Plecak dla dziecka do szkoły – jaką pojemność plecaka wybrać?

Plecak lub tornister szkolny – bez nich nie poradzi sobie żaden uczeń. Co prawda wśród młodzieży czasami można znaleźć zwolenników toreb na ramię, ale dla wszystkich dzieci i młodszych nastolatków to właśnie plecak z dwoma stabilnymi szelkami będzie najbardziej odpowiedni. Wybór tego przedmiotu, zwłaszcza w przypadku dzieci ze szkoły podstawowej, może jednak budzić nieco kontrowersji czy sporów z rodzicami. Odpowiedni model powinien być bowiem kompromisem pomiędzy wymaganiami najmłodszych i wizją starszych. Dzieci zwracają uwagę przede wszystkim na wygląd, kolor i wzory na plecaku – najlepiej, gdy znajdują się tam bohaterowie popularnych kreskówek bądź filmów. Rodzice muszą natomiast baczyć na to, czy bagaż będzie wygodny i dobrze dopasowany do sylwetki swojej pociechy. W tym przypadku istotna jest konstrukcja pleców plecaka, krój szelek czy liczba kieszeni, ale również wielkość całego bagażu. Jak dobrać wielkość plecaka do wieku dziecka?

Jaka jest dopuszczalna waga plecaka szkolnego?

Jeszcze zanim wybierzemy plecak dla dziecka do szkoły, musimy pamiętać o tym, jaka powinna być waga plecaka. Zbyt ciężki bagaż negatywnie wpływa bowiem zarówno na zdrowie, jak i samopoczucie podróżujących z nimi dzieci. Zmęczeni uczniowie mają problemy z koncentracją, co może obniżać ich szkolne wyniki. Waga plecaka ucznia jest zatem dość precyzyjnie zdefiniowana w zaleceniach Ministerstwa Edukacji i Nauki. Zgodnie z rządowymi wytycznymi, powinna ona wynosić od 10 do 15 procent wagi dziecka.

W związku z tym waga plecaka szkolnego dla dzieci ważących ok. 30 kilogramów to 3-4,5 kg, a dla starszych uczniów, których masa dochodzi do 45 kg – niespełna 7 kg. W przypadku młodszych dzieci o tych zaleceniach powinni pamiętać przede wszystkim rodzice, bo to od ich decyzji zależy wielkość dziecięcego bagażu, czyli pojemność plecaka w litrach.

Plecak dla dzieci do przedszkola

Bagażu potrzebują już kilkuletni chłopcy i dziewczynki, którzy dzielnie maszerują do przedszkola. W końcu troskliwi rodzice pakują im do plecaka jakąś przekąskę, coś do picia, chusteczki higieniczne, a często także dyskretnie ulokują ulubioną maskotkę czy inną drobną zabawkę.

Do przenoszenia takich drobiazgów wystarczą niewielkie plecaki. Wielu rodziców decyduje się więc na plecaki-maskotki, najczęściej w kształcie zwierzaków. Takie modele zazwyczaj podobają się bowiem najmłodszym i same w sobie są już zabawką. Bardzo często mają jakieś miękkie, wystające elementy, na przykład uszy czy zwierzęcy pyszczek, do których dzieci mogą się przytulić.

Takie plecaczki z dodatkami nie mogą być zbyt ciężkie. Mimo że przedszkolak raczej nie będzie pokonywać z nimi długich dystansów ani przenosić w nich ciężkich przedmiotów, warto dać wytchnienie jego plecom i postawić na bagaż lżejszy niż ten, jaki wynika z ministerialnych zaleceń.. Decydujmy się więc na lekkie materiały i niewielkie gabaryty. W zdecydowanej większości przypadków wystarczą plecaki o wysokości około 30 centymetrów i szerokości nieco przekraczającej 20 cm – to zwykle oznacza pojemność 3-4 litrów. Zmieszczą się w nich opisane powyżej drobiazgi, a jednocześnie nie będzie pokusy, by zapakować przedszkolakowi jakieś niepotrzebne gadżety, które mogłyby być dla niego przesadnym obciążeniem.

Tornistry dla pierwszoklasistów i młodszych uczniów podstawówki

W przypadku przedszkolaka wystarczy więc wybrać niewielki model i zdać się na gust naszej pociechy. Gdy jednak zaczyna się prawdziwa nauka i lekcje w pierwszych klasach szkoły podstawowej, wybór odpowiedniego plecaka staje się nieco trudniejszy. Siedmio- czy ośmiolatkowie muszą już bowiem dźwigać na plecach sporo podręczników, zeszytów czy przyborów na plastykę. To wszystko musi zmieścić się w ich bagażu. Z drugiej strony wciąż są to małe dzieci, których sylwetka dopiero się kształtuje, nie powinno się zatem nadmiernie ich obciążać.

