Jaką dawkę fluoru powinny przyjmować dzieci, aby zapobiegać próchnicy zębów?

Fluor jest pierwiastkiem mineralnym, który prawie zawsze występuje naturalnie w wodzie, powietrzu, glebie, niektórych produktach spożywczych, takich jak ryby, warzywa i zboża, a także w paście do zębów i soli. Jest to halogen szeroko stosowany w stomatologii, a jego głównym zadaniem jest zapobieganie próchnicy zębów; udowodniono, że jest bardzo skuteczny i przydatny, o ile jest właściwie stosowany.

Co to jest fluor?

Fluorki są zazwyczaj stosowane ogólnoustrojowo i miejscowo, tzn. są przyjmowane i stosowane. Można go stosować w gabinecie stomatologicznym, na przykład po czyszczeniu zębów, co najlepiej sprawdza się u dzieci, pomagając ograniczyć wysoki odsetek próchnicy.

Największe działanie fluorków występuje u dzieci, ponieważ koncentrują się one w kościach i zębach we wczesnym okresie rozwoju, wzmacniając i odnawiając szkliwo, co pozwala na zwiększenie wytrzymałości zębów. 

W jaki sposób fluoryzacja zębów pomaga zapobiegać próchnicy u dzieci i ograniczać jej występowanie?

Fluor jest gazem halogenowym, który jest bardzo skuteczny w zapobieganiu próchnicy u dzieci, zwiększa odporność zębów, stanowiąc bardzo skuteczny element w tego rodzaju pielęgnacji.

Fluoryzacja pomaga niszczyć płytkę bakteryjną, zapobiegając demineralizacji zębów na skutek działania kwasów wytwarzanych przez bakterie, co jest początkiem procesu próchnicowego.

Fluoryzacja zębów pomaga również zmniejszyć ryzyko wystąpienia próchnicy nawet o 50%, ponieważ powierzchnia zębów staje się znacznie bardziej odporna.

Jak długo dzieci muszą stosować fluor, aby zapobiec próchnicy zębów?

Ten rodzaj aplikacji fluoru powinien być stosowany u dzieci podczas każdej kontroli stomatologicznej i zaleca się go wykonywać co 6 miesięcy (wystarczająco długo). Przy tej okazji rodzice odgrywają ważną rolę w promowaniu rutynowych badań kontrolnych u swoich dzieci.

Jakie są zalety fluoru w zapobieganiu i ograniczaniu próchnicy zębów? 

W świecie stomatologii, głównie dziecięcej, fluor jest bardzo podstawowym i skutecznym narzędziem w walce z próchnicą, która często dotyka dzieci, ponieważ są one narażone na wysokie ryzyko wystąpienia tego typu schorzeń.

Związek ten ma szczególne zalety, takie jak zapobieganie wszelkim rodzajom próchnicy, które mogą się rozwijać obecnie i w przyszłości, a także działanie remineralizujące szkliwo. 

Jak prawidłowo stosować fluor u dzieci?

Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że fluorku nie należy podawać stale, ponieważ powoduje on patologię zwaną fluorozą zębową oraz inne rodzaje fluorozy, takie jak fluoroza szkliwa i kości, a także fluoroza szkieletowa. Fluor jest bardzo skuteczny, pod warunkiem że jest prawidłowo stosowany, co zapobiega połykaniu pasty do zębów przez dzieci.

Ważne jest, aby znać zalecane dawki fluoru u dzieci, w zależności od ich wieku. Każda pasta do zębów ma inne stężenie i różni się ilością fluoru, jaką może zawierać. Niektóre z nich zawierają 1000 części na milion, czyli ilości zalecane dla dzieci poniżej 6 roku życia.

Od jakiego wieku należy rozpoczynać oczyszczanie zębów fluorem u dzieci, aby zapobiegać próchnicy i zmniejszać jej częstość?

Zaleca się rozpoczęcie fluoryzacji od 6 miesiąca życia, kiedy to zaczynają wyrastać pierwsze zęby, głównie w celu uniknięcia powikłań, które są bardzo częste na tym etapie, takich jak próchnica zębów butelkowych.

Jaka ilość fluoru jest zalecana dla dzieci?

Ilość fluoru zawsze zależy od wieku dziecka. Jeśli dziecko ma mniej niż trzy lata, odpowiednia dawka jest podobna do wielkości ziarnka ryżu, a pasta do zębów powinna zawierać 1000 części na milion. Od trzeciego do szóstego roku życia odpowiednia ilość jest nieco większa, mniej więcej wielkości ziarnka grochu, biorąc pod uwagę stosowanie past do zębów o stężeniu 1400 części na milion, a po ukończeniu szóstego roku życia wzrasta do 1450 części na milion, co pomaga obserwować stan zębów dziecka. Aby wiedzieć, jak rozróżnić te porcje, pasty do zębów podają to na swoich opakowaniach.