8 cech, które powinien mieć idealny plecak dla przedszkolaka
Dzieci uczęszczające do przedszkola każdego dnia zabierają do placówki oświatowej swoje ulubione zabawki, stroje piłkarskie na zajęcia sportowe czy też kilka innych niezbędnych elementów. Jak się można domyśleć, takie akcesoria najłatwiej i najbezpieczniej przenieść oczywiście w małym plecaku. Maluchy w wieku przedszkolnym muszą jednak posiadać pakunek idealnie dopasowany do ich wieku oraz ciała. Jakie cechy powinny zatem mieć idealne plecaki dla dzieci? Sprawdź i wybierz najlepszy model dla swojego dziecka!
Po pierwsze: niewielkie gabaryty
Kupując plecaki dla przedszkolaka, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na ich rozmiar. Niejednokrotnie zdarza się bowiem, że maluchy dźwigają ze sobą pakunek, który jest zdecydowanie za duży. Ten koniecznie trzeba jednak dopasować do wzrostu pociechy. Tradycyjne modele dla maluchów mają najczęściej ok. 30 cm wysokości, ok. 25 cm szerokości oraz ok. 10 cm głębokości. Czy wymiary te można określić jako wartości idealne? W większości przypadków tak. Przed zakupem warto jednak, aby nasze dziecko przymierzyło plecak. Jeśli natomiast kupujemy pakunek przez Internet, przed złożeniem zamówienia weźmy do ręki metr krawiecki i porównajmy wymiary plecaka z wymiarami pleców naszej przedszkolnej pociechy.
Podczas wyboru idealnych wymiarów plecaka zastanów się, co Twoje dziecko będzie chciało zabrać do przedszkola. Czy będą to książki, piórnik, ulubiona zabawka, lunch, a może sweterek. Wszystkie przedmioty powinny zmieścić się do plecaka. Spakuj do niego tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Im mniejsza waga, tym lepiej.
Porada: pod żadnym pozorem nie kupujmy plecaka dla przedszkolaka “na wyrost”. Maluchy oczywiście szybko rosną, jednak zdecydowanie lepiej kupić kilka pakunków w ciągu roku, niż później martwić się dolegliwościami związanymi ze złym dopasowaniem plecaka do naszej pociechy.
Po drugie: niska waga
Kolejny niezwykle ważny aspekt plecaka dla przedszkolaka to jego waga. Jak się można domyśleć, im lżejszy będzie pakunek naszej pociechy, tym lepiej. Starajmy się zatem szukać modeli ważących ok. 300 g. Dzięki temu maluch nie będzie odczuwał żadnego dyskomfortu i utrzyma prawidłową postawę ciała. Pamiętajmy również, że sam plecak to nie wszystko. W końcu pociecha nie chodzi do przedszkola z pustym pakunkiem. Starajmy się więc, by nie pakować do niego zbyt wielu ciężkich przedmiotów. Cały czas musimy też przestrzegać zasady mówiącej o tym, że na plecach naszego dziecka nie może znaleźć się ciężar większy, niż 10% masy ciała malucha. Jeśli zatem nasz przedszkolak waży 15 kg, jego wyprawka nie powinna przekroczyć 1,5 kg. Regułę tę traktujmy jako “żelazną”.
Po trzecie: wysokiej jakości lekki materiał
Plecak dla przedszkolaka musi cechować się również lekkim i odpornym na uszkodzenia materiałem. Najczęściej spotkamy się zapewne z tkaniną poliestrową wzbogaconą o powłokę nieprzemakalną. Czy to dobre rozwiązanie? Oczywiście, że tak. Materiał ten jest niezwykle mocny i trwały, dlatego też pakunek powinien posłużyć naszemu dziecku naprawdę długi czas, plecaki szkolne nie będą musiały być kupowane na nowo. W razie deszczu natomiast wszystkie przedmioty znajdujące się w jego wnętrzu pozostaną suche. Poliester bardzo łatwo również wyczyścić. Wszelkie zabrudzenia usuniemy bowiem z niego za pomocą wilgotnej ściereczki z ewentualnym dodatkiem delikatnego detergentu.