Dzieciom w takim wieku będą jednak już potrzebne plecaki z prawdziwego zdarzenia. Przydadzą się boczne kieszenie, dzięki którym łatwiej będzie posegregować wszystkie przedmioty. Jaka pojemność plecaka dla pierwszoklasisty będzie najbardziej odpowiednia? Z pewnością wyraźnie większa niż ta zalecana w przypadku przedszkolaków. Plecak lub tornister do pierwszej klasy powinien mieć około 10 litrów pojemności. W ten sposób znajdziemy miejsce na wszystkie potrzebne rzeczy, ale też powstrzymamy nasze pociechy przed zabieraniem do szkoły niepotrzebnych zeszytów lub zabawek.

Z czasem można postawić na nieco większe pojemności plecaków, dochodzące do kilkunastu litrów. Ważne, by dopasowywać wielkość bagażu do zmieniającego się wzrostu dziecka. Do pewnego stopnia umożliwiają to regulowane szelki – dzięki nim nawet stosunkowo niewielki plecak można wygodnie nosić. Z czasem, w trzeciej lub czwartej klasie, niezbędny okaże się jednak zakup nowego, większego modelu. Wówczas warto też zrezygnować z tornistra, który jest popularnym rozwiązaniem dla dzieci z pierwszych klas podstawówki. To rozwiązanie cięższe niż standardowe plecaki, często należy więc stawiać na mniejsze modele, by nadmiernie nie przeciążyć pleców dziecka. Z tego powodu szybciej trzeba będzie je wymienić na bagaż o większych wymiarach.

Plecaki dla starszych uczniów szkoły podstawowej

Nowy, większy plecak z pewnością będzie potrzebny w klasach 5-8, czyli w grupie młodszych nastolatków. Większość dzieci właśnie wtedy wkracza w okres dynamicznego wzrostu, w związku z czym plecak dla ośmiolatka nie będzie już się nadawać. Osobną kwestią są zmieniające się upodobania dzieci, które w tym wieku wyrastają z bajek – zaczynają im się podobać bardziej młodzieżowe wzory.

Starsze klasy szkoły podstawowej to również czas, w którym w programie nauczania pojawiają się nowe przedmioty. W siódmej czy ósmej klasie uczniowie mają już lekcje biologii, fizyki i geografii, spędzają w szkole coraz więcej czasu. Z tego powodu plecaki szkolne dla dziewczyn oraz chłopców w tym wieku muszą być bardziej obszerne. Trzeba w nich znaleźć miejsce na dodatkowe zeszyty i książki, ale też więcej jedzenia, by przetrwać w szkole kilka godzin.

Jaka pojemność plecaka do szkoły będzie odpowiednia dla najmłodszej grupy nastolatków? Zazwyczaj od 20 do 25 litrów. Uzyskamy wówczas gwarancję, że zmieszczą się w nich wszystkie potrzebne książki i przybory szkolne. Dobrze, gdy w bagażu znajdą się boczne kieszenie, ale najważniejsze są główne komory – jedna raczej nie wystarczy. Wysokość plecaka musi być dostosowana do wzrostu ucznia. Najważniejsze, by plecak nie opadał na pośladki ani nie wystawał poza kontur pleców. Dobre dopasowanie zapewnia wygodę w codziennych podróżach do szkoły, ale i ogranicza skłonności do ewentualnych wad postawy. W przypadku dużych plecaków warto zwrócić także uwagę na szelki – szersze będą bardziej komfortowe. Trzeba być również przygotowanym na to, że w tym okresie niezbędne będzie regularne kupowanie nowych, większych wersji, bo dziecko z dotychczasowych po prostu wyrośnie.

Plecaki dla uczniów szkół średnich

Wymagania dotyczące plecaków lekko zmieniają się po opuszczeniu murów szkoły podstawowej. Młodzież w wieku 16 czy 17 lat w kwestii wyboru plecaka ma już do powiedzenia więcej niż ich rodzice, którzy zwykle mogą jedynie nakierować córkę albo syna na odpowiedni model. Potrzeby nastolatków zależą także od szkoły, jaką wybierają do kontynuowania nauki. Uczniowie techników oraz szkół zawodowych często będą potrzebować największych bagaży – pojemność plecaka szkolnego w tym przypadku może wynosić 30 litrów. To parametry zbliżone do mniejszych modeli plecaków turystycznych. Oprócz książek i zeszytów nieraz muszą bowiem nosić ze sobą strój lub akcesoria potrzebne na zajęcia praktyczne.

Z kolei wśród uczniów liceów najczęściej następuje odwrót od dużych plecaków znanych z podstawówki. Licealiści najczęściej próbują zabierać ze sobą do szkoły jedynie najbardziej potrzebne książki i zeszyty. Jaka pojemność plecaka do liceum będzie zatem odpowiednia? Z reguły wystarcza około 20 litrów. W tym wieku często plecaki wcale nie są zbyt dobrze dopasowane do wzrostu, zwłaszcza wśród dziewcząt popularne są niewielkie modele ze skóry lub inne stylizacje vintage. Czasami miejsce plecaków zajmują również torby.

O konsekwencjach źle dobranego plecaka możecie poczytać tutaj – https://dzieciswiat.pl/za-duzy-plecak-dla-dziecka-jakie-konsekwencje-niesie-za-soba-jego-noszenie