczeń pojawia się w klubach fitness – na zajęcia ze skakaniem w roli głównej nie brakuje chętnych. W każdym większym mieście jest również park trampolin, gdzie dzieci i dorośli mogą bawić się pod okiem doświadczonych instruktorów. Bez wątpienia ten typ aktywności to dla dzieci frajda i zastrzyk endorfin – hormonów szczęścia. Skakanie angażuje wszystkie mięśnie i stawy, poprawia ogólną kondycję, może być nawet traktowane jako forma terapii dla dzieci z zaburzeniami koordynacji ruchowej. Warto dodać, że trampolina ogrodowa zachęca do spędzenia czasu na świeżym powietrzu każdego młodego miłośnika telewizji! Jeżeli organizujesz przyjęcie dla dzieci a w Twoim ogrodzie brakuje zajmujących atrakcji, warto rozważyć wynajem trampolin na kilka godzin. Dodatkowo można także wynająć kolorowe dmuchańce. O dmuchanych atrakcjach piszemy więcej w artykule: https://dzieciswiat.pl/dmuchance. Ta opcja wymaga jednak przemyślenia – połączenie trampoliny dla dzieci z grupką rozbrykanych maluchów może zaowocować poważnymi kontuzjami. Zanim przypieczętujesz wynajęcie trampoliny, upewnij się, że dzieciaki będą pod stałym nadzorem dorosłych. Główne zasady bezpiecznego użytkowania to skakanie pojedynczo, w antypoślizgowych skarpetach oraz ubraniu pozbawionym jakichkolwiek zwisających elementów!

Trampoliny – rodzaje

Zdecydowanie najpopularniejszym wyborem miłośników skakania są trampoliny ogrodowe. Występują w wielu rozmiarach, a z myślą o dzieciach (oraz nie dość uważnych dorosłych) często wyposaża się je w siatkę uniemożliwiającą wypadnięcie.

Trampolina domowa to opcja dla nieposiadających ogrodu. Z reguły trampoliny do domu są dużo mniejsze od ogrodowych, ale pozwalają trochę poćwiczyć również starszym. Dzięki nim można rozruszać mięśnie gdy pogoda nas nie rozpieszcza, a mini trampolina dla dzieci do domu przyda się szczególnie tam, gdzie rządzą energiczne maluchy!

Typ nieprzeznaczony dla dzieci to trampolina sportowa. Ten specjalistyczny sprzęt znajdziemy między innymi w klubach fitness i u osób podchodzących do tej aktywności w sposób profesjonalny. Trampolina do ćwiczeń raczej nie zostanie w pełni wykorzystana przez amatorów rekreacyjnego skakania.

Jaka trampolina dla dzieci? Najważniejsze cechy

Na to jaka trampolina stanie w naszym domu lub ogrodzie powinno wpłynąć kilka cech. Niezmiennie na pierwszym miejscu zawsze są certyfikaty bezpieczeństwa i jakość wykonania! Solidny stelaż oraz grube nogi zapewnią niezbędną dla zachowania bezpieczeństwa stabilność trampoliny. Sprężyny muszą być solidnie wykonane i przymocowane. Zwróć uwagę na zabezpieczenie wszystkich twardych elementów konstrukcji – upadek na nie jest bardzo bolesny. Zależnie od tego kto będzie korzystał ze sprzętu, zwróć uwagę na dopuszczalne obciążenie. Nie pozwalaj na przekraczanie limitu! 

Siatka zabezpieczająca przed wypadnięciem musi być napięta, bez żadnych dziur, tak samo jak mata do skakania – w razie jakichkolwiek uszkodzeń trzeba ją jak najszybciej wymienić. Kupując trampolinę dla małych dzieci (do czwartego roku życia) postaw na taką z siatką wewnętrzną – ograniczają swobodę malucha, ale gwarantują mu większe bezpieczeństwo. Dla starszaków i dorosłych przeznaczone są warianty z siatką zewnętrzną.

Trampoliny domowe oraz ogrodowe są dostępne w różnych rozmiarach, do indywidualnego doboru. Jeżeli średnica oscyluje w okolicy dwóch metrów, powinno się korzystać z niej pojedynczo.

Z pewnością trampolina sprawi wiele radości każdemu aktywnemu dziecku, a wynajęcie trampoliny urozmaici organizowany przez Ciebie kinderbal. Pamiętaj, że maluchy powinny być pod stałą kontrolą dorosłych. Sprzęt przed użyciem należy dokładnie obejrzeć w celu upewnienia się, że nie został w żaden sposób uszkodzony. Zanim zdecydujesz o zakupie i zaczniesz na poważnie zastanawiać się jaką trampolinę wybrać, rozważ zabranie pociechy do parku trampolin by mieć pewność, że dobrze reaguje na ten typ aktywności ruchowej i podoba jej się skakanie. Każdą nowość najlepiej odkrywać pod okiem doświadczonych instruktorów, a parki są pełne gotowych wszystko zademonstrować profesjonalistów!