Pokój dla ucznia w wieku szkolnym

Każdy pokój dziecięcy powinien być przemyślany i praktyczny. Dotyczy to zwłaszcza pokoju, w którym dziecko się uczy. Dobrze, aby młoda osoba miała we wnętrzu określony podział na najważniejsze strefy, wiedziała, gdzie może spokojnie uczyć się i odrabiać lekcje, która część pokoju jest przeznaczona do zabawy, a która jest strefą bezpiecznego snu. Każdy początek roku szkolnego jest dla najmłodszych prawdziwym wyzwaniem i może wywołać u dziecka niepokój i zdenerwowanie. Dlatego warto pomagać maluchom w przygotowaniach do rozpoczęcia tego ważnego okresu i jak najbardziej funkcjonalnie i komfortowo urządzić pokój dla ucznia.
Jeśli jesteś w trakcie remontu lub drobnej wymiany mebli i zastanawiasz się, na co zwrócić szczególną uwagę urządzając pokój dla młodych ludzi, zachęcamy do zapoznania się z tym artykułem. Czas nauki jest dla dorosłych i dzieci równie ważny jak czas odpoczynku. Dlatego nie warto urządzać pokoju dla ucznia bez planu i organizacji.

Pokój dla ucznia ze strefą nauki

Każdy pokój dla ucznia powinien mieć dobrze zaaranżowaną przestrzeń do nauki. Wygodne biurko i krzesełko to podstawa do stworzenia odpowiedniego miejsca dla Twojego dziecka podczas odrabiania lekcji czy czytania książek. Biurka dla dzieci lub wariant dla trochę starszych, czyli tzw. biurka młodzieżowe powinny być przede wszystkim dostosowane do wzrostu dziecka i samej sylwetki. Standardowe wymiary biurek dla dzieci to od 74 do 77 cm. Natomiast jeśli chodzi o malucha, który dopiero rozpoczyna edukację, warto przewidzieć, że dziecko będzie rosło i wybrać regulowany blat, który z czasem można dostosować do potrzeb dziecka. Dopasowanie wysokości stolika do wzrostu dziecka chroni go przed wadami postawy i bólami pleców. Regulując wysokość stołu dla dziecka, upewnij się, że w pozycji pionowej dziecko może położyć ręce zgięte pod kątem prostym na stole, a kolana pod kątem 90 stopni. Stopy powinny wygodnie spoczywać na podłodze. Ta sama zasada dotyczy dzieci i młodzieży grających na komputerze. Ponieważ zazwyczaj spędzają oni wiele godzin na graniu, biurko i krzesło powinno być wygodne.
Bardzo ważną kwestią jest również sam rozmiar blatu. Jeśli w pokoju dziecięcym są dwa oddzielne miejsca z blatem, biurko do nauki może być tylko wąskie. Znajdą się na nim przedmioty potrzebne wyłącznie do edukacji, takie jak: pomoce dydaktyczne, kalkulator, organizer z papierem, książeczki czy małe ramki ze zdjęciami do zabawy. Jeśli uczeń odrabia lekcje i gra na komputerze przy tym samym biurku, na biurku powinno być trochę więcej miejsca, ponieważ będzie na nim również laptop, mysz lub klawiatura albo monitor od komputera stacjonarnego. W tym przypadku warto wybrać stół o minimalnej szerokości 120 cm.
Kolejnym ważnym elementem w pokoju dziecka w strefie nauki jest krzesło, które jest wygodne i komfortowe dla dziecka. Krzesełka dziecięce to najczęściej modele drewniane, z tapicerką z tkaniny i piankową wyściółką siedziska, obrotowe i na kółkach. Czasami tradycyjny mebel można zastąpić krzesełkiem do zabawy, choć nie do końca nadaje się ono do pozycji, jaką dziecko powinno mieć podczas nauki. Oparcie krzesła powinno podpierać całą długość kręgosłupa, łącznie z karkiem. Opłaca się zainwestować w modele, które mają specjalnie ukształtowaną część lędźwiową, dostosowaną do sylwetki dziecka. Krzesło powinno być miękkie i mieć regulowaną wysokość.
Funkcja regulacji najlepiej pozwala dopasować krzesełko do biurka, a co więcej – pozwala na długie użytkowanie mebla, nawet gdy dziecko dorośnie. Jak widać, pokój dla ucznia, a zwłaszcza strefa nauki, wymagają przygotowania dobrego projektu wnętrza i odpowiedniej organizacji. Należy uznać tę strefę za jedną z najważniejszych we wnętrzu.