Po czwarte: odpowiednie szelki
Na koniec zostawiliśmy szelki plecaka dla przedszkolaka. Czym powinny cechować się te elementy? W pierwszej kolejność zwróćmy uwagę na ich szerokość. Zbyt wąskie uchwyty mogą bowiem wbijać się w ramiona dziecka, powodując duży dyskomfort. Gdy zdecydujemy się natomiast na za szerokie szelki, plecak może cały czas spadać. Łatwo się domyśleć, że tym sposobem szybko zniechęcimy dziecko do jego noszenia. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, czy te elementy są wzbogacone o delikatną gąbkę, która poprawi komfort naszej pociechy. Nie można również zapomnieć, że w przypadku szelek, niezwykle ważna jest możliwość ich regulacji. Dzięki temu plecaczek posłuży zdecydowanie dłużej, a my nie będziemy narażać swojej pociechy na ból ramion oraz pleców.
Po piąte: usztywniane plecy
Niektórzy mogą myśleć, że plecak dla przedszkola nie jest takim trudnym i ważnym wyborem. Tutaj się mylą. Dziecko już od samego początku powinno mieć dopasowany plecak do swojej budowy. Dlatego też podczas zakupu wybranego modelu trzeba zadbać o to, aby miał usztywniane plecy.
Sztywna konstrukcja wybranego produktu zapobiega odkształceniom się plecaka. Dzięki temu dłużej pozostanie w nienaruszonej formie. Co więcej, idealnie dopasowuje się do pleców przedszkolaka – zapewnia komfort i swobodę ruchów. Maluch nie będzie skarżył się, że książki czy inne elementy w plecaku go upijają, ponieważ usztywniane plecy zapewnią ochronę.
Modele z usztywnianymi plecami to także gwarancja równomiernego obciążenia całych pleców. Już od najmłodszych lat dbaj o to, aby kręgosłup dziecka nie był narażony na skrzywienia.
Po szóste: regulowany i zapinany pas piersiowy
Na co zwrócić uwagę przy zakupie plecaka? Na regulowany i zapinany pas piersiowy. Jego zadanie jest bardzo proste. Trzyma całą konstrukcję blisko ciała. Najczęściej posiada możliwość regulacji z praktycznym i łatwym zapięciem. Zdarza się jednak, że są modele z pasem z elastycznego materiału.
Dlaczego pas piersiowy jest taki ważny? Zapobiega zsuwaniu się szelek z ramion przedszkolaka, a także zmniejsza ryzyko przemieszczania się plecaka na plecach. Co więcej, zapewnia lepszą postawę. Jest to naprawdę przydatny dodatek.
Po szóste: z przegródkami czy bez?
Jaki powinien być plecak do przedszkola – z przegródkami czy bez? Zastanawiasz się nad tym? Wszystko zależy od tego, jakie będzie przeznaczenie wybranego przez Ciebie modelu.
Jeśli maluch zabiera ze sobą tylko najpotrzebniejsze rzeczy np. chusteczki, sweterek czy mały piórnik, wtedy nie musisz szukać modelu z przegródkami.
Dzieci przynoszą ze sobą drugie śniadanie i małe przekąski? Wtedy warto zdecydować się na plecak z małą przegródką, do której zapakujesz jedzenie. Przydatne będą także kieszonki z siateczki po boku na butelkę lub bidon z wodą. Taki plecak sprawdzi się także na wycieczki plenerowe i spacery, które ą organizowane przez przedszkole.
Po ósme: wybierz wzór
Może nie jest to cecha plecaka dla przedszkolaka, ale na pewno trzeba zwrócić uwagę na wzór. Wybierz model z ulubioną księżniczką, zwierzakiem lub superbohaterem Twojego malucha. Najlepiej wziąć go na wspólne zakupy. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że przedszkolach z chęcią go założy i z uśmiechem na twarzy pójdzie na zajęcia.
Mam nadzieję, że teraz już wiesz, jakie cechy powinien mieć plecak dla przedszkolaka. Już od samych początków zapewnij swojemu dziecku komfortowy model, z którym będzie chętnie chodził na zajęcia, a także wycieczki i spacery.
Zastanawiasz się, jak dobrać odpowiedni rozmiar plecaka dla swojej pociechy? Sprawdź nasz poradnik! https://dzieciswiat.pl/rozmiar-pojemnosc-i-kieszonki-jak-sprawdzic-czy-plecak-nie-bedzie-za-maly