Dziewczynka w pierwszej klasie – z tornistrem czy plecakiem?

Rozpoczęcie nauki w pierwszej klasie to dla każdej dziewczynki bardzo ważne wydarzenie. Każdy rodzic chce, aby jego mała pociecha polubiła chodzenie do szkoły. Ułatwić to może piękny plecak, w którym córeczka nosić będzie wszystkie swoje książki, zeszyty i szkolne przybory. W końcu w głowie rodzica pojawia się pytanie – czy lepsze są tornistry, czy może jednak plecaki do pierwszej klasy. Przedstawiamy wady i zalety obu propozycji.

Tornister szkolny dla dziewczynki – najlepszy dla kręgosłupa

To właśnie w tornistrze ciężar jest rozłożony najbardziej równomiernie. Podłużny kształt sprawia, że obciążenie przenoszone jest bardziej na ramiona niż na plecy. Tornistry są wykonane ze znacznie twardszych i bardziej usztywnionych materiałów, które nie wyginają się – dlatego książki nie będą się niszczyć. Do tornistra łatwiej wszystko włożyć, a także odnaleźć i wyciągnąć potrzebne rzeczy.

Tornister – większy ciężar dla dziecka

To, że balast rozkłada się równomiernie, to jedno, ale tornister ma znacznie większą masę własną niż plecak. Warto przypomnieć, że zaleca się, aby dziecko nosiło na plecach ciężar o maksymalnej wartości 10% swojej wagi. Należy szukać więc takiego, który będzie stosunkowo lekki, ale nie za mały. Drugim zasadniczym minusem jest niechęć niektórych dzieci do tornistrów, zwłaszcza tych starszych. Może się okazać, że z końcem pierwszej klasy córka powie nam, że nie chce już tornistra, a my planowaliśmy zakup na dwa albo trzy lata.

Plecaki dla dziewczynki – szukajcie usztywnienia

W trosce o kręgosłup dzieci najlepsze firmy dodatkowo usztywniają swoje plecaki. To pozwala utrzymać dziecku prawidłową postawę oraz lepiej rozłożyć obciążenie. Jeśli plecaki mają również pas biodrowy i piersiowy, trzymają się lepiej i bardziej sztywno, dzięki czemu nie opadają dziecku poza linię bioder.

Jakie wady mają plecaki do pierwszej klasy?

W nich ciężar rozkłada się bardziej wzdłuż kręgosłupa. Dodatkowo łatwiej mogą się zniszczyć, ze względu na delikatność tkaniny, z której są wykonane. Nie jest w nich także łatwo segregować i odnajdywać rzeczy, ponieważ te z łatwością się przemieszczają.

Na co więc zwracać uwagę?

Podsumowując, rodzic podczas zakupu tornistra lub plecaka powinien się przyjrzeć kilku istotnym kwestiom. Najistotniejsza jest oczywiście waga (przypominamy o zasadzie 10% masy ciała dziecka). Ważne jest również to, jak dziecko będzie dostawać się na lekcje. Czy na piechotę, czy komunikacją publiczną, czy może jednak będziemy je podwozić. Należy także zastanowić się, kto będzie nosił ten ciężar w drodze do i ze szkoły. Czy dziecko, czy my, a może poprosimy dziadków, którzy niekoniecznie muszą każdego dnia mieć tyle siły i energii, by podnieść spory ciężar. Decydując się na plecak, wybierajmy taki, który ma usztywnione plecy, aby odciążyć trochę kręgosłup. Szukajmy produktu, który posiada kilka przegródek oraz wydzielone miejsce na napój i jedzenie, aby zmniejszyć ryzyko zalania i zabrudzenia książek.

Wygląd plecaka to wybór córki

Pozwólcie dziecku wybrać to, co będzie mu towarzyszyło przez kilkanaście najbliższych miesięcy. Możecie wybrać dwie drogi: najpierw zapytajcie, co podoba się jej najbardziej, a następnie sprawdźcie, czy jest to dla niej odpowiednie. Drugim rozwiązaniem jest wybór kilku najlepszych Waszym zdaniem rozwiązań. Dopiero potem niech córka wybierze najładniejszy z nich.