Strefa relaksu

Odpowiednio umeblowane miejsce do nauki to coś niezwykle ważnego, ale nie mniej ważna jest strefa wypoczynku. Każde dziecko szybciej i chętniej przyswaja wiedzę, gdy jest zrelaksowane i wypoczęte. Pokój dla ucznia powinien zatem być wyposażony w wygodne łóżko, w którym dziecko może się zrelaksować i odprężyć.
Łóżka dziecięce należy wybrać według wieku dziecka i jego aktualnego wzrostu. Powierzchnia spania nie może być mniejsza niż 90 cm, a prawidłowa długość materaca powinna być dłuższa niż aktualny wzrost dziecka o co najmniej 25-30 cm. Łóżeczko w pokoju dziecięcym musi być wyposażone w wygodny materac, na którym maluchy będą mogły się zrelaksować. Najlepiej zastosować materac o średniej twardości, który nie pozwoli dziecku zanurzyć się zbyt głęboko, ale jednocześnie nie będzie dla niego zbyt twardy. W ciągu dnia wskazane jest przykrycie łóżka miękką narzutą, aby młody człowiek mógł stworzyć miejsce na krótki relaks. Wybierając ciekawy wzór tkaniny lub narzuty można dopełnić aranżację.

Strefa zajęć i rozrywki

W pokoju dziecięcym, powinna znajdować się niewielka strefa rozrywki. Wyposażenie pokoju dziecięcego powinno zapewniać miejsce, w którym najmłodsi mogą przechowywać zabawki, gry planszowe, bajki i książki, zdjęcia, figurki, a także zawierać takie elementy jak wygodne dziecięce pufy czy dziecięce sofy, na których najmłodsi mogą przyjemnie spędzać czas. Półki, na których będą przechowywane częściej używane zabawki i gry, powinny być dostosowane do wzrostu dziecka, aby mogło do nich łatwo dosięgnąć. Wszystkie meble do pokoju dziecięcego powinny być ustawione w taki sposób, aby pozostawić wolną przestrzeń na środku pokoju, gdyż najmłodsi lubią bawić się na podłodze.

Pokój dla ucznia – więcej wskazówek

W pokoju dziecięcym należy zainstalować odpowiednie i wystarczające oświetlenie. Centralna lampa wisząca to za mało. Zadbaj również o boczne światło lub lampę, którą postawisz na biurku. Dobre oświetlenie do czytania jest niezbędne dla zdrowia oczu.
Zadbaj o kolorowe dekoracje i dodatki. Najmłodsi uwielbiają ciekawy design, który pozwala im rozwijać wyobraźnię. Na ścianie możesz umieścić samoprzylepne obrazki. Możesz także kupić akcesoria tematyczne w zależności od zainteresowań Twojego dziecka. Przykładem może być lampa w kształcie samochodu lub zestaw mebli przypominający zamek dla księżniczki. Takie inspiracje dla najmłodszych mogą być wymarzonym elementem wyposażenia własnego pokoju!
Komody, szafy dziecięce czy półki dziecięce, które stawiasz w pokoju dziecka, muszą uwzględniać wysokość twojej pociechy. Dobrze, aby dziecko mogło sięgnąć do dowolnej części przestrzeni magazynowej szafy i na wysokość półki.
Biurko powinno znajdować się w pobliżu okna. Jest to szczególnie ważne, ponieważ naturalne światło jest zawsze najlepsze dla oczu, a okno w pobliżu strefy nauki pozwala na łatwy dopływ świeżego, orzeźwiającego powietrza.
Dzieci uwielbiają kolorowe karteczki samoprzylepne, zakreślacze i naklejki, które można przykleić do zeszytów lub książek. Warto więc zaopatrzyć się w miejsce do przechowywania szkolnych organizerów i kolorowych artykułów biurowych.
Tablica korkowa! To jest coś, co kocha każdy młody człowiek. Dzięki niemu dzieci mogą umieścić na tablicy swoje inspiracje, najnowsze projekty czy listę zadań do wykonania w przyszłym tygodniu.